Հայկաշենի դպրոցում դաս չի եղել. Արմավիրի մարզի 15 դպրոց լոկալ ջեռուցում չունի
Այսօր նոր տարվա առաջին աշխատանքային օրն էր, սակայն ժամը 12-ի դրությամբ Արմավիրի մարզի Հայկաշեն գյուղի միջնակարգ դպրոցի դռները փակ էին: Շենքի ներսում ոչ ոք չկար, վառարանների ծխնելույզներից ծուխ դուրս չէր գալիս: Դպրոցը չունի լոկալ ջեռուցման համակարգ, և ձմռան ամիսներին դասասենյակները ջեռուցվում են հեղուկ վառելիքով:
Հայկաշենի միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Հենրիկ Խրոյանը մեզ հետ հեռախոսազրույցում սկզբում զարմացավ, երբ ասացինք, որ դպրոցի դռները փակ են: Տեղեկանալով, որ դպրոցի դիմաց ենք, պատասխանեց, թե շուտ է դուրս եկել դպրոցից, երեխաներն էլ քիչ էին, ուսուցիչները շուտ են տուն գնացել:
«Չգիտեմ, թե ինչ պատճառով, բայց ծնողները երեխաներին դպրոց չէին ուղարկել: Շատ քիչ երեխա էր դպրոց եկել, ուսուցիչներն էլ շուտ են տուն գնացել, մնային ինչ անեին»,- ասում է դպրոցի տնօրենը:
Հենրիկ Խրոյանի խոսքով՝ այսօր դասասենյակներում վառարանները վառել են. «Միջանցքների համեմատ՝ տարբերությունը զգացվում էր»,- հավելեց դպրոցի տնօրենը:
Նշենք, որ Հայկաշեն գյուղը գազիֆիկացված չէ, հետևաբար այստեղ բարդ է լոկալ ջեռուցման հարցը լուծելը: Ծնողները, որոնք չցանկացան անունները հրապարակել, մեզ հետ զրույցում ասացին, որ «սոլյարկայի» հոտից երեխաները վատ են զգում, գլխացավեր են ունենում, այդ իսկ պատճառով խուսափում են դպրոց ուղարկելուց: Բացի այդ, միջանցքները ցուրտ են, դասասենյակներում էլ ցուրտ օրերին հնարավոր չի լինում նորմային մոտ ջերմաստիճան ապահովել, ինչը ևս մեկ պատճառ է երեխաներին դպրոց չուղարկելու համար:
Արմավիրի մարզի 15 դպրոց չունի լոկալ ջեռուցման համակարգ, և ձմռան ամիսներին դասասենյակները տաքացվում են էլեկտրաէներգիայով, հեղուկ վառելիքով կամ գազի վառարաններով:
Արմավիրի մարզպետարանից «Հետք»-ին տրամադրած տեղեկատվության համաձայն՝ լոկալ ջեռուցում չունեցող բոլոր դպրոցները գտնվում են գյուղական համայնքներում: Ընդհանուր առմամբ, ջեռուցում չունեցող 15 դպրոցներում սովորում է 1742 աշակերտ:
Նշենք, որ 15 դպրոցներից 3-ում՝ Ֆերիկի, Հայկավանի և Բաղրամյանի, տարվում են լոկալ ջեռուցման համակարգի անցկացման նախապատրաստական աշխատանքներ: Իսկ մնացած դպրոցների վերաբերյալ տեղեկություններ չկան:

The doors of the secondary school in the Haykashen village of Armavir Province were closed by noon today, even though it was the first working day of the new school year in Armenia.
There was no one inside the building and no smoke spiraling from the chimneys. The school does not have a local heating system, and the classrooms are heated with liquid fuel during the winter months.
Principal Henrik Khroyan was taken aback when this reporter spoke with him by telephone today, informing him that the school's doors were closed. When I said I was calling from the school, he replied that he had left school early because only a handful of students had shown up and that the teachers had gone home early.
“I don't know why, but parents didn't send their children to school. Very few children came to school, and the teachers went home early. Why should they have stayed?” he asked.
Principal Khroyan noted that the stoves were lit today, keeping the classrooms relatively warm. "Compared to the corridors, the difference was noticeable," the school principal said.
Haykashen is not supplied with natural gas, complicating the local heating issue.
Some parents, who declined to be named, told Hetq they don’t send their children to school on really cold days because it’s impossible to maintain normal temperatures inside. They said that their children are also sickened by the gas fumes.
There are fifteen schools in Armavir Province lacking central heating systems. Classrooms are heated by electricity, liquid fuel or gas stoves during the winter months.
According to data provided by the Armavir Provincial Government, there are 1,742 students enrolled at these 15 schools.