«Հրդեհներից» հետո ՄԱԿ-ի օրակարգում է «սառեցված» հակամարտությունների թեման
Թեեւ ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 61-րդ նստաշրջանի գլխավոր կոմիտեն որոշում էր կայացրել ՎՈՒԱՄ (Վրաստան, Ուկրաինա, Ադրբեջան, Մոլդովա) կազմակերպության առաջարկությունը' «Ձգձգված հակամարտությունները ՎՈՒԱՄ տարածաշրջանում եւ դրանց ազդեցությունը միջազգային խաղաղության, անվտանգության եւ զարգացման վրա» կետը Գլխավոր վեհաժողովի օրակարգում չընդգրկել, սակայն երկու օր անց՝ սեպտեմբերի 13-ին, պարզ քվեարկությամբ եւ մեկ ձայնի տարբերությամբ այդ կետը, այնուամենայնիվ, մտավ օրակարգ:
Այսպիսով' երկրորդ փորձով ՎՈՒԱՄ երկրներին ձայների 16-15 հարաբերակցությամբ հաջողվեց «սառեցված» հակամարտությունների հարցի քննարկումը տեղափոխել ՄԱԿ: Ուշագրավ են քվեարկության արդյունքները. ՎՈՒԱՄ-ի նախաձեռնությունը պաշտպանել են Միացյալ նահանգները, Մեծ Բրիտանիան, Կանադան, Ավստրալիան, Թուրքիան, Ռումինիան, Մեքսիկան, Ճապոնիան, Իռլանդիան, Գվատեմալան, բալթյան երեք երկրները՝ Լատվիան, Լիտվան եւ Էստոնիան, որոնք Մոսկվայի հետ ունեն չափազանց բարդ հարաբերություններ, ինչպես նաեւ ՎՈՒԱՄ երկրները, բացառությամբ Վրաստանի, որը ՄԱԿ-ում զրկված է ձայնի իրավունքից, քանի որ չի վճարել կազմակերպության տարեկան անդամավճարը: Դեմ են քվեարկել Ռուսաստանը, Հայաստանը, Կիպրոսը, Հունաստանը, Անգոլան, Ալժիրը, Էրիթրեան, Գվինեան, Ինդոնեզիան, Մյանմարը, Նիգերիան, Պանաման, Հարավ-աֆրիկյան հանրապետությունը, Շրի Լանկան եւ Զիմբաբվեն: ՄԱԿ-ի անդամ 65 երկիր ձեռնպահ է քվեարկել, եւս 96 երկիր քվեարկությանը չի մասնակցել:
«Ռուսաստանում անարդյունավետ են համարում ղարաբաղյան, վրաց-աբխազական, վրաց-հարավօսական եւ մերձդնեստրյան հակամարտությունների կարգավորման գոյություն ունեցող մեխանիզմների ապամոնտաժման փորձերը»,- հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Միխայիլ Կամինինը:
Նկատենք, որ «սառեցված» հակամարտությունների հարցը Գլխավոր վեհաժողովի գլխավոր կոմիտեում քվեարկելու ժամանակ դեմ էին եղել Ռուսաստանն ու Հայաստանը:
Պաշտոնական Երեւանը պակաս մտահոգված չէ: Արտգործնախարարությունը անմիջապես արձագանքեց «սառեցված» հակամարտությունների հարցի՝ ՄԱԿ-ի օրակարգ տեղափոխմանը :
«Հայաստանի դիրքորոշումն այս հարցում միշտ նույնն է. մենք սա անիմաստ ենք համարում, այսպես ասած՝ ջանքերի ջլատում: Կարծում ենք, որ պետք է կենտրոնանալ Մինսկի գործընթացի վրա, եթե ուզում ենք հասնել արդյունքների: Եթե կան այլ նպատակներ, դա ուրիշ խնդիր է: Հայաստանը ցանկություն չունի մտնել այդ խաղերի մեջ: Մենք կարծում ենք, որ սեղանի վրա կա լուրջ առաջարկություն: Եթե Ադրբեջանը լուրջ է տրամադրված այդ բանակցություններին, դրանց բովանդակությանը, ապա պետք է կենտրոնանա Մինսկի գործընթացի վրա եւ չփորձի գործընթացը շեղել՝ տանելով այլ ատյաններ»,- ասաց Օսկանյանը լրագրողների հետ զրույցում:
Արտգործնախարարը, մյուս կողմից, մարտահրավեր է որակում ղարաբաղյան հարցը ՄԱԿ-ում քննարկելու հավանականությունը: «Հարցը մեզ համար նոր մարտահրավեր է, քանի որ այստեղ որակական եւ քանակական փոփոխություններ կան: Գործ ունենք ոչ միայն Ադրբեջանի, այլ չորս տարբեր երկրների հետ (նկատի ունի ՎՈՒԱՄ պետություններին- Թ. Հ.), յուրաքանչյուրն իր բարեկամների շրջանակն ունի, նրանց ընդհանուր շահերն ընդլայնում են շահագրգռության շրջանակը»,- ասաց նա սեպտեմբերի 16-ին արտերկրում հավատարմագրված Հայաստանի դիվանագետների երեւանյան ավանդական հավաքից հետո:
Երեւանն արդեն «սպառնացել» է Բաքվին, որ եթե ադրբեջանական կողմը շարունակի հակամարտությունը այլ ատյաններ տեղափոխելու իր ջանքերը' այդպիսով շեղվելով Մինսկի գործընթացից, ապա ստիպված կլինի բանակցություններ վարել Ստեփանակերտի հետ: Հայկական կողմն իր «զինանոցում» ունի ճնշումներ բանեցնելու այլ մեխանիզմներ, եթե, իհարկե, դրանք կարելի է Ադրբեջանի վրա ճնշման միջոցներ որակել:
Օսկանյանն ասում է, որ եթե գործընթացները տեղափոխվեն ՄԱԿ, Լեռնային Ղարաբաղն անպայման պետք է ներգրավված լինի: «Մենք, Ղարաբաղի ճակատագիրը Հայաստանի ուսերի վրա վերցրած, չենք կարող թողնել այն Լատինական Ամերիկայի որեւէ երկրի քվեարկությանը: Դրա համար էլ Ղարաբաղը պետք է գործընթացում լինի, եթե բանակցությունները դուրս բերվեն Մինսկի խմբի շրջանակներից: Հայաստանը կարող է շարունակել իր ներգրավվածությունը միայն Ստեփանակերտի ներկայությամբ»,- ասաց նախարարը' վկայակոչելով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1993 թ. ապրիլ-նոյեմբեր ամիսներին ընդունած 4 բանաձեւերը, որոնցում, ի թիվս այլ հորդորների ու մտահոգությունների, Հայաստանին կոչ է արվում օգտագործել իր դրական ազդեցությունը Լեռնային Ղարաբաղի վրա' օժանդակելու կրակի դադարեցմանը եւ հարցի կարգավորմանը:
«Ստեփանակերտը պետք է պատրաստ լինի ցանկացած ձեւաչափով եւ ցանկացած ատյանում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման քննարկմանը»,- ասում է ԼՂ արտգործնախարար Գեորգի Պետրոսյանը: Անդրադառնալով ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովում «սառեցված հակամարտությունների» հարցը քննարկելու ՎՈՒԱՄ-ի նախաձեռնությանը' Պետրոսյանը նկատում է, որ աշխարհը զարգանում է, եւ ղարաբաղյան հարցը բարդ է, կարող է քննարկվել տարբեր ատյաններում, միայն պետք է պատրաստ լինել տարբեր ատյաններում եւ տարբեր ձեւաչափերով քննարկմանը:
Հիշեցնենք, որ անցյալ տարի հետխորհրդային տարածքի չորս հակամարտությունների թեման, կրկին ՎՈՒԱՄ-ի նախաձեռնությամբ, ՄԱԿ-ի 60-րդ Գլխավոր վեհաժողովի գլխավոր կոմիտեի օրակարգ էր մտել, սակայն Գլխավոր վեհաժողովը հրաժարվել էր այն տեղափոխել Գլխավոր վեհաժողով եւ ազգամիջյան, տարածքային հակամարտությունները քննարկել այնտեղ:
Պաշտոնական Երեւանը պնդում է, թե Ադրբեջանն անընդհատ փորձում է ուշադրությունը շեղել Մինսկի գործընթացից, ինչը կարող է վիժեցնել ղարաբաղյան կարգավորման վերջին շրջանում ձեռք բերված առաջընթացը: Ըստ նախնական պայմանավորվածության' Նյու Յորքում սեպտեմբերի վերջերին ակնկալվում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների հերթական հանդիպումը, թեեւ Օսկանյանի ասածներից տպավորություն չի ստեղծվում, որ նման հանդիպում կայանալու է: Միգուցե սա էլ է «ճնշման» միջոց:
Արտգործնախարարի ասելով՝ Բաքուն ավելի վաղ իր համաձայնությունն է տվել Մինսկի խմբի առաջարկած երկուսուկես էջանոց փաստաթղթի դրույթների մեծ մասին, սակայն, ըստ երեւույթին, փորձում է հետադարձ ընթացք հաղորդել գործընթացին, եւ Ադրբեջանի հաշվարկներով՝ դրան հասնելու միջոց են Մինսկի գործընթացից ուշադրություն շեղելու եւ խնդրի քննարկումը ՄԱԿ տեղափոխելու փորձերը: «Այնպես որ, հարցականի տակ է' Նյու Յորքում արտգործնախարարների հանդիպում կլինի՞, թե՞ ոչ, քանի դեռ հստակություն չկա, թե ՄԱԿ-ում գործընթացներն ինչ ուղղությամբ կգնան: Մենք պատրաստ ենք հանդիպման ցանկացած ժամանակ, սակայն անհրաժեշտ է բարենպաստ մթնոլորտ, որպեսզի արդյունքի հասնենք»,- ասաց Օսկանյանը:
Հայաստանի Ազգային ժողովի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը պնդում է, որ ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի քննարկումով եզրակացություն կարվի, որ ԵԱՀԿ-ն պետք է շարունակի միջնորդական առաքելությունը: ՎՈՒԱՄ-ի նախաձեռնությունը, ըստ Ռուստամյանի, չի նշանակում, թե ՄԱԿ-ը ԵԱՀԿ-ից կվերցնի ղարաբաղյան կարգավորման առաքելությունը: Ավելին, ՄԱԿ-ը չի կարող առաջ տանել կարգավորման գործընթացը, իսկ կազմակերպության Նյու Յորքի կենտրոնակայանում չկա գերիշխող տեսակետ, թե Մինսկի եռանախագահության ձեւաչափը ձախողվել է:
Վերադառնալով ՎՈՒԱՄ երկրների նախաձեռնությանը' պետք է նկատել, որ Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի համար ամենաաննպաստ պահը հետխորհրդային չորս հակամարտությունները նույն հարթության միջեւ դիտելու եւ այդ չորս խնդիրները միասնական ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողով տեղափոխելու Ադրբեջանի եւ ՎՈՒԱՄ մյուս անդամ երկրների ջանքերն են: Բաքուն փորձում է ամեն կերպ նույն հարթության վրա դնել ինչպես ղարաբաղյան, այնպես էլ աբխազական, հարավօսական եւ մերձդնեստրյան հակամարտությունները' դրանք ներկայացնելով ագրեսիվ անջատողականություն (Բաքվի կարծիքով-Թ.Հ.):
ՀՀՇ վարչության անդամ, ղարաբաղյան կարգավորման նախկին բանագնաց Դավիթ Շահնազարյանը պնդում է, որ եթե մինչեւ 2006 թվականը ԼՂ հիմնահարցի գործընթացները Հայաստանի համար գնում էին վատ ուղղությամբ, ապա 2006-ից շատ վատ ուղղությամբ են գնում։ «Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը, հատկապես Ղարաբաղի հարցում, արդեն նմանվում է պարտվող պարտիայի։ Խնդիրը թափով տեղափոխվում է ՄԱԿ, ընդ որում՝ մի քանի մակարդակներում։ Հայաստանի արտգործնախարարությունը հայտարարում է, որ եթե Ադրբեջանը հարցը տեղափոխի ՄԱԿ, ապա մենք բանակցային գործընթացը կդադարեցնենք։ Հաջորդ օրը պարզվում է, որ Հայաստանի համաձայնությամբ արդեն օրակարգ է մտել «Ադրբեջանի գրավյալ տարածքների հարցը»»,- ընդգծեց Շահնազարյանը' հիշեցնելով, որ, ըստ էության, Երեւանն առաջին անգամ համաձայն է, որ տարածքներ է գրավել։
Շահնազարյանը նաեւ պնդում է, որ Հայաստանի քաղաքական եւ տնտեսական մեկուսացումը խորանում է, եւ մեր երկիրը, փաստորեն, դաշնակից չունի։ ՀՀՇ վարչության անդամը մտահոգված է, որ տարածաշրջանային նոր նախագծերի կյանքի կոչվելուց հետո Հայաստանի վիճակն էլ ավելի կբարդանա։ «Կարս–Ախալքալաք–Թբիլիսի երկաթուղու կառուցումը, կարծում եմ, կսկսվի, որից հետո Հայաստանի դերը տարածաշրջանում կմոտենա զրոյականի»։ Շահնազարյանը նաեւ նկատում է, որ եթե 1997 թվականին Հայաստանն ընդուներ կարգավորման փուլային առաջարկությունները, ապա «Բաքու–Թբիլիսի–Ջեյհան» նավթամուղը հնարավոր էր անցներ Հայաստանի տարածքով։
Մինչդեռ միջազգային հանրությունը, առաջին հերթին Մինսկի խմբի եռանախագահությունը, իսկ նրանց շարքում առաջին հերթին Մ. Նահանգները, այդ չորս հակամարտությունների միջեւ հստակ տարանջատում է դնում: Վաշինգտոնի պաշտոնյաները բազմիցս հայտարարել են, որ եթե Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի հակամարտությունը պետք է լուծվի Վրաստանի, իսկ մերձդնեստրյանը՝ Մոլդովայի տարածքային ամբողջականության պահպանման շրջանակներում, ապա Լեռնային Ղարաբաղի դեպքում վերջինիս կարգավիճակը պետք է որոշվի Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ բանակցությունների արդյունքում, ավելի պարզ՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության պահպանման Բաքվի պնդումը կասկածի տակ է դրվում:
Թերեւս պատահական չէ, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերջին առաջարկներում, ավելի կոնկրետ՝ կարգավորման երկուսուկես էջանոց սկզբունքներում, հստակ, հենց առաջին կետում գրված է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակը պետք է որոշվի հանրաքվեով: Սա լավ է, թե վատ Երեւանի ու Ստեփանակերտի համար, քննարկման լուրջ թեմա է, բայց հստակ է, որ «հանրաքվե» բառն իսկ նյարդայնացնում է Բաքվին, իսկ բանակցային վերջին, հերթական փակուղին «կառուցելու» գործում ավելի շատ քարեր հենց Ադրբեջանն է դրել:

After the Fires, Protracted Conflicts Appear on the UN Agenda
The General Committee of the sixty-first session of the UN General Assembly recommended not to include a new item entitled “Protracted conflicts in the GUAM (Georgia, Ukraine, Azerbaijan, Republic of Moldova) area and their implications for international peace, security and development” in its work program, but the General Assembly, following a contentious procedural debate, decided by a recorded vote of 15 in favor of the recommendation and 16 against with 65 abstentions to enter the item on its current agenda.
Thus the GUAM states have in their second attempt succeeded in moving the discussion of “protracted conflicts” to the UN. The voting results are noteworthy. The GUAM initiative was supported by the United States, the United Kingdom, Australia, Canada, Guatemala, Ireland, Japan, Mexico, Romania, Turkey and the Baltic states of Estonia, Latvia and Lithuania, who have quite complicated relations with Russia. Those against were: Algeria, Angola, Armenia, Cyprus, Eritrea, Greece, Guinea, Indonesia, Myanmar, Nigeria, Panama, the Russian Federation, South Africa, Sri Lanka, and Zimbabwe. 65 countries abstained and 96 were absent.
“Russia considers that the insistence on including the item is aimed at undermining existing mechanisms of negotiating settlements of the conflicts in Karabakh, Abkhazia, South Ossetia, and Transdnestria,” the official representative of the Russian foreign ministry, Mikhail Kaminin, stated. Incidentally, Russia and Armenia voted against the inclusion of the item on the General Assembly agenda.
Official Yerevan is no less concerned about the recent developments. Armenia's foreign ministry has immediately reacted to the deliberations at the UN.
“Armenia's position on this question is always the same. We consider it senseless. We think we should focus on the OSCE Minsk process if we want to achieve results. If there are other objectives, it is a different question. Armenia would not like to enter these games. We consider there is a serious proposal on the table and there are opportunities. If Azerbaijan takes the talks and their content seriously, then it should focus on the OSCE Minsk Group process instead of trying to distort the process by transferring it to other structures,” Vartan Oskanian told journalists last week.
At the same time, the foreign minister considered the discussion of the Karabakh issue at the UN to be a challenge. “For us it's a new challenge, since here we have qualitative and quantitative changes. We're dealing here not only with Azerbaijan but with four other countries, each of them having its own circle of friends, and their common interests widen the stakeholders' circle,” he told an annual gathering of Armenian diplomats accredited abroad last Saturday.
Yerevan has already warned Baku that if Azerbaijan keeps transferring the consideration of the conflict to other organizations and thus deviating from the Minsk process it will have to negotiate with Stepanakert. The Armenian side has in its arsenal other methods of exerting pressure, if of course, one can qualify those as means of pressure.
Oskanian said that if the processes are taken to the UN, Nagorno Karabakh should certainly be involved. “We can't take upon Armenia the fate of Nagorno Karabakh and leave it to a vote by some Latin American countries. That is why Nagorno Karabakh must take part in the process if the negotiations are taken beyond the framework of the Minsk Group. Armenia can continue its involvement only in the presence of Stepanakert,” the minister said, and referred to four UN Security Council resolutions adopted between April and November of 1993 calling on Armenia, among other things, to continue to exert its influence on Nagorno Karabakh to establish a cease-fire and promote the settlement of the conflict.
“Stepanakert must be ready to deliberate on the settlement of the Karabakh conflict within any format and in any organization,” the foreign minister of Nagorno Karabakh, Georgy Petrosyan, said. In reference to the GUAM initiative to discuss the issue of “protracted conflicts” at the UN General assembly, Petrosyan noted that the world was changing and that the Karabakh conflict was a complicated one and could be discussed at various organizations and that it was necessary to be prepared for that.
We remind you that last year the GUAM member-states attempted to include the issue of protracted conflicts in the GUAM area on the agenda of the sixtieth session of the General Assembly, but the Assembly rejected the initiative.
Official Yerevan maintains that Azerbaijan is keep trying to divert the attention from the Minsk process, which might abort the progress achieved in negotiations lately. According to a preliminary arrangement, a meeting between the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan might take place in New York at the end of September, though the statements by Oskanian don't leave the impression that such a meeting will take place. Perhaps this is another means of “pressure”.
According to Oskanian, Baku had earlier agreed to most of the principles included in the two-and-a-half-page document presented to the parties by the Minsk Group, but to all appearances is now trying to reverse the process. Now Azerbaijan has chosen to divert attention from the Minsk process and to take the issue to the UN. “So it's questionable whether there will be a meeting of the foreign ministers in New York or not, unless it's clear what directions the processes at the UN will take. We are ready for meetings at any time but we need a favorable atmosphere to achieve results,” Oskanian said.
The chairman of the Armenian parliament's Standing Committee on Foreign Relations, Armen Rustamyan, maintains that as a result of deliberations at the UN General Assembly, a conclusion will be reached to continue the OSCE intermediary mission. The GUAM initiative, according to Rustamyan, doesn't mean that the UN will take the settlement mission away from the OSCE. Besides, the UN cannot lead the settlement process and there is no consensus in New York that the format of co-chairmanship of the Minsk process has failed.
A member of the board of the Armenian National Movement and former negotiator, David Shahnazaryan, insists that if before 2006 the Karabakh settlement processes were moving in the wrong direction for Armenia, since 2006 they have been moving in a very wrong direction. “The foreign policy of Armenia, especially vis-à-vis the Nagorno Karabakh conflict, resembles a game that has been lost. The issue is vigorously moving to the UN at various levels. The foreign ministry declares that if the process is taken to the UN, Armenia will withdraw from the negotiating process, and the next day it turns out that the item ‘The situation in the occupied territories of Azerbaijan' appears on the General Assembly agenda with Armenia's consent,” Shahnazaryan stressed, pointing out that, in essence, Armenia for the first time agreed that it had occupied territories.
Shahnazaryan also says that Armenia's political and economic isolation is deepening and that our country has, in fact, no allies. He is concerned that with the implementation of new regional projects, Armenia's situation will worsen. “I think the construction of the Kars-Akhalkalak-Tbilisi railroad will begin and Armenia's role in the region will move towards zero.” He also notes that if in 1997 Armenia had accepted the step-by-step proposal, the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline could have passed through the territory of Armenia.
Turning back to the GUAM initiative, we must note that it is adverse for Armenia and Nagorno Karabakh that the four conflicts in the post-Soviet space are considered on the same plane and are jointly taken to the UN General Assembly. Baku is trying by any means to put the Karabakh and the three other conflicts on the same plane to present them as “aggressive separatism”, whereas the international community and the Minsk Group co-chairs – the United States among them – in the first place clearly distinguish these four conflicts. Washington officials have repeatedly stated that if the Abkhazian and South Ossetian conflicts should be solved within the framework of the territorial integrity of Georgia, and the Transdnestrian conflict should be settled within the framework of the territorial integrity of Moldova, in the case of Nagorno Karabakh its status should be agreed upon as a result of negotiations between Yerevan and Baku. In other words, Baku's insistence on preserving the territorial integrity of Azerbaijan is questioned.
It is perhaps not by accident that the recent proposals presented to the parties by the Minsk Group clearly state that the future status of Nagorno Karabakh will be determined through a referendum. Whether this is good for Armenia and Nagorno Karabakh or not is a subject of serious discussion, but it is clear that the mere term “referendum” makes Baku nervous and it is Azerbaijan who laid the most bricks in the construction of the most recent dead-end.