Նիկոլ Փաշինյան. «Հայոց բանակը պետք է լինի ամենաինտելեկտուալներից մեկը»
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի կազմավորման 25-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը:
Վարչապետը շնորհավորել է ներկաներին Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի կազմավորման 25-րդ տարեդարձի առիթով և նշել. «Վազգեն Սարգսյանի համալսարանը ձևավորվել է այն ժամանակաշրջանում, երբ հայոց բանակը՝ գտնվելով կազմավորման փուլում, Հայաստանի Հանրապետության բանակը, Արցախի պաշտպանության բանակը՝ լինելով կազմավորման փուլում, միևնույն ժամանակ տրիումֆ էր ապրում՝ վայելելով իր փառքն արցախյան ազատամարտում տարած հաղթանակի առիթով: Այս համալսարանը, այս կրթօջախը հիմնված է հայ ժողովրդի ազատագրական պայքարի փառահեղ հաղթանակի վրա, և այս շինությունը պետք է որպես հայոց պետականության, հայ ժողովրդի անվտանգության ողնաշար ամրանա, կառուցվի և ամուր կանգնի հայ ժողովրդի, Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության դիրքերում: Ռազմական համալսարանի հազարավոր շրջանավարտներ փառապանծ ծառայություն են իրականացրել Զինված Ուժերում: Այդ ծառայության վրա է հիմնված այսօրվա հզոր, մարտունակ, վստահ Հայաստանի Հանրապետության բանակը, Արցախի Պաշտպանության բանակը:
Ռազմական համալսարանն այս ընթացքում ունեցել է բազմաթիվ փառապանծ օրեր, ունեցել է նաև դժվար օրեր և եկել է ժամանակը, որ մենք մեր առաջ նոր խնդիրներ դնենք: Եվ այդ նոր խնդիրների մասին եմ ուզում այս տոնական առիթով ուղերձ հղել նաև ռազմական համալսարանի կուրսանտներին, դասախոսական անձնակազմին ու ծառայողներին: Մի քանի անգամ առիթ ունեցել եմ ասելու, այսօր էլ չեմ զլանա կրկնել՝ մեզ հայտնի են ռազմական գործի մի քանի ասպեկտներ, հայտնի է ուժային ասպեկտը, հոգեբանական ասպեկտը, բայց ես ուզում են ընդգծել, որ մարդկության պատմության ողջ ընթացքում ռազմական գործը եղել է և շարունակում է մնալ ամենաինտելեկտուալ գործերից մեկը, եթե ոչ ամենաինտելեկտուալը:
Թույլ տվեք ասել, որ մարդկության պատմության առաջին օրերից մինչև այսօր հենց անվտանգության կարիքներն են, հենց ռազմական գործն է քաղաքակրթության զարգացման ամենամեծ խթանը: Այսօր բազմաթիվ տեխնոլոգիական նորամուծություններ՝ որպես ամենօրյա գործիք, որ օգտագործում ենք կենցաղում, նրանք ի սկզբանե ստեղծվել են որպես ռազմական գործիք, անվտանգության անբաժանելի մաս: Եվ ես կարծում եմ, որ այս փուլում, երբ ՀՀ Զինված Ուժերը սպառազինության և տեխնիկայի զարգացման, մարտունակության զարգացման բոլորովին նոր փուլ են թևակոխել, ինտելեկտուալ աշխատանքը պետք է դառնա մեր ԶՈՒ զարգացման կարևորագույն առանձնահատկություններից մեկը: Երբ ասում ենք, որ ՀՀ Զինված Ուժերը, Հայոց բանակը պետք է լինեն մարտունակ միջազգային ամենաբարձր ստանդարտներով, առաջին հերթին նկատի ունենք, որ ՀՀ բանակը պետք է մարտունակ լինի ինտելեկտուալ առումով, նկատի ունենք, որ Հայոց բանակը պետք է լինի աշխարհի ամենաինտելեկտուալներից մեկը:
Եվ սա է խնդիրը, որ մենք այսօր առաջադրում ենք և իրար հետ պետք է լուծենք: Ես ուզում եմ որպես ռազմական գործի քաղաքակրթության խթանի լինելն ի ցույց դնելու համար բերել մի քանի օրինակներ: Այսօր անգամ քաղաքական, տնտեսական ցանկացած գործունեության ոլորտում իրենց ամենօրյա աշխատանքի մեջ մարդիկ օգտագործում են այնպիսի բառեր, ինչպիսիք են՝ մարտավարություն, դիրքորոշում, թիրախ բառերը: Դրանք օգտագործվում են ընդհանրապես, որևէ կոնտեքստ չունենալով ռազմական գործի հետ: Դրանք օգտագործում ենք ամեն օր՝ կառավարության նիստերում, տնտեսական, սոցիալական, կրթական հարցեր լուծելիս: Հետևաբար, ռազմական գործի այս ասպեկտը պետք է ընդգծվի ավելի ու ավելի ուժեղ, և ռազմական ուսումնական հաստատությունները պետք է մեր կրթական համակարգում նաև տանող ուժի դերակատարում ունենան:
Սիրելի՛ ներկաներ,
Ես ուզում եմ ընդգծել այսօր կուրսանտների շրջանում և շրջանավարտների շարքում կանանց ներկայությունը: Ավելի քան մեկ տասնյակ կանայք ուսումնառություն են ստացել Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանում և այսօր ծառայում են ՀՀ ԶՈՒ-ում: Այսօր էլ կուրսանտների շարքում տեսնում ենք կին ներկայացուցիչների և սա միանշանակ ողջունելի գործընթաց է, որովհետև մենք ժողովրդի ամբողջական պոտենցիալը ներգրավելու հնարավորություն պետք է ունենանք ոչ միայն տնտեսության, կրթության, այլև մեր երկրի անվտանգության և մեր բանակի մարտունակությունը բարձրացնելու գործում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ բոլորին մաղթելով նորանոր հաղթանակներ, այնպիսի հաղթանակներ, որոնցով արժանի կլինենք արցախյան հերոսամարտի նահատակներին, Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, սերունդների առաջ ունեցած մեր պարտավորություններին:
«Ով ուրեմն կեցցե՛ հայ ժողովրդի ազատությունը, կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցե՛ Արցախի Հանրապետությունը, կեցցե՛ Հայոց բանակը, Հայաստանի Զինված Ուժերը և կեցցե՛ Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանը և կեցցե՛նք մենք և մեր երեխաները, որ ապրում ենք և ապրելու ենք ազատ և երջանիկ Հայաստանում, ազատ և երջանիկ Արցախում»,- նշել է վարչապետը:
Այնուհետև վարչապետը ծաղիկներ է խոնարհել Վ. Սարգսյանի հուշարձանին՝ հարգանքի տուրք մատուցելով նրա հիշատակին:

Армянская армия должна быть одной из самых интеллектуальных в мире: Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян присутствовал на торжественном мероприятии, посвященном 25-летию основания Военного университета имени Вазгена Саркисяна.
Премьер-министр поздравил присутствующих с 25-летием основания Военного университета имени Вазгена Саркисяна и отметил: “Университет имени Вазгена Саркисяна создавался в то время, когда армянская армия находилась на стадии формирования, армия Республики Армения, Армия обороны Арцаха находилась на стадии формирования, но в то же время переживала триумф, наслаждаясь своей славной победой в Арцахской освободительной борьбе. Этот университет, это учреждение основано на славной победе армянского народа в освободительной борьбе, и это строение должно укрепиться как позвоночник армянской государственности, армянского народа, твердо стоять на позициях защиты армянского народа, Армении, Арцаха. Тысячи выпускников Военного университета прошли славную службу в Вооруженных силах. Сегодняшняя мощная, боеспособная, уверенная в себе армия Республики Армения, Армия обороны Арцаха основаны на этой службе.
За это время у Военного университета было много славных дней, также были трудные дни, и настало время, чтобы мы поставили перед собой новые задачи. И в связи с этими задачами я хочу обратиться с посланием к студентам, преподавателям и служащим Военного университета по этому праздничному случаю. Несколько раз я отмечал по разным поводам, и сегодня не поленюсь повторить: нам известны несколько аспектов военного дела – силовой, моральный, но я хочу подчеркнуть, что в течение всей истории человечества военное дело бÑ �ло и продолжает оставаться одним из самых интеллектуальных, если не самым интеллектуальным делом.
Позвольте сказать, что с самых первых дней истории человечества и по сей день именно необходимость в безопасности является самым большим стимулом для развития цивилизации. Сегодня многие технологические инновации, используемые в быту, изначально создавались как военный инструмент, как неотъемлемая часть безопасности. И я думаю, что на данном этапе, когда ВС Армении вступили на совершенно новый этап развития техники, боеспособности, интеллектуальная работа должна стать одной из важнейших особенностей развитиÑ наших ВС. Когда мы говорим о том, что ВС Армении, армянская армия должны быть боеспособными на уровне самых высоких международных стандартов, мы, в первую очередь, имеем в виду то, что армия должна быть боеспособной в интеллектуальном смысле, армянская армия должна быть одной из самых интеллектуальных в мире.
И это задача, которую мы ставим сегодня, и мы должны вместе решать ее. Я хотел бы привести несколько примеров, которые демонстрируют, что военное дело является стимулом развития цивилизации. Сегодня даже в экономической, политической и в любой другой области люди в своей повседневной деятельности используют такие слова, как тактика, стратегия, позиция, цель. Они используются в повседневной жизни, не имея никакого военного контекста. Они используются каждый день - в ходе заседаний правительства, при решении экономических, социальных и образовательных вопросов. Следовательно, данный аспект военного дела должен подчеркиваться все сильнее и сильнее, и военные учебные заведения должны играть роль локомотива в нашей системе образования.
Дорогие присутствующие,
Я хочу подчеркнуть присутствие женщин среди курсантов и выпускников. Уже более десяти лет женщины получают образование в этом университете и в настоящее время служат в ВС. И сегодня здесь среди курсантов есть женщины, и мы однозначно должны приветствовать этот процесс, потому что мы должны суметь привлечь весь потенциал армянского народа не только в экономике, образовании, но и в повышении безопасности и боеготовности нашей армии”, - сказал Никол Пашинян, пожелав всем новых побед.
“И следовательно, да здравствует свобода Республики Армения, да здравствует Республика Армения, да здравствует Республика Арцах, да здравствует армянская армия, да здравствуют Вооруженные силы Республики Армения, да здравствуют Военный институт имени В.Саркисяна, да здравствуем мы и наши дети, которые живут и будут жить в свободной и счастливой Армении”, - отметил премьер-министр.