«Մտածում էինք, որ հայրենիքում ավելի լավ կլինի»
ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարության տվյալներով' Լիբանանում սկսված պատերազմի արդյունքում այս ամառվա ընթացքում Լիբանանի 774 քաղաքացի ժամանել է Հայաստան' ապաստան գտնելու նպատակով: Նրանց մեծ մասն ազգությամբ հայ է: Եկածների որոշ մասն արդեն վերադարձել է Լիբանան, մյուսները դեռեւս անորոշության մեջ են:
«Դեռ չեմ որոշել, թե ի՞նչ պետք է անեմ: Լիբանանում ոսկերիչ եմ աշխատել, բայց հիմա այնտեղ անգործություն է: Պատերազմն ամեն ինչ տակնուվրա արեց»,- պատմում է լիբանանահայ Աբրահամ Չափարյանը: Չափարյանների ընտանիքը Հայաստան է եկել օգօստոսի 3-ին: ՀՀ Միգրացիոն գործակալությունը նրանց տվել է ժամանակավոր կացության իրավունք եւ ապաստան' երեք ամիս ժամկետով: Հիմա Աբրահամը, նրա կինը եւ երկու փոքրիկ երեխաները (5 տարեկան եւ 9 ամսեկան) ապրում են Մասիվի հանրակացարանի առաջին մասնաշենքի սենյակներից մեկում:
«Լիբանանում ողնաշարս բուժելու նպատակով դիմել էի բժիշկի, բայց հաջորդ առավորտյան սկսվում է պատերազմը, եւ ինձ դուրս են գրում հիվանդանոցից, որպեսզի վիրավորների համար տեղ ազատվի: Փոքր տղաս սրտի արատ ունի, սարսափելի վախենում էր այդ ձայներից: Ստիպված' հապճեպ հավաքեցինք ինչ կարող էինք տանել եւ Հալեպով եկանք Հայաստան»,- պատմում է Աբրահամը:
Հայաստանում Աբրահամը որեւէ բժշկական օգնություն չի ստացել: Միգրացիոն գործակալությունում նրան խորհուրդ են տվել դիմել «Կարմիր Խաչ»' օգնություն ստանալու համար:
Նույն անորոշ վիճակում են նաեւ Չափարյանների հարեւանները' Լիբանանից եկած Գույումջյանների ընտանիքը, որը տասնհինգ տարի ապրել է Լիբանանում:
«Կուզեի այստեղ մնալ, բայց դրա համար աշխատանք է պետք գտնել: Մասնագիտությամբ հաշվապահ եմ, բայց երկար տարիներ չեմ աշխատել, հիմա այդ հաշվարկային մեխանիզմներն այնքան են փոխվել, որ վստահ չեմ, թե կկարողանամ աշխատել»,- ասում է Անահիտ Գույումջյանը:
Լիբանանում Անահիտի ամուսինը քարի մշակմամբ էր զբաղվում, տուն եւ մեքենա ունեին, հիմա միակ մտավախությունն այն է, որ Լիբանանի տունը կբնակեցնեն փախստականներն ու գաղթականները, հետո չեն կարողանա այնտեղից հանել նրանց:
«Հիմա չենք կարողանում կողմնորոշվել, թե ի՞նչ անել: Խնայողությունները վերջանում են, աշխատանք չենք կարողանում գտնել»:
Լիբանանահայերին հատկացված կացարանը բաղկացած է մեկ սենյակից, որը ծառայում է որպես հյուրասենյակ, ննջարան եւ ճամպրուկների պահեստ: Խոհանոցը, լողասենյակը եւ զուգարանը ընդհանուր է: Նրանց տրվում է միանվագ նպաստ' տասներեք հազար դրամ ամսեկան, անկախ ընտանիքի անդամների քանակից:
Այն հարցին, թե ինչու՞ են Հայաստան եկել, այլ ոչ թե մեկ ուրիշ երկիր, ասացին. «Մտածում էինք, որ հայրենիքում ավելի լավ կլինի»:
ՀՀ Միգրացիոն գործակալության տվյալներով' իսրայելա-լիբանանյան հակամարտության ժամանակ Հայաստան ժամանածներից միայն 300-ն է դիմել ժամանակավոր կացության կարգավիճակ ստանալու համար' 51 իսրայելցի, 250 լիբանանցի (230-ը' հայ, 15-ը' արաբ կամ ասորի): Հայտնի չէ, թե նրանց որ մասն է արդեն հեռացել, որովհետեւ շատ դեպքերում նրանք իրենց մեկնելու մասին չեն տեղեկացնում:
«Իրենց պատմելով' այդ պահին ճանապարհը բաց էր միայն Հայաստան: Բոլորը հույս ունեն, որ այս ամենը շուտով կվերջանա, եւ նրանք կվերադառնան իրենց երկիր: Իհարկե, դա ցանկալի կլինի, որովհետեւ այստեղ ոչ բոլորն են համակերպվում: Բնիկ լիբանանցիների համար այստեղ ամեն ինչ խորթ է, իսկ հայերն արդեն սովորել են այնտեղի կյանքին եւ, չենք զարմանում, որ ուզում են վերադառնալ»,- ասում է Միգրացիոն գործակալության ապաստան հայցողների բաժնի պետի տեղակալ Ռուզաննա Պետրոսյանը:
Լիբանանահայ Անահիտ Գույումջյանն ասում է, որ ուրիշ ճանապարհ չունեին, բացի Հայաստան գալուց: Հիմնական ճանապարհները փակ են եղել: ԱՄՆ, Կանադա եւ եվրոպական երկրներ գնալու հնարավորություն են ունեցել միայն բնիկ լիբանանցիները:
«Չգիտես ինչու այդ մարդիկ Հայաստանը դիտում են որպես տարանցիկ երկիր: Նույնիսկ մեկ լիբանանցի կար, որ հատուկ եկել էր այստեղ, որպեսզի հետո Հոլանդիա գնա: Ասում են, որ իրենց երկրից դա ավելի թանկ է եւ դժվար: Բայց չգիտեմ, թե ինչու՞ են որոշել, թե այստեղից ավելի հեշտ է կամ էժան»,- ասում է Ռուզաննա Պետրոսյանը:
Եկածների մեծ մասը բնակվում է բարեկամի կամ ընկերոջ տանը, մի մասը բնակարան է վարձել, իսկ երեք ընտանիք ապրում է հանրակացարանում: Տիկին Պետրոսյանի խոսքերով' նրանք կարող են ընդմիշտ մնալ: «Եթե որոշեն մնալ, ապա պիտի նկատի ունենան, որ այդ կացարանը տրված է երեք ամիս ժամկետով, եւ նրանք պետք է այդ ընթացքում կարողանան բնակարան գտնել»:
Մարդու կյանքին վտանգ սպառնացող երկրից ժամանածներին ժամանակավոր ապաստանի իրավունք տրվում է մեկ տարի ժամկետով: Եթե տվյալ երկրում զինված հակամարտությունները դեռ շարունակվում են, ապա այդ ժամկետը երկարաձգվում է: Բայց, անկախ բոլոր հանգամանքներից, կացարան տրվում է միայն երեք ամսով: Համաձայն ընթացակարգի' սկզբում յուրաքանչյուր ապաստան հայցողի տրվում է ժամանակավոր վկայական, որն ուժի մեջ է երեք ամիս: Եթե տվյալ մարդու հայրենիքում իր կյանքին դեռեւս վտանգ է սպառնում, նա կարող է երկարացնել վկայականի ժամկետը մինչեւ մեկ տարի:
Կա նաեւ հատուկ կացության կարգավիճակ, որի ժամկետը տասը տարի է: Այն տրվում է հայ ազգի օտարերկրյա քաղաքացիներին, եթե նրանք Հայաստանում երկար մնալու ցանկություն ունեն: Նրանց տրվում է անձնագիր հատուկ կարգավիճակի նշումով: Այս փաստաթղթի գրանցումն արժե երեք հարյուր ԱՄՆ դոլար:
Միգրացիոն գործակալության տվյալներով' վերջին տասը տարիների ընթացքում Հայաստանում ապաստան ստանալու խնդրանքով դիմած մարդկանց թիվն անհամեմատ շատացել է: Առաջին զանգվածային հոսքը սկսվեց Իրաքի պատերազմի ժամանակաշրջանում: 2000-2006թթ. ընթացքում Հայաստան է եկել 399 Իրաքի քաղաքացի, որոնց մեծ մասը, դարձյալ, հայեր էին:

We Thought It Would Be Better in the Homeland
According to information from the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, because of the war in Lebanon, 774 citizens of that country arrived to take refuge in Armenia over the summer months. Most of them are ethnic Armenians. Some of them have already returned home; the others remain in uncertainty.
“I haven't decided yet what I'm going to do. I worked as a jeweler in Lebanon but now there is no job there. The war has turned everything upside down,” said Lebanese Armenian Abraham Chaparyan says. The Chaparyan family arrived in Armenia on August 3, 2006. The Migration Agency issued residency cards for them and provided them with shelter for three months. Now Abraham, his wife and two children (five and nine years old) live in one room in Building #1 of the Nork dormitory.
“I went to a hospital in Lebanon to treat my back but the next morning the war started and I was discharge from the hospital to vacate the room for the wounded. My youngest son has a heart condition; he was terrified by the noise. So we had to hastily gather whatever we could take with us and come to Armenia via Aleppo,” Abraham said. Abraham has not received any medical treatment in Armenia. The Migration Agency suggested going to the Red Cross for help.
The Chaparyans' neighbors, the Guyumjyan family, who had lived in Lebanon for fifteen years before coming to Armenia, are in the same uncertain situation.
“I would like to stay here but I need to find a job. I'm an accountant by training but I haven't worked as one for many years. Now the accounting methods have changed so much that I'm not sure I can work,” Anahit Guyumjyan said.
In Lebanon Anahit's husband was engaged in masonry. They had a house and a car, and now their major worry is that their house might be occupied by refugees and they won't be able to move them out.
“Now we can't decide what to do. We've gone through our savings and we can't find work.”
The shelters provided to Armenians from Lebanon consist of one room, which serves as living room, bedroom, and closet. There is a common kitchen and bathroom. They are given an allowance – 13,000 drams a month, irrespective of the number of the family members.
When asked why they came to Armenia over another country they said: “We thought it would be better in the homeland.”
According to the Migration Agency only 301 people of those who came to Armenia during the Israel-Lebanon conflict have applied for residency status – 51 Israelis and 250 Lebanese (230 Armenians, 15 Arabs or Assyrians). It is not known how many of them have already left, since when they do they don't inform anyone of their departure.
“They say that at that time they were only able to come to Armenia. They all hope that soon everything will be over and they will return home. Of course, it would be desirable for them, since not all of them are able to adjust here. For those who are natives of Lebanon, everything is alien here, the Armenians who had moved there have already become accustomed to the life there and, not surprisingly, want to return,” explained Ruzan Petrosyan, the head of the department of asylum seekers of the Migration Agency.
Lebanese-Armenian Anahit Guyumjyan said that they had had no other choice but to come to Armenia. The other routes were closed. Only ethnic Lebanese were able to go to the United States, Canada and European countries.
“For some reason these people view Armenia as a transit country. There was a Lebanese man who specially came here to go to Holland. He said that from his country it was harder and more expensive. But I don't know how they decided that it was easier or cheaper from here,” Ruzan Petrosyan said.
The majority of those who came here are staying with relatives or friends, some have rented apartments, and three families are in the dormitory. According to Ruzan Petrosyan, they might stay here forever: “If they decide to stay they should take into consideration that the dormitory is provided for three months and they should find apartments to live in.”
Individuals who come from a country where their life is in danger are granted asylum for one year. If conflicts in those countries continue, this period can be extended. But no matter what the circumstances, shelter is provided for three months. According to regulations, at first each asylum seeker is given a temporary card which is valid for three months. If the conditions in the home country do not change, they can extend the residency card up to one year.
There is also a special residency status for ten years. It is given to ethnic Armenian citizens of foreign countries if they wish to stay in Armenia for a long period of time. They receive a passport with a stamp indicating special residency status. The issuance of this document costs $300.
According to the Migration Agency, over the last few years the number of people seeking asylum in Armenia has increased sharply. The first mass inflow began during the war in Iraq. 399 Iraqi citizens came to Armenia in 2000-2006; they too are mostly Armenian.