Նախնադարյան մարդու բնակավայր Ղարաբաղում
Անցած դարի 70-ական թվականներին ադրբեջանցի գիտնականները ի լուր աշխարհի հայտարարեցին, որ Ֆիզուլու շրջանի Ազըխ գյուղում հայտնաբերել են նախնադարյան մարդու բնակավայր եւ հնագույն մարդու ոսկոր: Հայտնաբերված իրերը, ոսկորները տեղափոխվեցին Բաքու եւ առայսօր պահվում են Բաքվի թանգարանում: Իրականում խոսքը Լեռնային Ղարաբաղի Հադրութի շրջանի Ազոխ գյուղի քարանձավի մասին էր: Պեղումների ժամանակ ադրբեջանցի գիտնականներն օգտագործել էին նաեւ պայթուցիկ նյութեր, եւ առայսօր քարանձավի մուտքի մոտ պայթյունների հետեւանքներն առկա են:
Հայ պատմագրության մեջ Ազոխը հիշատակվել է տարբեր ժամանակներում: Պատերազմների ժամանակ հարեւան գյուղերի բնակիչները պատսպարվում էին քարանձավում: Այդ պատմությունները սերնդեսերունդ փոխանցվել են, եւ գյուղի տարեցները այսօր էլ պատմում են քարանձավի մասին իրենց պապերից լսածները:
Արդեն հինգերորդ տարին է Ազոխի քարանձավում պեղումներ է իրականացնում միջազգային գիտական արշավախումբը: Այն ղեկավարում է Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի Տանյա Քինգ-Հովսեփյանը: Արշավախումբն աշխատում է ամռանը մեկ ամիս տեւողությամբ:
«Սա Կովկասում կարեւոր տեղանք է, կարեւոր է հնէագիտության եւ հնէաբանության համար: Հ ույս ունենք այստեղ գտնել նախնադարյան մարդու ոսկորները, քանի որ արդեն հայտնաբերել ենք նրա գոյության հետքերը, աշխատանքի գործիքները եւ ուրիշ վկայություններ»,- ասում է Տանյա Քինգ-Հովսեփյանը:
Հինգ տարվա պեղումների ընթացքում գիտնականները հայտնաբերել են բազում նմուշներ, որոնք հաստատել են քարանձավի՝ նախնադարյան մարդու բնակավայր լինելու փաստը: Արշավախմբի հայկական կողմի ղեկավարը մարդաբան, գիտությունների դոկտոր Լեւոն Եպիսկոպոսյանն է:
«Հայտնաբերած մեծ թվով նմուշները վկայում են հնագույն մարդու՝ նեանդերտալցու այստեղ ապրելու մասին: Հայտնաբերել ենք նմուշներ՝ սկսած ամենափոքր տեսակներից մինչեւ մոտավորապես 5մ երկարություն ունեցող քարանձավի արջի մասին, որի հնությունը, պատկերացրեք, ասենք՝ 250 հազար տարի է»,- պատմում է Լեւոն Եպիսկոպոսյանը:
Արշավախմբի մեջ ընգրկված են հայտնի գիտնականներ Մեծ Բրիտանիայից, Իռլանդիայից, Իսպանիայից, Հայաստանից եւ ուսանողներ՝ Ղարաբաղից:
Մեր այցելության ժամանակ քարանձավի ներսում եւ դրսում եռուզեռ էր: Մի խումբը հող էր փորում, մյուսը այն հանում էր, երրորդը՝ չափումներ կատարում, իսկ խմբերից մեկն էլ Ազոխում լաբորատոր ուսումնասիրություն էր կատարում:
«Երբ մարդկությունը դուրս եկավ Աֆրիկայից եւ հասավ Կովկաս, այստեղից բաժանվեց՝ տարածվելով երկու ուղղությամբ՝ դեպի Ասիա եւ Եվրոպա: Կովկասի այս տեղանքը շատ կարեւոր է՝ հասկանալու համար մարդկության պատմության այդ ժամանակաշրջանը: Ազոխի քարանձավն ուսումնասիրելով՝ մենք կարող ենք տեղեկություններ քաղել մարդկության պատմության այն հատվածի մասին, որն առավել անհայտ է»,- ասում է իսպանացի գիտնական Պատրիցիո Դոմինգեսը:
Արշավախմբի մեջ ընդգրկված են Արցախի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետի երկու ուսանողներ: «4-րդ տարին է, որ ես մասնակցում եմ այս ծրագրին եւ արշավախմբի անդամ եմ: Ինձ համար սա շատ մեծ փորձ է եւ հնարավորություն՝ ձեռք բերելու համապատասխան գիտելիքներ»,- ասում է ուսանող Լենա Ասրյանը: Լենան որոշել է շարունակել ուսումը, նրան հատկապես հոգեհարազատ են քարե գործիքները, եւ այդ ուղղությամբ կշարունակի մասնագիտացումը:
Քարանձավում հայտնաբերված բոլոր իրերն ու ոսկորները պարկերով հանում են, նախնական ուսումնասիրությունից հետո ավազը լվացվում է գետում եւ տարվում լաբորատորիա:
«Գտածոների վերաբերյալ ամբողջ ինֆորմացիան մուտքագրվում է համակարգիչ եւ ստեղծվում տվյալների բազա»,- ասում Է Պատրիցիո Դոմինգեսը : Գտածոները տեղափոխվում են Լոնդոն, ուսումնասիրվում են, այնուհետեւ մշակվում, որպեսզի չքայքայվեն: Հետո գտածոները վերադարձվում են Ղարաբաղ եւ հանձնվում Ստեփանակերտի թանգարան:
Պեղումների աշխատանքներում ներգրավված են նաեւ Ազոխի երկու տասնյակ երիտասարդներ: «5 տարվա ընթացքում գյուղում ձեռք ենք բերել մեծ թվով բարեկամներ, գյուղն աջակցում է մեզ: Շատ մարդիկ ունենք գյուղից, ովքեր աշխատում են մեզ հետ, օգնում են մեր գործում, ներգրավված են պեղումներում»,- ասում է Տանյա Քինգ Հովսեփյանը:
Գիտնականները համոզված են, որ մեծ է լինելու գիտության մեջ Ազոխի քարանձավի դերը:
«Ազոխը եզակի քարանձավներից է, որն իր մեջ պարունակում է մարդու պատմությունը հնագույն ժամանակներից առայսօր: Պատկերավոր ասած՝ այն կարելի է բավականին հաստ գրքի հետ համեմատել, որի էջերը շատ դժվար է բացել, քանի որ դժվար են կարդացվում այդ էջերը, պետք է որոշակի հմտություններ, գիտելիքներ ունենաս, բայց, այնուամենայնիվ, թույլ է տալիս պարզաբանել, բացահայտել այն պատմությունը, որի տեւողությունը 100 հազարավոր տարիներ են»,-ոգեւորված ներկայացնում է Լեւոն Եպիսկոպոսյանը:
Արշավախմբի անդամները տարվա մյուս ժամանակահատվածում նաեւ փնտրում են հովանավորների, որպեսզի հաջորդ տարի նորից վերադառնան: Երբեմն դժվարությունների առջեւ են կանգնում՝ պեղումները կատարվում են աշխարհի կողմից չճանաչված Ղարաբաղի հանրապետությունում: Պատճառներից մեկն էլ այն է, որ ադրբեջանցիները պարբերաբար բողոքում են, որ արշավախումբը առանց Բաքվի թույլտվության պեղումներ է կատարում Ղարաբաղում:
«Որքա՞ն կտեւեն պեղումները»,- հարցին հայկական կողմի ղեկավարը պատասխանում է. «Ավելի ճիշտ կլինի հարցնել՝ քանի՞ սերունդ կաշխատի այստեղ: Բազմաթիվ սերունդներ»,-ասում է Լեւոն Եպիսկոպոսյ անը:
Իսկ արշավախումբը անհամբեր սպասում է, թե երբ են հայտնաբերելու բաղձալի նմուշը՝ նախնադարյան մարդու ոսկորը:
«Այդ նմուշը մեծ ուշադրություն կգրավի ոչ միայն մասնագետների կողմից, այլ նաեւ ամբողջ աշխարհի»,-համոզված ասում է Լեւոն Եպիսկոպոսյանը:
Գիտնականները համոզված են, որ դրանից հետո նաեւ հնարավոր կլինի այստեղ զարգացնել գիտական տուրիզմը: Նրանք հենց Ազոխում թանգարան կառուցելու մտահղացում ունեն: Մարդիկ տարբեր երկրներից կգան Ղարաբաղ՝ տեսնելու նախնադարյան մարդու բնակավայրը եւ նրա պատմության բոլոր էջերը, որոնք ամփոփված են Ազոխի քարանձավում:

Обиталище первобытного человека в Карабахе
В 70-ые годы прошлого века азербайджанские ученые на весь мир объявили о том, что в деревне Азох Физулинского района найдены обиталище и кость первобытного человека. Обнаруженные вещи, кости перевезли в Баку, которые по сей день хранятся в музее Баку. В действительности речь шла о пещере деревни Азох Гадрутского района Нагорного Карабаха. Для раскопок азербайджанские ученые использовали также взрывчатые вещества, и по сей день у входа в пещеру видны следы этих взрывов.
В армянской историографии Азох упоминался в разные эпохи. Во время войны жители соседних деревень укрывались в пещере. Разные истории о пещере передавались из поколения в поколение, старики деревни и сегодня рассказывают услышанные от своих предков предания о пещере.
Уже пятый год в пещере ведет раскопки международная научная экспедиция, которую руководит гражданка Великобритании Таня Кинг-Овсепян. Работа выполняется летом в течение одного месяца. “ С археологической и палеонтологической точек зрения это - важная на Кавказе местность. Надеемся найти кости первобытного человека, поскольку уже найдены следы его обитания здесь: рабочие инструменты и другие свидетельства”, - говорит Таня Кинг-Овсепян.
В течение пятилетних раскопок ученые нашли многочисленные образцы, которые подтвердили факт о том, что пещера была местом жительства первобытного человека. С армянской стороны руководит экспедицией антрополог, доктор наук Левон Епископосян. “ Большое количество найденных экспонатов свидетельствует об обитании здесь первобытного человека - неандертальца. Найдены экспонаты различных величин, начиная от очень мелких и заканчивая почти 5-метровым пещерным медведем, которому, представьте, скажем, 250 тысяч лет”, - рассказывает Левон Епископосян.
В экспедиции участвуют известные ученые из Великобритании, Ирландии, Испании, Армении и студенты из Карабаха.
Во время нашего визита в самой пещере и вокруг кипела работа. Одна группа делала раскопки, другая – выносила из пещеры землю, третья – была занята измерениями, другая группа проводила лабораторные исследования.
“Когда человечество направилось на север от Африки и дошло до Кавказа, здесь оно разделилось и стало продвигаться дальше по двум направлениям - в сторону Азии и Европы. Эта местность на Кавказе очень важна для представления той эпохи в истории человечества. Благодаря исследованиям в Азохской пещере мы можем собрать воедино информацию о том этапе времени в истории человечества, который известен менее всего”, - говорит испанский ученый Патрицио Домингес.
В экспедиции участвуют два студента исторического факультета государственного университета Арцаха. “ Это уже 4-ый год, как я в этой программе и являюсь членом экспедиции. Участие в работе для меня -очень большой опыт и возможность приобретения соответствующих знаний”, - говорит студентка Лена Асрян. Лена решила продолжить учебу, ей особенно по душе экспонаты каменного века, и она намерена специализироваться в этом направлении.
Все найденные в пещере экспонаты и кости выносятся в мешках, после предварительного изучения песок смывается в реке, экспонаты доставляются в лабораторию. “Вся информация о найденных вещах заносится в компьютер, создается база данных”, - говорит Патрицио Домингес. Найденные экспонаты увозят в Лондон, там их исследуют, обрабатывают соответствующим образом. После всего этого все доставляется обратно в Карабах и сдается в музей Степанакерта.
В раскопках участвует также два десятка юношей из Азоха. “В течение 5 лет в деревне мы приобрели много друзей, жители деревни нам помогают, многие из них работают с нами, участвуют в раскопках" - говорит Таня Кинг-Овсепян.
Ученые уверены, что Азохской пещере предстоит сыграть большую роль в науке“. Азох из тех единичных пещер, которые представляют историю человечества с древнейших времен до нынешних дней. Образно говоря, ее можно сравнить с довольно толстой книгой, страницы которой очень трудно перелистывать, поскольку эти страницы читаются с трудом, нужно иметь определенное мастерство, знания. Но пещера, тем не менее, дает возможность для пояснений, выявлений истории, которой 100 тысяч лет”, - воодушевленно рассказывает Левон Епископосян.
В остальное от раскопок время члены экспедиции заняты поисками спонсоров. Это нужно для того, чтобы можно было вернуться к работе в следующем году. Иногда возникают трудности, ведь раскопки ведутся в непризнанной миром Нагорно Карабахской Республике. Создают определенные трудности и систематические протесты азербайджанцев, которых не устраивает деятельность экспедиции в Карабахе без разрешения Баку.
На наш вопрос “Как долго будет продолжаться эта экспедиция?” руководитель армянской стороны Левон Епископосян ответил: “Правильнее было бы спросить - сколько поколений будет работать еще в этой экспедиции? Многие поколения”.
Между тем в экспедиции с нетерпеньем ждут того момента, когда будет найден заветный экспонат - кость первобытного человека. “Этот экспонат привлечет огромное внимание не только специалистов, но и всего мира”, - подчеркивает Левон Епископосян. Ученые уверены, что благодаря этой находке можно будет развить здесь и научный туризм. Есть также идея о создании музея именно в Азохе. Люди из разных стран приедут в Карабах для того, чтобы увидеть обиталище первобытного человека, ознакомиться со страницами истории, сосредоточенными в Азохской пещере.