Արցախի արտգործնախարարն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին
Դեկտեմբերի 13-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկին։
Ինչպես հայտնում է Արցախի ԱԳՆ-ն, հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակը։ Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանն անդրադարձ է կատարել ս.թ. նոյեմբերի 29-ին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտման դեպքին, որի արդյունքում ծանր վիրավորում է ստացել պաշտպանության բանակի զինծառայող Ռաֆայել Ազիզյանը: ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է, որ նման միջադեպերը ևս մեկ անգամ վկայում են, որ անհրաժեշտ է կյանքի կոչել հրադադարի ռեժիմի միջազգային վերահսկման մեխանիզմների ներդրման ուղղությամբ ստանձնած պարտավորությունները։
Զրուցակիցները նաև քննարկել են նոյեմբերի 17-21-ը ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի միջնորդությամբ կազմակերպված Արցախի Հանրապետությունից, Հայաստանի Հանրապետությունից և Ադրբեջանից լրագրողների փոխայցերի արդյունքները։ Մասիս Մայիլյանը կարևորել է այն հանգամանքը, որ նմանատիպ նախաձեռնությունները չպետք է ինքնանպատակ բնույթ կրեն, այլ՝ առավելագույնս նպաստեն կողմերի միջև վստահության մթնոլորտի ձևավորմանը, ինչն առանցքային նշանակություն ունի խաղաղ կարգավորման գործընթացի առաջմղման համար։ Այս համատեքստում ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է, որ վերջին շրջանում ադրբեջանական կողմի գործողությունները, մասնավորապես՝ ս. թ. դեկտեմբերի 3-ին Ադրբեջանի կողմից ԵԱՀԿ-ում տարածված հուշագիրը հակասում են վստահության մթնոլորտի ստեղծմանն ուղղված նախաձեռնությունների տրամաբանությանը։

Глава МИД Республики Арцах принял Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ
13 декабря министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян принял Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ посла Анджея Каспшика.
В ходе встречи была обсуждена ситуация на линии соприкосновения вооруженных сил Республики Арцах и Азербайджана. В этом контексте Масис Маилян коснулся грубого нарушения режима прекращения огня, совершенного со стороны Азербайджана 29 ноября, в результате которого тяжелое ранение получил военнослужащий Армии обороны Арцаха Рафаэль Азизян. Глава МИД подчеркнул, что подобные инциденты вновь подтверждают необходимость выполнения сторонами взятых на себя обязательств по внедрению механизмов международного контроля за режимом прекращения огня.
Собеседники также обсудили итоги состоявшихся 17-21 ноября взаимных визитов журналистов из Республики Арцах, Республики Армения и Азербайджана, организованных при посредничестве офиса Действующего председателя ОБСЕ. Масис Маилян отметил важность того, чтобы подобные инициативы не стали самоцелью, а в максимальной степени способствовали формированию атмосферы доверия между сторонами, что является ключевым фактором в продвижении процесса мирного урегулирования. В этом контексте глава МИД подчеркнул, что в последнее время действия азербайджанской стороны, в частности, распространение 3 декабря в ОБСЕ меморандума, противоречат логике инициатив по установлению доверия.