Գագիկ Հարությունյանի որդու ընկերությունը «Հետք»-ի հրապարակումից հետո ծառեր է տնկել Ջերմուկում
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախկին նախագահ Գագիկ Հարությունյանի որդուն պատկանող ընկերությունը «Հետք»-ի հրապարակումից հետո Ջերմուկում 20 հազար հատ ծառ է տնկել։
«Հետք»-ն այս տարվա օգոստոսին գրել էր Վայոց Ձորի մարզի անտառային հողերի վարձակալների մասին, որոնց թվում էր «Ջինջ Արփա» ՍՊԸ-ն, որը Ջերմուկում հիդրոէլեկտրակայան է շահագործում։ Մենք գրել էինք, որ հէկ-ի կառուցման ժամանակ պետք է հատվեր 422 ծառ, որի փոխարեն ՍՊԸ-ն պարտավոր էր 500 ծառ տնկել։ Հէկ-ի կառուցումից հետո՝ մինչև մեր անդրադարձը, ծառերը չէին տնկվել։
Այսօր խմբագրություն էր զանգահարել «Ջինջ Արփա» ՍՊԸ-ի տնօրեն Նարեկ Տոնոյանը՝ տեղեկացնելով, որ արդեն տնկել են ծառերը, և հրավիրեց Ջերմուկ՝ տեղում տեսնելու ծառապատ տարածքը։
«Վայոց Ձորի անտառտնտեսության Ջերմուկի անատապետության տարածքում՝ 6.5 հա հողակտորում տնկել ենք մոտ 20 հազար հատ ծառ։ Տնկվել են սոճիներ, վայրի տանձ, խնձոր, կաղնի, հացենի և թխկի»,- ասաց Նարեկ Տոնոյանը և հավելեց, որ ընկերությունը մոտ 12.5 միլիոն դրամի ծախս է կատարել։ ՍՊԸ-ն պարտավոր է նորատունկ ծառերն առաջիկա 4 տարիներին խնամել։
Նարեկ Տոնոյանը տեղեկացրեց նաև, որ ծառերն ավելի վաղ չէին տնկել, քանի որ ընկերությունը գնելու ժամանակ տեղյակ չեն եղել ծառեր տնկելու պարտավորության մասին։
Հիշեցնենք, որ «Ջինջ Արփա» ՍՊԸ-ի 80 տոկոս բաժնետերը ՍԴ նախկին նախագահ Գագիկ Հարությունյանի որդին է՝ Էդուարդ Հարությունյանը: 20 տոկոսը՝ Նաղաշ Հակոբյանինն է, որը, ինչպես արդեն գրել ենք, աշխատել է Արտաքին գործերի նախարարությունում: Այս հէկի շինարարությունը, սակայն, նախաձեռնել է ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի ընտանիքը, որին էլ պատկանել է ընկերությունը: Հետագայում այն վաճառել են Հարությունյանի որդուն:

Компания сына Гагика Арутюняна после публикации Hetq.am посадила деревья в Джермуке
После публикации Hetq.am компания, принадлежащая сыну бывшего председателя Высшего судебного совета и бывшего председателя Конституционного суда Гагика Арутюняна посадила в Джермуке 20 тысяч деревьев.
В августе этого года Hetq.am рассказал о компаниях, арендующих лесные участки в области Вайоц дзор. В их числе было и ООО “Джиндж Арпа”, эксплуатирующее гидроэлектростанцию в Джермуке.
В публикации сообщалось, что при строительстве ГЭС предусматривалось срезать 422 дерева, взамен которых ООО было обязано посадить 500 новых деревьев. Однако на момент появления публикации деревья еще не были посажены.
Сегодня в редакцию позвонил директор компании “Джиндж Арпа” Нарек Тоноян, который сообщил о завершении посадки деревьев и пригласил в Джермук лично убедиться в этом.
“На площади 6,5 га в Джермукском лесничестве Вайоцдзорского лесного хозяйства мы посадили около 20 тысяч деревьев – сосну, дикую грушу, дикую яблоню, орешины, ясень, клен…” - сказал Нарек Тоноян, отметив, что на посадку деревьев потрачено почти 12.5 млн драмов. Компания также обязалась в течение четырех лет ухаживать за саженцами.
По словам Тонояна, деревья не были высажены раньше, так как при покупке компании они не знали о таком обязательстве.
80 процентов ООО “Джиндж Арпа” принадлежат Эдуарду Арутюняну, сыну бывшего председателя Конституционного суда Гагика Арутюняна, 20 процентов – бывшему сотруднику МИД Нагашу Акопяну. Однако строительство этой ГЭС инициировала семья бывшего генпрокурора РА Агвана Овсепяна, которой и принадлежала компания “Джиндж Арпа”. В дальнейшем она была продана сыну Г.Арутюняна.