Դատավոր Աննա Դանիբեկյանին պատահած միջադեպի գործն ուղարկվել է դատարան
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանի գործով մեղադրյալներ Նարեկ Մութաֆյանի և Սարգիս Օհանջանյանի գործն ուղարկվել է դատարան: Այս մասին տեղեկանում ենք «Դատալեքս» դատական-տեղեկատվական համակարգից:
Նարեկ Մութաֆյանին և Սարգիս Օհանջանյանին, ըստ «Դատալեքսում» առկա մեղադրական եզրակացության համառոտ բովանդակության՝ մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նրանք, նախապես տեղեկանալով Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների վերաբերյալ քրեական գործը քննող Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթ նստավայրի դատավոր Աննա Արտեմի Դանիբեկյանի կողմից ՀՀ արդարադատության ակադեմիայում գտնվելու և դասընթացների մասնակցելու մասին, դատավորի կարծիքի վրա ազդելու նպատակով, 2019թ. սեպտեմբերի 27-ին, ժամը 16:50-ի սահմաններում, իրենց հանցավոր մտադրությունն իրականացնելու նպատակով գնացել են Երևան քաղաքի Փիրումյանների փողոցի թիվ 9 հասցեում գործող ՀՀ արդարադատության ակադեմիա, սպասել նշված վայրի բակում, որպեսզի դասընթացների ավարտից հետո հանդիպեն Դանիբեկյանին, հանդիպումը տեսաձայնագրի և այն ուղիղ կապի միջոցով «փորձենք օգնել ֆեմիդային» վերտառությամբ հոդվածի տեսքով տարածեն համացանցում, սակայն Դանիբեկյանը, խույս տալով վերջիններիցս, դուրս է եկել ակադեմիայի հետևի մուտքից ու հեռացել:
Այնուհետև, նույն օրը՝ ժամը 20:30-ի սահմաններում, շարունակելով իրենց հանցավոր մտադրությունը, Երևան քաղաքի Արշակունյաց պողոտայի 28 հասցեում գտնվող Կոմիտասի անվան պանթեոնի հարակից այգում հետապնդել են իր բնակության վայր գնացող Դանիբեկյանին և վերջինիս պատիվն ու արժանապատվությունը նվաստացնելով` հարցրել նրան, թե արդյոք «վնգստացող» դատավորների շարքի՞ն է պատկանում` կապված Ռ. Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցի որոշման հետ, որից հետո Նարեկ Մութաֆյանն առաջարկել է նրան ցույց տալ գլխի հատվածը պարզելու համար՝ փայտի հարվածների հետքեր կան նրա գլխին, թե` ոչ, որից հետո փորձել է տեսանկարահանել այդ հատվածը և այդ ամենն իր ու Օհանջանյանի կողմից տեսաձայնագրելու և ուղիղ կապի միջոցով համացանցում տարածելու ձևով ճնշում գործադրելով` միջամտել է Ռոբերտ Քոչարյանի վերաբերյալ դատական գործով Դանիբեկյանի կողմից հետագայում կայացվելիք որոշումների արդարացի ընդունման վրա:
Քրեական գործը մակագրվել է դատավոր Տաթևիկ Գրիգորյանին, մեղադրյալների նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրված կալանավորումը:

Дело об инциденте с судьей Анной Данибекян передано в суд
Уголовное дело Нарека Мутафяна и Саркиса Оганджаняна, которые обвиняются в инциденте с судьей Анной Данибекян, передано в суд. Об этом сообщает судебно-информационная система “Даталекс”.
Согласно предъявленному Н.Мутафяну и С.Оганджаняну обвинению, они, узнав заранее о том, что судья суда общей юрисдикции ереванского округа Шенгавит Анна Данибекян, рассматривающая дело второго президента РА Роберта Кочаряна и других бывших высокопоставленных должностных лиц, принимает участие в курсах в Академии юстиции РА, 28 сентября 2019 г. около 16:50 с целью осуществления своего преступного намерения, а именно воздействия на мнение судьи, отправились в Академию юстиции (ул.Пирумянов, 9), дождались окончания занятий, чтобы встретиться с А.Данибекян, записать на видеокамеру встречу с ней и распространить в Интернете статью под названием “Попытаемся помочь Фемиде”. Однако Данибекян покинула здание Академии через задний ход, тем самым уклонившись от встречи с вышеуказанными лицами.
В тот же день около 20.30 Мутафян и Оганджанян, продолжая осуществлять свое преступное намерение, стали преследовать Анну Данибекян, которая в это время направлялась к своему дому через парк рядом с пантеоном имени Комитаса. Обвиняемые, унижая честь и достоинство судьи, методично задавали ей вопрос о том, принадлежит ли она к числу “скулящих судей”, имея в виду решение об избрании меры пресечения в отношении Р.Кочаряна. Затем Нарек Мутафян предложил Анне Данибекян показать, имеются ли у нее на голове следы от ударов палкой, после чего попытался снять эти действия на видеокамеру и, оказывая давление на судью путем демонстрации происходящего в прямом эфире, предпринял попытку вмешаться в принятие в дальнейшем справедливого решения по делу Роберта Кочаряна.
Уголовное дело будет рассматривать судья Татевик Григорян. Мерой пресечения в отношении обвиняемых избран арест.