Գագիկ Ջհանգիրյանը դատարանում վիճարկում է Ռոբերտ Քոչարյանի հրամանագրերը
Գագիկ Ջհանգիրյանը հանրապետության նախկին նախագահի դեմ հայցադիմում է ներկայացրել վարչական դատարան: Նա պահանջում է առոչինչ ճանաչել իրեն՝ գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնից ազատելու, ինչպես նաև արդարադատության առաջին դասի պետական խորհրդականի դասային աստիճանից զրկելու մասին հանրապետության նախագահի հրամանագրերը:
Հիշեցնենք, որ 2008 թվականի նախագահական ընտրություններից հետո Գագիկ Ջհանգիրյանը միացել էր Լևոն Տեր-Պետրոսյանի թիմի քաղաքական պայքարին: Նա ելույթներ էր ունենում ազատության հրապարակում: Ամենահայտնի ելույթներից մեկը 2008թ․-ի փետրվարի 22-ի ելույթն էր, երբ Գ. Ջհանգիրյանն անդրադարձել էր նախագահական ընտրությունների ժամանակ տեղ գտած խախտումներին և «Հոկտեմբերի 27-ի» գործի ապօրինություններին:
Ելույթի հաջորդ օրը՝ փետրվարի 23-ին, Արգավանդի խաչմերուկից ապօրինի զենք կրելու համար նա բերման ենթարկվեց: Գագիկ Ջհանգիրյանը եղբոր հետ դատապարտվեց ոչ թե ապօրինի զենք կրելու մեղադրանքով, այլ՝ ոստիկանի նկատմամաբ բռնություն գործադրելու համար:
Այդ ժամանակ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հրամանագրով Գագիկ Ջհանգիրյանին ազատեց գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնից և մեկ այլ հրամանով էլ զրկեց արդարադատության առաջին դասի պետական խորհրդականի դասային աստիճանից:

Гагик Джангирян оспаривает в суде указы Роберта Кочаряна
Гагик Джангирян обратился в административный суд с иском против бывшего президента страны Роберта Кочаряна, которым требует признать недействительными подписанные Кочаряном указы о смещении его с должности бывшего заместителя генпрокурора и лишении классного чина госсоветника юстиции 1-го класса.
Напомним, что после президентских выборов 2008 г. Гагик Джангирян присоединился к политической борьбе команды первого президента РА Левона Тер-Петросяна, в ходе которой часто выступал на площади Свободы. После самого известного выступления 22 февраля 2008 г., в котором Джангирян коснулся нарушений в ходе президентских выборов и беззаконий в деле о теракте в парламенте 27-го октября 1999 г., он на следующий день, 23 февраля, был подвергнут приводу с Аргавандского перекрестка за ношение незаконного оружия.
Тогда же указами президента Кочаряна Гагик Джангирян был освобожден от должности заместителя генпрокурора и лишен классового чина госоветника юстиции 1-го класса.