«Անմոռ» ՓԲԸ-ն Թեղուտից տեղափոխում է փիրուզի հանքավայրի զանգվածը
«Վալլեքս» խմբի ընկերությունների նախագահ Վալերի Մեջլումյանը Թեղուտի հանքավայրից առանձնացնում է փիրուզի հանքավայրը, որը մինչ օրս «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի տարածքում էր։ Փիրուզի հանքավայրը շահագործում է «Անմոռ» ՓԲԸ-ն, որի սեփականատերը Վալերի Մեջլումյանն է։ Արդարադատության նախարարության պետական ռեգիստրի տվյալներով՝ «Անմոռ» ՓԲԸ-ն գրանցված է «Վալլեքս» խմբի ընկերությունների նույն հասցեում՝ Երևան քաղաքի Խանջյան 19-ում։
«Անմոռ» ՓԲԸ-ի տնօրեն Սահակ Կարապետյանը նախկինում եղել է «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի տնօրենը։
«Թեղուտ» ՓԲԸ-ի սեփականատերերի փոփոխությունից հետո «Անմոռ» ՓԲԸ-ի աշխատողներին արգելվում էր ընկերության տարածքով բարձրանալ փիրուզի հանքավայր՝ աշխատելու:
«Այդ ժամանակ մեր ֆիրման որոշեց հանքի 105 աշխատողներին 2/3 աշխատավարձով պահել՝ մինչև հարաբերությունների կարգավորելը»,- ասաց «Անմոռ» ՓԲԸ-ի փոխտնօրեն Էդգար Նասիբյանը: «Անմոռ» ՓԲԸ-ն որոշել է փիրուզի հումքը տեղափոխել «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի տարածքից: Էդգար Նասիբյանի խոսքով, այս պահին «Թեղուտ» ՓԲԸ-ն փիրուզի լեռնային զանգվածի տեղափոխման գործում աջակցում է «Անմոռ» ՓԲԸ-ին:
Թեղուտի փիրուզի հանքավայրը Խորհրդային Հայաստանի երկրաբանների կողմից հատնաբերվել է 1974 թ.-ին: Այն գտնվում է Թեղուտի պղնձամոլիբդենային հանքավայրի նկատմամբ ավելի վերին մակերևույթներում։ Հանքավայրի նկատմամբ իրավունքները մեկ տարի առաջ պատկանում էին Վալերի Մեջլումյանի մեկ այլ՝ «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ» ընկերությանը: Դեռ նախորդ տարի «Հետք»-ին Սահակ Կարապետյանը հայտնել է, որ փիրուզի պաշարների հիմնական մասը արդյունահանված է: Դրանք տեղափոխվել են Թեղուտի պղինձմոլիբդենային կոմբինատի արտադրական լցակույտերի դատարկ ապառների տեղամաս:
Էդգար Նասիբյանի խոսքով՝ ընկերությունը նոյեմբերի 8-ից փիրուզի լեռնային զանգվածը պահեստավորում է «Լոռվա ԳԵՈ» ԲԲԸ-ի՝ Նեղոց գյուղի մոտ գտնվող տարածքում։ «Լոռվա ԳԵՈ» ԲԲԸ-ն, Էդգար Նասիբյանի տեղեկություններով, նույնպես պատկանում է Վալերի Մեջլումյանին։
Է. Նասիբյանի խոսքով՝ այս պահին 30 վարորդ իրենց սեփական բեռնատարներով Թեղուտից փիրուզի լեռնային զանգված է տեղափոխում «Լոռվա ԳԵՈ» ԲԲԸ-ի տարածք։ «Կուտակվող լեռնային զանգվածը վերամշակելուց հետ կստանանք փիրուզ»,- ասում է փոխտնօրենը:
ԳԱԱ-ի ակադեմիկոս Արմեն Սաղաթելյանը՝ որպես երկրաբան, անցյալ դարի 70-ական թվականներին մասնակցել է Թեղուտի պղինձ-մոլիբդենայի հանքավայրի երկրաբանական աշխատանքներին:
«Մեր երկրաբանական աշխատանքերի ընթացքում հայտնաբերվել է փիրուզի կարերի 3 հանք, որոնք շատ հարուստ էին: Թեղուտում փիրուզի մեծ մասը մուգ կապտականաչավուն երանգ ունեն և շատ թանկ են: Այդ երանգի փիրուզ կա միայն Իրանում»,- ամիսներ առաջ մեզ հետ զրույցում ասել էր Արմեն Սաղաթելյանը։
«Ես չէի ասի, որ այս պահին Թեղուտի փիրուզի պաշարները շատ որակով են: Կարող եմ ասել, որ փիրուզը կիսաթանկարժեք քար է: Բայց բարձրորակ փիրուզ ստանալու համար լեռնային զանգվածի վրա շատ մեծ աշխատանքներ է պահանջվում»,- ասում է «Անմոռ» ՓԲԸ փոխտնօրեն Էդգար Նասիբյանը:
Լեռնային զանգվածը տեղափոխելուց հետո ընկերությունը նախատեսում է «Լոռվա ԳԵՈ» ԲԲԸ-ի տարածքում կառուցել փիրուզի վերամշակման արտադրամաս: Էդգար Նասիբյանի ասելով՝ արտադրամասում աշխատելու է մինչև 120 մարդ:
«Մենք առաջին փուլում լեռնային զանգվածից կստանանք փիրուզ, այն պահեստավորելուց հետո կպարզվի, թե որտեղ և ինչպես է օգտագործվելու մեր ստացած փիրուզը»,- ասաց Էդգար Նասիբյանը:
Մի քանի տարի առաջ Վալերի Մեջլումյանը խոստանում էր փիրուզի հանքավայրի հենքի վրա Թեղուտում կառուցել զարդերի արտադրամաս: «Վալլեքսը» Թեղուտում ունեցել է փիրուզի վերամշակման արտադրամաս, սակայն այն չեն հասցրել շահագործել։
«Մեր արտադրամասը մենք կապամոնտաժեք և կտեղափոխենք այստեղ: Աստծո հաջողությունով, մի 3-4 ամսից հետո փիրուզի վերամշակման արտադրամասը կսկսվի կառուցվել»,- ասում է Է․ Նասիբյանը:
Է. Նասիբյանն ասում, որ կառուցվող փիրուզի արտադրամասը լինելու է էկոլոգիապես անվտանգ: «Փիրուզի զանգվածը դա մեր սովորական հողն է: Կապ չունի հանքաքարը, լեռնային զանգվածը կոնցետրատներ չունի իր մեջ: Փիրուզի զանգվածն ավելի շատ կավ է պարունակում: Կարող ենք արտադրամասում փիրուզի մշակության ժամանակ զբաղվել նաև կավագործությամբ: Դեբեդ գետը և շրջակա միջավայրը չի աղտոտելու»,- հայտնեց Է. Նասիբյանը:
«Փիրուզի մշակման անվտանգության մասին կարող ենք կարծիք հայտնել միայն «Անմոռ» ՓԲԸ-ի կառուցած արտադրամասի տեխնոլոգիային ծանոթանալուց հետո: Մի բան հաստատ կարող եմ ասել, որ փիրուզի փոշին շատ վտանգավոր է մարդկանց առողջության համար»,- ասում է «Կանաչների միություն» ՀԿ-ի նախագահ Հակոբ Սանասարյանը:

ЗАО “Анмор” вывозит из Техута бирюзовую руду
Президент группы компаний “Валлекс” Валерий Межлумян решил отделить от Техутского месторождения бирюзовый рудник, который до сегодняшнего дня находился на территории ЗАО “Техут”. Бирюзовый рудник эксплуатирует ЗАО “Анмор”, собственником которого тоже является Валерий Межлуммян. По данным госреестра Министерства юстиции, ЗАО “Анмор” зарегистрировано по адресу Группы компаний “Валлекс”: Ереван, ул.Ханджяна, 19.
Директор ЗАО “Анмор” Саак Карапетян в прошлом был директором ЗАО “Техут”.
После смены собственников этой компании работникам ЗАО “Анмор” запретили подниматься на бирюзовый рудник через территорию “Техута”.
“Тогда наша фирма решила до урегулирования отношений сохранить 105-ти работникам две трети зарплаты ”,- сказал замдиректора ЗАО “Анмор” Эдгар Насибян. Компания также решила вывезти бирюзовую руду с территории ЗАО “Техут”.
По словам Э.Насибяна, на данный момент компания оказывает содействие ЗАО “Анмор” в деле перевозки бирюзовой руды.
Техутский бирюзовый рудник был открыт в 1974 году, то есть еще в советское время, армянскими геологами. Он находится выше Техутского медно-молибденового месторождения. Год назад права на рудник принадлежали другой компании В.Межлумяна – “Армения Капер Программ”. Еще в прошлом году Саак Карапетян сообщил Hetq.am, что основная часть запасов бирюзы уже добыта и перевезена на участок, предназначенный для пустопорожней породы Техутского медно-молибденового комбината.
По словам Эдгара Насибяна, с 8-го ноября компания складирует бирюзовую руду на территории ОАО “Лорва ГЕО”, которая находится недалеко от села Нехоц.
По сведениям Насибяна, компания “Лорва ГЕО” тоже принадлежит Валерию Межлумяну.
В настоящее время, как сообщил наш собеседник, 30 водителей на собственных грузовых автомобилях перевозят бирюзовую руду из Техута на территорию компании “Лорва ГЕО”. “После переработки руды мы получим бирюзу”,- сказал замдиректора.
Академик Национальной Академии наук, геолог Армен Сагателян в 70-х годах прошлого века участвовал в гелогических работах на Техутском медно-молибденовом месторождении.
“В ходе наших работ были обнаружены три богатых бирюзой карьера. В Техуте большая часть бирюзы имеет насыщенный сине-зеленый цвет. Такого цвета бирюза стоит очень дорого и встречается только в Иране”,- рассказал нам несколько месяцев назад Армен Сагателян.
“Для получения высококачественной бирюзы необходимо выполнить большой объем работ”,- отметил замдиректора ЗАО “Анмор”.
После перевозки руды компания предусматривает построить на территории ОАО “Лорва ГЕО” цех по переработке бирюзовой руды, где будут работать до 120 человек, сообщил Э.Насибян.
“На первом этапе мы выделим из руды бирюзу, а уже после складирования решим, где и как ее использовать “,- пояснил наш собеседник.
Несколько лет назад Валерий Межлумян обещал построить в Техуте на базе бирюзового рудника завод по производству ювелирных изделий. В Техуте у компании “Валлекс” был цех по переработке бирюзы, но его не успели запустить.
“Цех мы демонтируем и перенесем сюда. Дай Бог, через 3-4 месяца начнем строительство цеха по переработке бирюзовой руды”,- сказал Насибян, добавив, что строящийся цех будет экологически безопасным. “Бирюзовая масса содержит много глины, поэтому параллельно переработке руды можно заняться также гончарным делом. Река Дебед и окружающая среда не будут загрязняться”,- заверил Эдгар Насибян.
“Мнение о безопасности цеха по переработке бирюзовой руды можно будет высказать только после ознакомления с технологиями, которые использует ЗАО “Анмор”. Но одно могу сказать однозначно: бирюзоваяя пыль очень опасна для здоровья людей”,- отметил председатель общественной организации “Союз зеленых” Акоп Санасарян.