2․2 միլիարդ դրամ՝ մարզերում սուբվենցիոն ծրագրերի իրականացման համար
Կառավարության երեք որոշումներով Կոտայքի, Տավուշի, Շիրակի, Լոռու, Արարատի, Սյունիքի, Գեղարքունիքի, Արագածոտնի մարզերում սուբվենցիոն ծրագրեր իրականացնելու համար 2 միլիարդ 200 միլիոն դրամ հատկացվեց։ Ծրագրերի իրականացման գումարը տրամադրվեց մարզպետարաններին։
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը հայտնել է, որ ներկայացվել են 518 ծրագրային հայտ, որից հավանության է արժանացել 483-ը: Այժմ ընթանում է հավանության արժանացած ծրագրերի մրցութային գործընթաց, կամ արդեն իսկ իրականացվում են շինարարական աշխատանքներ։ Ծրագրային հայտերը հիմնականում ուղղված են համայնքներում կապիտալ ներդրումներին` փողոցների, այգիների, պուրակների, խաղահրապարակների բարեկարգմանը, համայնքային շենքերի, մշակութային տների, մանկապարտեզների, հանդիսությունների սրահների կառուցմանն ու նորոգմանը, խմելու, կոյուղու, ոռոգման ջրագծերի կառուցմանն ու նորոգմանը, գիշերային լուսավորության անցկացմանը, գազիֆիկացմանը:
Հավելենք, որ գործադիրը մարզերի սուբվենցիոն ծրագրերի իրականացման համար հոկտեմբերի 17-ին հատկացրել էր 403 միլիոն դրամ, հոկտեմբերի 24-ին՝ 1 միլիարդ 150 միլիոն դրամ, իսկ հոկտեմբերի 31-ին՝ 489 միլիոն դրամ։

Правительство выделило 2․2 млрд драмов на реализацию субвенционных программ в областях
Правительство на сегодняшнем заседании приняло решение выделить 2.2 млрд драмов на реализацию субвенционных программ в областях Котайк, Тавуш, Ширак, Лори, Арарат, Сюник, Гегаркуник, Арагацотн.
По сообщению Министерства территориального управления и инфраструктур, из представленных 518 заявок одобрены 483. Заявки направлены в основном на осуществление капитальных инвестиций в общинах: благоустройство улиц, парков, скверов, игровых площадок, строительство и ремонт зданий, домов культуры, детских садов, центров торжеств, водоводной и канализационной систем, организацию режима ночного освещения, газификацию.
Отметим, что 17 октября правительство с целью реализации субвенционных программ выделило областям 403 млн драмов, 24 октября – 1 млрд 150 млн драмов, 31 октября – 489 млн драмов.