Ռումինական ավիաընկերությունը ոտնահարում է երևանյան ուղևորների իրավունքը
Ռումինական «Տարոմ» ավիաընկերությունն այս տարվա ապրիլից իրականացնում է Բուխարեստ-Երևան-Բուխարեստ չվերթը, բայց ուղևորները զրկված են սպասարկումը բողոքարկելու և փոխհատուցում ստանալու իրենց իրավունքից։
Եվրամիության բոլոր ավիաընկերությունները ենթարկվում են ուղևորների փոխհատուցման վերաբերյալ կարգավորմանը, ըստ որի թռիչքի ուշացման, հետաձգման կամ չեղարկման դեպքում ուղևորը ստանում է դրամական փոխհատուցում։
Մասնավորապես, այս կարգավորումը սահմանում է, որ 1500 կմ կամ ավելի քիչ հեռավորությամբ թռիչքների ուշացման, հետաձգման դեպքում ուղեւորը ստանում է 250 եվրո փոխհատուցում, 1500-3000 կմ թռիչքների դեպքում՝ 400 եվրո, իսկ 3000կմ-ը գերազանցողների դեպքում՝ 600 եվրո փոխհատուցում։
Ուղևորների փոխհատուցման նշված կարգավորումը հիմք ընդունելով՝ ինչպես Եվրոպայում, այնպես էլ աշխարհի տարբեր երկրներում ստեղծվել են միջնորդ ընկերություններ, որոնք ուշացած կամ չեղարկված թռիչքների ուղևորներին օգնում են ավիաընկերությունից փոխհատուցում ստանալ՝ միջնորդավճարի դիմաց։
Հայաստանում գործող Passenger.am-ը նույնպես մատուցում է ուղևորների խախտված իրավունքները նյութական փոխհատուցման միջոցով վերականգնելու ծառայություններ։ Ընկերությանը դիմել է Երևան-Բուխարեստ չվերթից օգտված մի ուղևոր, ով ցանկացել է բողոքարկել իր ուշացած թռիչքը։ Երբ ռումինական «Տարոմ» ավիաընկերության պաշտոնական էջում փորձել են լրացնել բողոքարկման և փոխհատուցում ստանալու դիմումը, պարզվել է, որ այդ հնարավորությունը տրված է բոլոր ուղղություններով մեկնողներին՝ բացի Երևանից։
Մասնավորապես, բողոք-դիմումի հայտում Երևանը բացակայում է՝ որպես ուղղություն։ Ստորև պատկերում կարող եք տեսնել ինքներդ․
tarom_flight.gif (24.44 MB)
«Սա Երևանից թռչող ուղեւորների իրավունքների ոտնահարում է։ Ուղեւորն է վարձատրում և ավիաընկերությանը, և օդանավակայանին, և պետությանը, և մեզ։ Նա պետք է նաև հնարավորություն ունենա բողոքարկելու՝ չմատուցված ծառայության համար»,- ասում է Passenger.am-ի տնօրեն և համահիմնադիր Վաներ Հարությունյանը։
Վերջինս օգոստոսին նամակներ է ուղարկել «Տարոմ» ավիաընկերությանը, Ռումինիայի քաղաքացիական ավիացիային և Ռումինիայի սպառողների պաշտպանության ազգային մարմնին՝ Երևանի ուղեւորների բողոքարկելու իրավունքը վերականգնելու պահանջով։ Մինչ օրս որևէ պատասխան չի ստացել։
«Հետքը» կապվեց «Տարոմ» ավիաընկերության հայաստանյան ներկայացուցիչ Արարատ Մուրադյանի հետ՝ պարզաբանում ստանալու։ Վերջինս նշեց, որ մեծ հավանականությամբ ընդամենը տեխնիկական խնդիր է, և ավիաընկերության աշխատակիցը կկապվի կենտրոնական գրասենյակի հետ, կխնդրի շտկել։
Այդ խոսակցությունից մեկ շաբաթ անց «Տարոմ» ավիաընկերության աշխատակիցը «Հետքին» հայտնեց, որ նամակ է ուղարկել ընկերության գլխամաս, որտեղից պատասխանել են, որ խնդիրը տեխնիկական բնույթի է, կշտկեն։
Մինչ օրս «տեխնիկական» խնդիրը, որը ոտնահարում է Երևանից Բուխարեստ և հակառակ ուղղությամբ մեկնողների իրավունքը, շտկված չէ։

Румынская авиакомпания нарушает права пассажиров из Еревана
Румынская авиакомпания “Таром” с апреля этого года выполняет рейс Бухарест-Ереван-Бухарест, однако пассажиры этого рейса лишены права подать жалобу на обслуживание и получить компенсацию.
Все авиакомпании стран Евросоюза придерживаются порядка, предусматривающего выплату пассажирам денежной компенсации в случае задержки, переноса или отмены рейса.
Согласно этому порядку, в случае задержки или переноса рейса на расстояние 1500 км и меньше пассажир получает компенсацию в размере 250 евро, на расстояние 1500-3000 км – в размере 400 евро и на расстояние 3000 км – в размере 600 евро.
Основываясь на порядке выплаты компенсации пассажирам, в Европе и других странах мира были созданы посреднические компании, которые в случае задержки или отмены рейса помогают пассажирам за посредническую плату получить компенсацию от авиакомпаний.
Действующая в Армении Passenger.am тоже оказывает услуги по восстановлению нарушенных прав пассажиров путем выплаты им денежной компенсации.
В эту компанию обратился пассажир рейса Ереван-Бухарест, который хотел подать жалобу в связи с задержкой рейса. Когда на официальном сайте румынской авиакомпании “Таром” он попытался заполнить жалобу с требованием получить компенсацию, оказалось, что такая возможность предоставлена пассажирам всех рейсов, кроме ереванского. В частности, в образце жалобы указаны все направления, за исключением Еревана. В этом можно убедиться, посмотрев на нижний снимок.
“Это нарушение прав пассажиров, вылетающих из Еревана. Пассажир платит и авиакомпании, и аэропорту, и нам. И он должен иметь возможность подать жалобу на не оказанную ему услугу”,- отметил директор и соучредитель Passenger.am Ванер Арутюнян.
В августе он направил письма авиакомпании “Таром”, гражданской авиации Румынии и национальному органу по защите прав потребителей с требованием восстановить право пассажиров ереванского рейса на подачу жалоб. Ответы до сих пор не получены.
Hetq.am связался с представителем “Таром” в Армении Араратом Мурадяном, чтобы получить у него разъяснения по данному вопросу. Арутюнян отметил, что, по всей видимости, это всего лишь техническая проблема и что сотрудник авиакомпании свяжется с центральным офисом и попросит устранить проблему.
Спустя неделю после этого разговора сотрудник авиакомпании “Таром” сообщил Hetq.am, что отправил письмо в головную компанию, откуда сообщили, что проблема носит технический характер и будет устранена.
Однако эта техническая проблема, которая нарушает права пассажиров, вылетающих из Еревана в Бухарест и обратно, до сих пор не решена.