Նախագահ Սարգսյանը հանդիպել է Բելառուսի վարչապետին
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի Արևելյան գործընկերության առաջին ներդրումային գագաթնաժողովի շրջանակում, որը տեղի է ունենում Լոնդունում, Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Բելառուսի վարչապետ Սերգեյ Ռումասի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանի փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:
Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչության տեղեկացմամբ` քննարկվել են Հայաստանի և Բելառուսի միջև համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր: Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ վերջին շրջանում Բելառուս կատարած արդյունավատ այցերի ընթացքում նախանշվել են փոխգործակցության զարգացման համար մեծ ներուժ ունեցող ոլորտներն ու ուղղությունները, հեռանկարային են համարվել նորագույն տեխնոլոգիաների, մասնավորապես՝ արհեստական բանականության և մաթեմատիկական մոդելավորման ոլորտները։
Նախագահ Սարգսյանն առաջարկել է քննարկել տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում հնարավոր համատեղ նախագծերի իրականացումը: Վարչապետ Ռումասը նշել է, որ միավորելով ուժերը՝ Հայաստանն ու Բելառուսն ավելի արագ առաջ կշարժվեն այս ոլորտում: «Դուք ունեք ձեր մրցունակ մշակումները, մենք՝ մերը: Պետք է հասկանանք ինչպես դրանք համատեղել՝ սիներգիա ունենալու համար»,-ավելացրել է նա:

Armenian President and Belarus PM Meet in London; Discuss Cooperation Prospects
In London today, as part of the first investment summit of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), Armenian President Armen Sarkissian met with Belarus Prime Minister Sergei Roumas and discussed the development of cooperation between the two countries.
Sarkissian, according to an Armenian government press release, noted that recent productive visits to Belarus highlighted areas and areas of great potential for development of cooperation, as well as prospects for the latest technologies - artificial intelligence and mathematical modeling.
Sarkissian suggested discussing possible joint projects in the field of information and high technologies. Prime Minister Roumas said that by joining forces, Armenia and Belarus will move faster in this area. “You have your competitive developments, we have ours. We need to understand how to combine them to have synergy,” he added.