Էգեմեն Բաղըշ՝ ցեղասպանության ժխտման նախարար
Թեև Թուրքիայի բոլոր պետական այրերը սովորաբար ժխտում են Հայոց ցեղասպանության փաստը, սակայն կոնկրետ մեկ նախարարի համար ցեղասպանության ժխտումը դարձել է նրա հիմնական զբաղմունքը։ Որքան էլ, որ զարմանալի է, Էգեմեն Բաղըշը, լինելով Եվրոպական Միության հարցերով նախարար, ավելի շատ է վնաս հասցրել Թուրքիայի՝ ԵՄ անդամակցության հեռանկարներին, քան Թուրքիայի որևէ այլ հակառակորդ։
Թեև Բաղըշը երկու տարի ի վեր նախարարի պաշտոնում նշանակվելուց սկսած մշտապես հանդես է գալիս անհեթեթ հայտարարություններով, Ցյուրիխում նրա վերջին կոպիտ սխալը հայտնվեց ամբողջ աշխարհի ուշադրության կիզակետում։ Թուրքիայի նախարարը ինքնավստահ ձեռնոց նետեց Շվեցարիայի իշխանություններին, որպեսզի ձերբակալեն իրեն՝ պարծենալով, որ «1915 թվականին տեղի ունեցածը ցեղասպանություն չէ»։ Շվեցարիան ունի ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրենք, որը նման է Ֆրանսիայի օրինագծին։ Շվեցարիայի դատախազը ստուգում է Բաղըշի խոսքերը և նրա դիվանագիտական կարգավիճակը՝ տեսնելու համար, թե արդյոք կարող է պատժամիջոցներ կիրառել նրա նկատմամբ ցեղասպանությունը ժխտելու համար։
Իհարկե, քաջագործություն չէ դիվանագիտական անձեռնմխելիության քողի տակ թաքնվելը և Դոն Քիշոտյան հայտարարություններ անելը՝ ձեռնոց նետելով այլ երկրների օրենքներին։ Եթե նախարար Բաղըշը լիներ իրական մաչո, նախ կհրաժարվեր իր անձեռնմխելիությունից, ապա կգնար Շվեցարիա հրապարակավ հերքելու համար Հայոց ցեղասպանությունը։ Այնուամենայնիվ, պարզվում է, որ այս կտրիճ թուրք նախարարը իսկական վախկոտի մեկն է։ Այն բանից հետո, երբ գլուխ գովեց, որ ինքը մեծ սիրով կվերադառնա Շվեցարիա և կրկին կժխտի Հայոց ցեղասպանությունը, նա սրամտորեն հայտարարեց, որ չի վերադառնա Շվեցարիա, քանի որ շվեցարական բանկերում փող չունի։ Նախարարի ցանկության նման փոփոխության պատճառը իրականում իր ձերբակալման վախն է, եթե հանկարծ շվեցարացի դատախազը որոշում կայացնի, որ նրա դիվանագիտական անձեռնմխելիությունը չի պաշտպանում նրան ցեղասպանությունը ժխտելու հանցագործությունից։
Որքա՞ն դեռ կարող է վարչապետ Էրդողանը հանդուրժել պարոն Բաղըշի խեղկատակային վարքագիծը, որը Թուրքիային ամբողջ աշխարհի աչքերում դարձնում է գռեհիկ մի պետություն։ Վարչապետը, հիացած լինելով նրա անգլերենի իմացությամբ, առաջարկեց բարձրաստիճան նախարարական աթոռը Նյու Յորքի` 41-ամյա քոլեջի ուսանողին, առանց գիտակցելու, թե ուր կհասցնի նրանց այդ դիվանագետը, որի «լեզվի տակ փուշ չկա»։
Ճիշտ այնպես, ինչպես նախագահ Ջորջ Բուշի անիմաստ հայտարարությունները հայտնի դարձան որպես «բուշիզմ», աշխարհն այժմ ունի «բաղըշիզմ»-ի հարուստ հավաքածու։ Ահա նրա անտրամաբանական խոսքերից մի քանի օրինակ`
-- «1915-ին կատարվածը չի կարող որակվել որպես ցեղասպանություն, որքան, որ ես գիտեմ, սակայն ես այնտեղ չեմ եղել 1915-ին»։
-- «Ես քաղաքագետ չեմ։ Իմ աշխատանքը ապագան որոշելն է և ոչ թե անցյալը»։
-- «Վերջին տարիներին բոլորը տեսնում են, որ թվով ավելի շատ եվրոպացիներ են տեղափոխվում Թուրքիա, քան հակառակը»։
-- Քաթարում տեղի ունեցած համաժողովի ժամանակ նախարար Բաղըշը դարձավ հանդիսատեսի ծաղրի առարկան, երբ հպարտությամբ հայտարարեց, որ «Եվրոպան» թուրքերեն բառ է։ Քաթարում հույն դեսպանը ջղագրգիռ պատասխանեց. «Բոլորը գիտեն, որ ըստ հունական դիցաբանության Եվրոպան եղել է Զևսի սիրուհիներից մեկը»։
-- Նախարար Բաղըշը թվում է չի հասկանում, որ հակասում է ինքն իրեն, երբ խնդրում է այլ երկրներին, որպեսզի բացեն իրենց արխիվները և տեսնեն, թե արդյո՞ք եղել է Հայոց ցեղասպանությունը, մինչդեռ եզրակացնում է, որ ցեղասպանություն չի եղել։ Գոնե ազնվություն ունենար և բերանը փակ պահեր մինչև ամբողջությամբ կբացվեին Օսմանյան կայսրության արխիվները։ Մինչդեռ, մյուս երկրների արխիվները բաց են արդեն տասնամյակներ ի վեր։
-- Մեկ շնչով արտասանելով սրամիտ ամերիկյան արտահայտությունները, որը սովորել է Նյու Յորքի փողոցներում, ինչպիսին է «ով չհասցրեց, նա ուշացավ», Բաղըշը Եվրանյուսում ասել է. «Սա մահապատիժ է առանց դատավարության: Կոչելով 1915 թվականի իրադարձությունները ցեղասպանություն` հիմնվելով սոսկ այն տեղեկությունների հիման վրա, որը ստանում ենք լոբբի կողմից, որը սերմանում է նենգամիտ ատելություն»:
-- «Գերմանիան հայերի հզոր դաշնակիցն է եղել 1915 թվականին, ուստի գերմանացիները պետք է բացեն իրենց արխիվները և տրամադրեն փաստաթղթերը պատմաբաններին ուսումնասիրության համար», ըստ «Hurriyet» թերթի ասել է Բաղըշը ԵՄ Ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Ստեփան Ֆյուլին: Բաղըշը երկու սխալ է թույլ տվել մեկ նախադասության մեջ: Գերմանիան ոչ թե հայերի, այլ Օսմանյան կայսրության դաշնակիցն էր, իսկ գերմանական արխիվներն բաց են արդեն երկար տարիներ ի վեր:
-- «Չկա որևէ ուժ, որ կարող է ձերբակալել թուրք նախարարի»,- պարծենալով ասել է Բաղըշը լրագրողներին: Ինչու՞ է ապա նա վախենում և չի հրաժարվում իր դիվանագիտական անձեռնմխելիությունից, և հետո նոր չի ուրանում Հայոց ցեղասպանությունը Շվեցարիայում:
-- Բաղըշը շարունակում է կրկնել այն ստահոդ տեղեկությունը, որ Հայաստանի կառավարությունը «քաջություն չի ունեցել պատասխանելու վարչապետ Էրդողանի նամակին, որով պահանջում էր Հայոց ցեղասպանության փաստն ուսումնասիրելու նպատակով ձևավորել պատմաբանների հանձնաժողով»: Իրականում նախագահ Քոչարյանը պատասխանել է` առաջարկելով երկու երկրների միջև գոյություն ունեցող բոլոր խնդիրները լուծել կառավարությունների մակարդակով: Թուրքիայի վարչապետն էր, որ չպատասխանեց Հայաստանի նախագահին:
Մինչ նախարար Բաղըշն օգտվում է դիվանագիտական անձեռնմխելիությունից, Թուրքիայի մնացած բնակչությունը չունի նման արտոնություն։ Լավ կլիներ, որ անձեռնմխելիություն շնորհվեր բոլոր 72 միլիոն թուրքերին, որը կպաշտպաներ նրանց հետապնդումից` «Հայոց ցեղասպանություն» բառերը Թուրքիայում արտասանելու դեպքում։

Эгемен Багыш – министр по отрицанию Геноцида армян
Хотя все государственные деятели Турции обычно отрицают факт Геноцида армян, однако, конкретно для одного министра отрицание геноцида стало основным занятием. Как ни удивительно, Эгемен Багыш, будучи министром по вопросам Европейского Союза, приносит больше вреда перспективам членства Турции в ЕС, чем любой из противников Турции.
Хотя Багыш, начиная с момента назначения на должность министра свыше двух лет назад, постоянно выступает с абсурдными заявлениями, тем не менее, его грубая ошибка, недавно допущенная в Цюрихе, оказалась в центре внимания всего мира. Турецкий министр самоуверенно бросил перчатку властям Швейцарии, сказав, мол, пусть его арестуют, поскольку он заявляет, что «события 1915 года – это не геноцид». В Швейцарии действует закон, криминализирующий отрицание геноцида, который похож на французский законопроект. Прокурор Швейцарии проверяет слова Багыша и его дипломатический статус, чтобы выяснить возможность применения наказания в его отношении за отрицание геноцида.
Конечно, прятаться за щитом дипломатической неприкосновенности и бравировать, бросая вызов законам других стран, - это не подвиг. Если министр Багыш был бы настоящим мачо, то сначала отказался бы от своей неприкосновенности, а уж затем поехал бы в Швейцарию для публичного отрицания Геноцида армян. Тем не менее, выясняется, что этот «отважный» турецкий министр – на самом деле, просто трус. После бахвальства, что он с удовольствием вернется в Швейцарию и вновь опровергнет факт Геноцида армян, Багыш «остроумно» заявил, что не вернется в Швейцарию, поскольку в швейцарских банках у него денег нет. Причина такой перемены в намерениях министра, на самом деле, кроется в страхе быть арестованным, если вдруг швейцарский министр примет решение, что дипломатическая неприкосновенность Багыша не защищает его от наказания за отрицание геноцида.
Сколько еще премьер-министр Эрдоган будет терпеть шутовское поведение господина Багыша, которое превращает Турцию в глазах всего мира в вульгарное государство? Премьер-министр, восхищенный его знанием английского языка, предложил 41-летнему студенту нью-йоркского колледжа министерское кресло, не понимая, куда заведет их дипломат, у которого «язык без костей».
Известно, что нелепые заявления Джорджа Буша стали известны под названием «бушизмы», а теперь у мира есть богатая коллекция «багышизмов». Вот несколько примеров его алогичных высказываний:
«Насколько я знаю, случившееся в 1915 году не может квалифицироваться как геноцид, но в 1915 году меня там не было».
«Я не политолог. Моя работа – определение будущего, а не прошлого».
«В последние годы все видят, что все больше европейцев переезжают в Турцию, а не наоборот».
Во время конференции в Катаре министр Багыш стал объектом насмешек участников, когда с гордостью заявил, что «Европа» - тюркское слово. Греческий посол в Катаре на это нервно ответил: «Все знают, что, согласно древнегреческой мифологии, Европа была одной из любовниц Зевса».
Кажется, Багыш не понимает, что противоречит самому себе, когда просит другие страны изучить собственные архивы и посмотреть, был ли на самом деле Геноцид армян, и, вместе с тем, делает заключение, что геноцида не было. Хоть бы посовестился и прикусил язык до тех пор, пока полностью не откроются архивы Османской империи? Ведь архивы других стран открыты уже на протяжении десятилетий.
Выпаливая остроумные американские выражения, которые выучил на улицах Нью-Йорка, типа, «кто не успел, тот опоздал», Багыш в интервью «Евроньюс» сказал: «Это смертная казнь без судебного разбирательства. Называть события 1915 года геноцидом, опираясь лишь на сведения, получаемые от лобби, которое сеет подлую ненависть…».
«Германия была мощным союзником армян в 1915 году, поэтому немцы должны открыть свои архивы и передать документы историкам для проведения исследования», - сказал, как пишет газета «Hurriyet», Багыш комиссару по вопросам расширения ЕС Штефану Фюле. Багыш допустил сразу две ошибки в одном предложении. Германия была союзником не армян, а Османской империи, а немецкие архивы открыты уже на протяжении многих лет.
«Нет такой силы, которая могла бы арестовать турецкого министра», - бахвалясь, заявил Багыш журналистам. Тогда почему он боится и не отказывается от своей дипломатической неприкосновенности, чтобы потом поехать в Швейцарию и отрицать там Геноцид армян?
Багыш продолжает повторять лживые сведения о том, что у правительства Армении «не хватило смелости ответить на письмо премьер-министра Эрдогана, в котором содержалось требование сформировать комиссию историков с целью изучения факта Геноцида армян». На самом деле президент Кочарян ответил, предложив решить все существующие проблемы на уровне правительств. Это премьер-министр Турции так и не ответил президенту Армении.
В то время как министр Багыш пользуется дипломатической неприкосновенностью, остальное население Турции лишено подобной привилегии. Было бы хорошо, если бы неприкосновенность была присвоена всем 72 млн турок, это защитило бы их от преследования в случае произнесения слов «Геноцид армян» в Турции.