Մասիս Մայիլյան․ «Հայության համար բանաձևի ընդունումն ունի ոչ միայն բարոյական, այլև կիրառական նշանակություն»
Հոկտեմբերի 29-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի գլխավորած պատվիրակությունը ներկա է գտնվել ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի նիստերի դահլիճում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի քննարկմանը և ընդունմանը։ Այս մասին հաղորդում է Արցախի ԱԳՆ պաշտոնական կայքը։
Ըստ հաղորդագրության՝ քվեարկությունից հետո նախարար Մայիլյանը հանդիպել է Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ Ֆրենկ Փալոունի և Աննա Էշուի հետ ու երախտագիտություն հայտնել ԱՄՆ կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված հետևողական ջանքերի և պատմական որոշման ընդունման գործում առանցքային ներդրման համար։
Քննարկմանը ներկա էին նաև ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը, Հայ առաքելական եկեղեցու ԱՄՆ Արևելյան թեմի թեմական պատվիրակ Վիգեն արքեպիսկոպոս Հայկազյանը, Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի և Ամերիկայի հայկական համագումարի, ինչպես նաև հայկական համայնքի և հոգևոր դասի ներկայացուցիչներ։
«Հայության համար բանաձևի ընդունումն ունի ոչ միայն բարոյական, այլև կիրառական նշանակություն. այն կնպաստի մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովմանը»,- իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արցախի արտգործնախարարը։

Масис Маилян присутствовал на принятии резолюции по признанию Геноцида армян в Палате представителей США
29 октября делегация Республики Арцах, возглавляемая министром иностранных дел Масисом Маиляном, присутствовала в зале заседаний Палаты Представителей Конгресса США во время обсуждения и принятия резолюции по признанию Геноцида армян.
После голосования Масис Маилян встретился с членами Палаты Представителей Фрэнком Палоуном и Анной Эшу и выразил благодарность за последовательные усилия по признанию Геноцида армян и большой вклад в принятие исторического решения.
На обсуждениях присутствовали также Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Армения в США Варужан Нерсесян, епархиальный посланец Восточной епархии США Армянской Апостольской Церкви архиепископ Виген Айказян, представители американского Комитета «Ай дат», Американской Ассамблеи Америки, духовенства, а также другие члены армянской общины Америки.