Մասիս Մայիլյան․ «Հայության համար բանաձևի ընդունումն ունի ոչ միայն բարոյական, այլև կիրառական նշանակություն»
Հոկտեմբերի 29-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի գլխավորած պատվիրակությունը ներկա է գտնվել ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի նիստերի դահլիճում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի քննարկմանը և ընդունմանը։ Այս մասին հաղորդում է Արցախի ԱԳՆ պաշտոնական կայքը։
Ըստ հաղորդագրության՝ քվեարկությունից հետո նախարար Մայիլյանը հանդիպել է Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ Ֆրենկ Փալոունի և Աննա Էշուի հետ ու երախտագիտություն հայտնել ԱՄՆ կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված հետևողական ջանքերի և պատմական որոշման ընդունման գործում առանցքային ներդրման համար։
Քննարկմանը ներկա էին նաև ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը, Հայ առաքելական եկեղեցու ԱՄՆ Արևելյան թեմի թեմական պատվիրակ Վիգեն արքեպիսկոպոս Հայկազյանը, Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի և Ամերիկայի հայկական համագումարի, ինչպես նաև հայկական համայնքի և հոգևոր դասի ներկայացուցիչներ։
«Հայության համար բանաձևի ընդունումն ունի ոչ միայն բարոյական, այլև կիրառական նշանակություն. այն կնպաստի մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովմանը»,- իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արցախի արտգործնախարարը։

Masis Mayilian was Present at the Discussion and Adoption of the Armenian Genocide Resolution at the U.S. House of Representatives
On October 29, the delegation headed by Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Masis Mayilian was present at the discussion and adoption of the Armenian Genocide Resolution taken place in the sitting’s hall of the House of Representatives of the U.S. Congress.
After the voting, the Foreign Minister met with members of the House of Representatives Frank Pallone and Anna Eshoo and expressed his gratitude to them for their consistent efforts aimed at the recognition of the Armenian Genocide and their crucial contribution to the adoption of the historical Resolution.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the USA Varuzhan Nersesyan, Diocesan Legate of the U.S. Eastern Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Vicken Aykazian, representatives of the Armenian National Committee of America and the Armenian Assembly of America, as well as other members of the Armenian community and clergymen were present at the discussions.