Լենա Նազարյան. «Կանայք պետք է զբաղեցնեն որոշումներ կայացնող պաշտոններ, քանի որ նրանք կազմում են բնակչության կեսը»
Ազգային ժողովում այսօր հրավիրվել են խորհրդարանական լսումներ՝ «Կուսակցությունների մասին սահմանադրական օրենք, առկա խնդիրները եւ փոփոխությունների շրջանակը» թեմայով: Խորհրդարանի փոխնախագահ Լենա Նազարյանն ասաց, որ իր սեփական փորձով գիտի, թե ինչպես պետք է աշխատի «Կուսակցությունների մասին» օրենքը, որպեսզի օգնի կուսակցություններին ամրացնել ներքին ժողովրդավարությունը, որպեսզի կուսակցությունները լինեն ներառական և կայանան որպես քաղաքական ինստիտուտներ, լինեն կայուն, հետևողական և հաշվետու:
«Իհարկե, շատ բան կախված է կուսակցությունների դավանած արժեքներից, դրանց ամրությունից, հիմնադիրների սկիզբ դրած ավանդույթներից, ղեկավար կազմի որոշումներից, կուսակցության անդամների ակտիվությունից և պահանջատիրությունից, կանոնադրությունից, սակայն կուսակցություններին տրված բավականին մեծ ինքնավարությամբ հանդերձ, որը պահպանվելու է և պետք է պահպանվի, կարծում եմ՝ օրենքով պետք է ամրագրենք որոշակի սկզբունքներ, որոնք պարտադիր կլինեն բոլոր կուսակցությունների համար»,- ասաց ԱԺ փոխխոսնակը:
Լենա Նազարյանի խոսքով՝ որոշակի կանոնների համընդհանուր պահանջը կարևոր է, քանի որ մեր օրենքներով սահմանված ընտրակարգով կուսակցությունները միակ մեխանիզմն են, որով քաղաքական ուժերը մասնակցում են ընտրությունների, կազմակերպում տեղական ինքնակառավարում, ձևավորում խորհրդարան և կառավարություն, հետևաբար, ըստ Լենա Նազարյանի` շատ կարևոր է, թե ինչ սկզբունքներով է կառավարվում կուսակցությունը:
«Կներեք, բայց ես չեմ հավատում, որ այն կուսակցությունը, որը չունի ներքին ժողովրդավարության կանոններ և փորձ, ստանձնելով երկրի կառավարումը՝ կարող է երկիրը առաջնորդել ժողովրդավարության ճանապարհով, որովհետև այդ կուսակցությունը իր ներսում պատկերացում չունի, թե ինչ է ժողովրդավարությունը, և ինչի համար է այն պետք: Ես չեմ հավատում, որ ներքին ընտրությունների միջոցով ղեկավար կազմի ձևավորումը մերժող կուսակցությունները երկիրը կառավարելիս կապահովեն պայմաններ ազատ և արդար ընտրությունների համար: Ես չեմ հավատում, որ այն կուսակցությունները որոնք չեն դրսևորում կանանց և տղամարդկանց հանդեպ հավասար անխտրական խոսք և վարքագիծ, ստանձնելով երկրի կառավարումը՝ կարող են գրեթե հավասարաչափ կանացից և տղամարդկանցից բաղկացած քաղաքացիների համար իրապես ապահովել հավասար իրավունքները»,- նշեց Լենա Նազարյանը:
ԱԺ փոխնախագահի կարծիքով՝ նմանատիպ հարցերը չպետք է լինեն առանձին ղեկավարների քմահաճույքի դաշտում, որովհետսև ըստ նրա ձևակերպման՝ կոռումպացված, խտրական ոչ ժողովրդավար կուսակցությունները չպետք է շանս ունենան քաղաքական գործընթացներ զարգացնել Հայաստանում կամ քաղաքական գործընթացների իմիտացիա անել:
Լենա Նազարյանն առաջարկում է, որ կուսակցությունների ղեկավար կազմերի ձևավորման ժամանակ գործի սեռերի ներկայացվածության ապահովման սկզբունքը, որը կարող է լինել երկու տարբերակով՝ կամ օրենքով պարտադրել, որ ղեկավար կազմում լինի սեռերի ներկայացվածություն, կամ օրենքով պարտադրել, որ սեռերի ներկայացվածության սկզբունքը ամրագրվի կուսակցությունների կանոնադրության մեջ:
«Կանայք պետք է զբաղեցնեն որոշումներ կայացնող պաշտոններ, քանի որ նրանք կազմում են բնակչության կեսը, և այսպես է արդար, հակառակը անարդար է: Որպեսզի կանանց բարձրաձայնած հարցերը լուծում ստանան, արդյունք լինի, կանանց ներկայացվածությունը պետք է հասնի կրիտիկական մակարդակի: Եթե այդպես չէ, ապա ձևական է»,- պնդեց Լենա Նազարյանը:
Խորհրդարանի փոխնախագահը հաջորդիվ առաջարկեց օրենքում ամրագրել, որ կուսակցությունների ղեկավար կազմի ընտրություններն անցկացվեն ժողովրդավարական սկզբունքներով, այսինքն՝ ներքին ընտրությունով փակ քվեարկությամբ, որպեսզի բացառեն կուսակցությունների ղեկավարների կամայական որոշումները:

Armenian Parliament Deputy Speaker: Women Must Have Decision-Making Positions in Government
Parliamentary hearings on "Constitutional Law on Parties, Existing Problems and the Scope of Amendments" were convened in the Armenian National Assembly today.
Deputy Speaker of Parliament Lena Nazaryan said she knows from her own experience how the Law on Parties should work to help parties strengthen internal democracy so that parties can be inclusive and stand as political institutions, be stable, consistent and accountable.
"Of course, a lot depends on the values of the parties, their strengths, the traditions of the founding fathers, the decisions of the leadership, the activism and demands of the party members, their charter, but with a great deal of autonomy given to the parties, which will be preserved and must be preserved. By law, we must establish certain principles that will be binding on all parties,” Nazaryan said.
According to Lena Nazaryan, the general requirement of certain rules is important, as in our laws the electoral system is the only mechanism by which political forces participate in elections, organize local self-government, form parliament and government. Therefore, it is very important what principles the party is governed by.
"Sorry, but I do not believe that a party lacking internal democracy rules and experience that assumes leadership of the country can lead the country along the path of democracy because that party has no idea what democracy is and why it needs it. I do not believe that parties rejecting the formation of a leadership through internal elections will provide conditions for a free and fair elections while governing the country. I do not believe that parties that do not display equal speech and behavior towards women and men, can truly secure equal rights for women and men alike,” Nazaryan said.
Nazaryan suggested that the principle of securing gender representation in the formation of party leadership may be in either of two ways: either by law imposing gender representation in the governing body or by forcing the law to incorporate the principle of gender representation into party statutes.
“Women must serve in decision-making positions because they make up half of the population. The opposite is unfair. For the issues raised by women to be resolved, women's representation must reach a critical level. If not, it’s merely for show,” Lena Nazaryan said.