Վահե Էնֆիաջյանը պատրաստակամություն է հայտնում հանդիպել Մաշտոցի այգու համար պայքարող ակտիվիստներին
Մի քանի օր է` մի խումբ երիտասարդներ, բնապահպան-ակտիվիստներ բողոքի ակցիաներ են անցկացնում Երեւանի քաղաքապետի որոշման դեմ, ըստ որի` Մաշտոցի այգում են տեղադրվում Աբովյան փողոցից ապամոնտաժված կրպակները՝ ի հաշիվ կանաչ տարածքների եւ ծառերի: Այսօր նրանց են միացել նաեւ դերասաններ, հեռուստամեկնաբաններ եւ այլք:
ԲՀԿ երիտասարդների միության նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանը «Հետքին» ասաց, թե կարեւոր է, որ երկրում հասարակական նախաձեռնություններն ակտիվացել են, սակայն «հեչ պարտադիր չի», որ քաղաքական կառույցները կամ պատգամավորներն անպայման կարծիք հայտնեն այդ խնդիրների վերաբերյալ:
«Քանի որ նախորդ շաբաթ ընտրվեցի գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, ես պատրաստակամություն եմ հայտնում եւ եթե ակցիայի մասնակիցներն էլ ցանկանան, կարող ենք հանդիպել եւ ավելի մանրամասն խնդիրը քննարկել, եւ ես էլ իմ լիազորությունների սահմաններում փորձեմ իրենց օգտակար լինել»,-ասաց պատգամավորը:
Հարցին, թե ինչու ակտիվիստների շարքերում չկան նաեւ ԲՀԿ երիտասարդական թեւի կամ կուսակցության կարկառուն ներկայացուցիչներ, պատգամավորը պատասխանեց, թե քաղաքացիական հասարակության նախաձեռնությունները, օրինակ՝ Թռչկանի ջրվեժի, Թեղուտի պահպանության նախաձեռնությունները, կուսակցական նախաձեռնություններ չեն եւ չպետք է քաղաքականացվեն:
«ԲՀԿ երիտասարդներն ազատ են նմանատիպ հարցերում իրենց դիրքորոշումը հայտնելու: Ես չեմ էլ բացառում, որ այնտեղ շատ ԲՀԿ անդամ երիտասարդներ լինեն քանի որ իրենք համակարծիք են նախաձեռնողների հետ: ԲՀԿ երիտասարդներն ազատ են իրենց դիրքորոշման հարցում»,-ավելացրեց Վահե Էնֆիաջյանը:

Ваге Энфиаджян выразил готовность встретиться с экологами-активистами
Уже несколько дней группа молодых экологов-активистов проводит акцию протеста против решения мэрии Еревана, согласно которому в зеленой зоне сквера на проспекте Маштоца устанавливаются демонтированные на улице Абовяна торговые павильоны. Сегодня к участникам акции присоединились актеры, телекомментаторы и др.
Председатель молодежного союза партии "Процветающая Армения", депутат парламента Ваге Энфиаджян в беседе с "Hetq"-ом отметил, что активизация в стране общественных инициатив имеет важное значение.
Вместе с тем он предложил: "В связи с тем, что на минувшей неделе я был избран заместителем председателя постоянной комиссии по вопросам сельского хозяйства и экологии, то выражаю готовность встретиться с участниками акции, если они пожелают, и более детально обсудить с ними проблему. В рамках своих полномочий попытаюсь быть им полезен".
На вопрос, почему в рядах активистов нет представителей молодежного крыла партии "Процветающая Армения" или самой партии, Энфиаджян сказал, что общественные гражданские инициативы, например в защиту Трчканского водопада или Техута, не являются партийными и не должны быть политизированы.
"Но я не исключаю, что там могут быть и многие молодые члены ППА, так как они согласны с участниками инициативы. Молодые представители "Процветающей Армении" свободны в проявлении своей позиции",- отметил Ваге Энфиаджян.