Վահե Էնֆիաջյանը պատրաստակամություն է հայտնում հանդիպել Մաշտոցի այգու համար պայքարող ակտիվիստներին
Մի քանի օր է` մի խումբ երիտասարդներ, բնապահպան-ակտիվիստներ բողոքի ակցիաներ են անցկացնում Երեւանի քաղաքապետի որոշման դեմ, ըստ որի` Մաշտոցի այգում են տեղադրվում Աբովյան փողոցից ապամոնտաժված կրպակները՝ ի հաշիվ կանաչ տարածքների եւ ծառերի: Այսօր նրանց են միացել նաեւ դերասաններ, հեռուստամեկնաբաններ եւ այլք:
ԲՀԿ երիտասարդների միության նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանը «Հետքին» ասաց, թե կարեւոր է, որ երկրում հասարակական նախաձեռնություններն ակտիվացել են, սակայն «հեչ պարտադիր չի», որ քաղաքական կառույցները կամ պատգամավորներն անպայման կարծիք հայտնեն այդ խնդիրների վերաբերյալ:
«Քանի որ նախորդ շաբաթ ընտրվեցի գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, ես պատրաստակամություն եմ հայտնում եւ եթե ակցիայի մասնակիցներն էլ ցանկանան, կարող ենք հանդիպել եւ ավելի մանրամասն խնդիրը քննարկել, եւ ես էլ իմ լիազորությունների սահմաններում փորձեմ իրենց օգտակար լինել»,-ասաց պատգամավորը:
Հարցին, թե ինչու ակտիվիստների շարքերում չկան նաեւ ԲՀԿ երիտասարդական թեւի կամ կուսակցության կարկառուն ներկայացուցիչներ, պատգամավորը պատասխանեց, թե քաղաքացիական հասարակության նախաձեռնությունները, օրինակ՝ Թռչկանի ջրվեժի, Թեղուտի պահպանության նախաձեռնությունները, կուսակցական նախաձեռնություններ չեն եւ չպետք է քաղաքականացվեն:
«ԲՀԿ երիտասարդներն ազատ են նմանատիպ հարցերում իրենց դիրքորոշումը հայտնելու: Ես չեմ էլ բացառում, որ այնտեղ շատ ԲՀԿ անդամ երիտասարդներ լինեն քանի որ իրենք համակարծիք են նախաձեռնողների հետ: ԲՀԿ երիտասարդներն ազատ են իրենց դիրքորոշման հարցում»,-ավելացրեց Վահե Էնֆիաջյանը:

Prosperous Armenia MP Willing to Meet with Park Protestors
Prosperous Armenia Party (BHK) MP Vahe Enfiadjyan, recently elected to head the parliament’s Standing Committee on Agriculture and the Environment, has told Hetq that he’s willing to meet with activists who have been staging a week long protest to halt constriction of storefronts in a Yerevan park.
Enfiadjyan said he felt a responsibility to hear the concerns of the activists and that it was important that such civil initiatives were on the rise in Armenia.
“However, political bodies or MP’s are under no obligation to express an opinion on such issues,” declared Enfiadjyan, who also serves a president of the BHK’s youth wing.
When asked why members of the BHK’s youth wing or party luminaries haven’t participated in the park protest, or in any other civil action for that matter, Enfiadjyan argued that actions aren’t political party initiatives and shouldn’t be politicized.
“BHK young people are free to express an opinion on such issues and I wouldn’t rule out the participation of our members in the park protest since they are in agreement with the activists,” Enfiadjyan stated.