Ալեքսանդր Սարգսյանը բողոքարկել է իր գույքի վրա կալանք դնելու որոշումը. դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու
Երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբայր Ալեքսանդր Սարգսյանը բողոքարկել է իր գույքի վրա կալանք դնելու Ազգային անվտանգության ծառայության (ԱԱԾ) որոշումը: Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Վաչե Մարգարյանի, այսօր հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ բողոքի վերաբերյալ որոշում կայացնելու:
Նշենք, որ Ալեքսանդր Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործի շրջանակներում, որի նախաքննությունը դեռևս շարունակվում է: Նա մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափով խարդախություն կատարելու մեջ: Քրեական գործի շրջանակներում կալանք է դրվել Սարգսյանի ամբողջ գույքի վրա, այլ ոչ թե մեղադրանքի ծավալի չափով:
Այսօրվա դատական նիստին գործով դատախազն ու ԱԱԾ քննիչը չէին ներկայացել, և նկատի ունենալով հանգամանքը, որ նրանք պատշաճ ծանուցված էին, դատարանը որոշեց բողոքի քննությունն անցկացնել նրանց բացակայությամբ:
Բողոքի քննությունն արդեն տևական ժամանակ է՝ դատավոր Վաչե Մարգարյանի վարույթում է, անցկացվել է դռնբաց, սակայն լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ նիստերին ներկա չեն եղել: Այսօրվա դատական նիստը րոպեներ տևեց: Սարգսյանի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը նշեց, որ եթե անգամ Ալեքսանդր Սարգսյանը մեղավոր ճանաչվի իրեն վերագրվող արարքում, գույքի բռնագրավումը չի կարող ավել լինել մեղադրանքի ծավալից:
«Քննիչն իրականացրել է իմ պաշտպանյալի իրավունքների տոտալ ոտնահարում»,- հայտարարեց Միհրան Պողոսյանը՝ դատարանից պահանջելով վարույթն իրականացնող մարմնին՝ ԱԱԾ-ին, պարտավորեցնել վերացնել խախտումները:
Ինչպես պարզվեց, Ալեքսանդր Սարգսյանի պաշտպան Միհրան Պողոսյանն արդեն ներկայացրել է իր բողոքը, դրա վերաբերյալ դիրքորոշում հայտնել է նաև գործի նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը: Վերջինս նախորդ դատական նիստի ընթացքում միջնորդել է հետաձգել նիստը՝ ԱԱԾ քննիչի դիրքորոշումը ևս լսելու համար, որը, փաստորեն, այսօր նույնպես չէր ներկայացել:
Հիշեցնենք, որ Ալեքսանդր Սարգսյանի առանձնատանը 2018 թվականի հուլիսի 4-ին խուզարկություն է կատարվել, և առգրավվել են մի շարք արժեքավոր իրեր, այդ թվում՝ Մարտիրոս Սարյանի՝ մեծ արժեք ներկայացնող գծանկարները:

Александр Саргсян обжаловал решение о наложении ареста на свое имущество. Суд удалился в совещательную комнату
Брат бывшего президента РА Сержа Саргсяна Александр Саргсян обжаловал решение Службы национальной безопасности о наложении ареста на свое имущество.
Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Ваче Маргаряна сегодня удалился в совещательную комнату для принятия решения по жалобе.
Обвинение Александру Саргсяну предъявлено в рамках уголовного дела, которое расследуется в следственном департаменте СНБ.
А.Саргсян обвиняется в совершении крупного мошенничества. В рамках уголовного дела арест наложен на имущество Саргсяна в полном объеме, а не в объеме обвинения.
Прокурор и следователь СНБ на сегодняшнее судебное заседание не явились. Учитывая, что они не были оповещены надлежащим образом, суд решил провести рассмотрение дела в их отсутствие.
Рассмотрение жалобы уже долгое время находится в производстве судьи Ваче Маргаряна. Судебные заседания проходят в открытом режиме, однако представители СМИ на заседаниях не присутствуют. Защитник Саргсяна Мигран Погосян отметил, что если даже его подзащитный будет признан виновным, объем подлежащего конфискация имущества не может превышать объем обвинения.
Мигран Погосян потребовал от суда обязать Службу национальной безопасности устранить нарушения.
Защитник уже представил жалобу. Осуществляющий надзор за расследованием дела прокурор на прошлом заседании ходатайствовал о заслушивании позиции следователя СНБ. Последний, однако, не явился и на сегодняшнее заедание.
Напомним, что 5 июля 2018 г. в доме Александра Саргсяна был проведен обыск, в процессе которого были изъяты ценные предметы, в том числе рисунки Мартироса Сарьяна.