Նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը ցանկանում է հոկտեմբերի 26-ից նոյեմբերի 4-ը բացակայել Հայաստանից
Նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը ցանկանում է հոկտեմբերի 26-ից մինչև նոյեմբերի 4-ը բացակայել Հայաստանից: Նրա պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանն այսօր տեղի ունեցած դատական նիստի ընթացքում միջնորդություն ներկայացրեց դատարան՝ վերացնել Արմեն Գևորգյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց չհեռանալու մասին ստորագրությունը, իսկ դրա անհնարինության դեպքում՝ թույլ տալ նրան մեկ շաբաթով բացակայել Հայաստանից:
Նշենք, որ Արմեն Գևորգյանի նկատմամբ դեռևս գործի նախաքննության փուլում խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը: Ըստ Էրիկ Ալեքսանյանի՝ այս խափանման միջոցը պետք է վերացվի. այն ի սկզբանե եղել է ապօրինի և անհիմն։
«Դատարանն արձանագրել է, որ իսպառ բացակայում են Արմեն Գրիգորյանի նկատմամբ խափանման միջոց կիրառելու հիմքերը, որը հաստատվել է բարձր դատական ատյանների կողմից։ Նման պայմաններում Գևորգյանի նկատմամբ որևէ տեսակի խափանման միջոց չի կարող ընտրվել, իսկ ընտրված լինելու պարագայում այն ենթակա է վերացման»,- ասաց Ալեքանյանը։
Պաշտպանի խոսքով՝ Արմեն Գևորգյանը պետք է հերթական բուժզննությունն անցնի Ավտրիայում, ինչի վերաբերյալ համապատասխան փաստաթղթեր են ներկայացվել դատարանին։ Արմեն Գևորգյանը դատարանին հայտնեց, որ պարբերաբար սրտի անոթների հետ կապված հետազոտություն է անցնում, հայտնեց նաև, որ նախատեսում է գործնական բանակցություններ վարել այն ընկերության անունից, որում ինքը գլխավոր տնօրեն է: Խոսքը «Արինս գրուպ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության մասին է:
Գևորգյանը դատարանին ներկայացրեց ընկերության խորհրդի անդամների նամակն՝ ուղղված դատարանին, որով նրանք երաշխավորում են, որ Գևորգյանը բուժզննում անցնելուց հետո կվերադառնա Հայաստան:
Միջնորդության դեմ մեղադրող կողմն առարկեց: Դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը նշեց, որ Արմեն Գևորգյանը չի ներկայացրել կոնկրետ փաստարկներ, որ Հայաստանում իր բուժումը հնարավոր չէ ապահովել, ինչպես նաև պարզ չէ, թե ինչ կարևորություն ունեն նրա գործնական հանդիպումները արտերկրում։ Նշենք, որ Գևորգյանը ցանկանում է օտարերկրյա ներդրումներ բերել Հայաստան:
Ավելի ուշ լրագրողների հետ զրույցում նա կարծիք հայտնեց, որ եթե Հայաստանի կառավարությունը շարունակի աշխատել այնպես, ինչպես հիմա, Հայաստան ներդրումներ չեն գա:
Դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելու, որը կհրապարակվի վաղը՝ հոկտեմբերի 8–ին:
Հիշեցնենք, որ Արմեն Գևորգյանը մեղադրվում է 2008-ին սահմանադրական կարգը տապալելուն օժանդակելու, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և հանցավոր ճանապարհով ստացված գույք օրինականացնելու մեջ:

Бывший вице-премьер Армен Геворкян хочет с 26 октября по 4 ноября отсутствовать из Армении
Проходящий по делу о событиях 1 марта 2008 г. бывший вице-премьер Армен Геворкян хочет с 26 октября по 4 ноября отсутствовать из Армении. На сегодняшнем заседании суда защитник Геворкяна Эрик Алексанян представил ходатайство об отмене избранной в отношении его подзащитного меры пресечения в виде подписки о невыезде, а в случае невозможности отмены позволить Армену Геворкяну отсутствовать из страны в течение недели.
Отметим, что бывший вице-премьер дал подписку о невыезде еще на этапе предварительного следствия. По словам защитника, эта мера пресечения должна быть отменена, поскольку изначально была незаконной и необоснованной.
“Суд констатировал полное отсутствие оснований для применения к Армену Геворкяну какой-либо меры пресечения, а в случае ее избрания она подлежит отмене”,- заявил Алексанян.
По словам защитника, Армен Геворкян должен пройти в Австрии очередное медобследование, по поводу чего представил суду соответствующие документы.
По словам Геворкяна, он должен регулярно проходить обследование сосудов сердца, а кроме того собирается вести переговоры от имени той компании, в которой занимает должность гендиректора. Речь идет о ЗАО “Аринс групп”. Геворкян представил суду письмо членов совета компании, которым они гарантируют, что Армен Геворкян после прохождения медобследования вернется в Армению.
Сторона обвинения возразила против ходатайства. Прокурор Геворк Багдасарян отметил, что А.Геворкян не представил конкретное объяснение по поводу того, почему нельзя обеспечить его лечение в Армении. Кроме того, неясно, какую важность представляют его деловые встречи за рубежом. Отметим, что Армен Геворкян хочет добиться осуществления иностранных инвестиций в экономику Армении.
Чуть позже бывший вице-премьер заявил журналистам, что если правительство страны будет продолжать работать так, как оно работает сейчас, то инвестиции не будут осуществляться.
Суд удалился в совещательную комнату для принятия решения по ходатайству. Решение будет оглашено завтра, 8 октября;
Напомним, что бывший вице-премьер Армен Геворкян обвиняется в содействии свержению конституционного строя в 2008 г., получению взятки в особо крупном размере и узаконивании имущества, полученного преступным путем.