ԵԱՏՄ երեւանյան գագաթաժողովը. ի՞նչ է կատարվում աշխարհում
Հոկտեմբերի 1-ին Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ)՝ Երեւանում անցկացված գագաթաժողովը բուռն արձագանք է առաջացրել Հայաստանում եւ այդ միջոցառման անդամ երկրներում: Եվ եթե Հայաստանից դուրս հետաքրքրություն էր ներկայացնում գագաթաժողովին Սինգապուրի վարչապետի ու Իրանի նախագահի մասնակցության հանգամանքը, ապա Հայաստանի ներսում, ինչպեսեւ սպասվում էր, կրքերը շիկացել էին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի անձի շուրջ: Վերջին անգամ ՌԴ նախագահը Հայաստանում եղել է գրեթե երեք տարի առաջ: Իսկ «Թավշյա հեղափոխության» արդյունքում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո Պուտինի հետ Փաշինյանի բոլոր երկկողմ հանդիպումները կայացել են կամ Մոսկվայում, կամ միջազգային հավաքներում:
Ամբողջ այդ ժամանակ Հայաստանում չէին դադարում բանավեճերը հայ-ռուսական հարաբերությունների բնույթի շուրջ: Շատերը համարում էին, որ նոր իշխանությունների քաղաքականությունը վատացրել է այդ հարաբերությունները: Նման տրամադրությունները թեժ էին պահում ռուսաստանյան որոշ գործիչներ ու ԶԼՄ-ներ՝ թմբկահարելով «Հայաստանի հեռացումը դեպի Արեւմուտք» թեման: Իսկ Երեւանում Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի գագաթաժողովի նախապատրաստության մասին տեղեկատվության ի հայտ գալու պահից խոսակցությունների միակ նյութը դարձավ ՌԴ նախագահի երեւանյան այցի թեման: Չգիտես ինչու՝ տիրապետում էր այն կարծիքը, թե Պուտինը չի գալու Երեւան, քանի որ Փաշինյանից «նեղացած է»: Բուն գագաթաժողովի խնդիրը շատ քչերին էր հետաքրքրում: Բայց եղավ այն, ինչ եղավ:
Պետությունների ղեկավարների առաջին հանդիպմանը Պուտինն իսկապես շատ մռայլ տեսք ուներ: Ըստ երեւույթին, հաճախ Ռուսաստանի «վասալ» ընկալվող պետության տարածքում հեշտ չէր իրեն զգալ պետությունների բազմաթիվ լիդերներից մեկի դերում: Օդանավակայանում, համաձայն արձանագրության, հանդիպում ունենալը, բոլորի հետ համահավասար Հայաստանի կառավարության ղեկավարի կողմից ընդունված լինելը մի տեսակ անսովոր է: Ավելի սովորական է՝ Հայաստան այցելել սեփական հայեցողությամբ, ինչպես տարիներ առաջ էր: Հիշողության մեջ դեռ վառ է, թե ինչպես տարիներ առաջ նրա ինքնաթիռն, ընդհանրապես, վայրէջք կատարեց ոչ թե Հայաստանի մայրաքաղաքում, այլ Գյումրիում, որտեղ տեղակայված է ռուսական ռազմահենակետը: Իսկ Հայաստանի նախագահին այն ժամանակ ստիպել էին մեկնել եւ նրան դիմավորել հենց այնտեղ:
Բայց ժամանակները փոխվում են: Գլոբալ միտումներն անխտիր բոլորին ստիպում են սրբագրել գործընկերների հետ շփվելու իրենց պատկերացումները եւ, նույնիսկ, նրանց հետ, որոնց երբեք գործընկեր չեն էլ համարել: Արեւմտյան երկրների կողմից անկյուն քշված Ռուսաստանն արդեն չի կարող հույսը դնել Եվրասիական միության վրա: Իրավիճակը հրամայաբար պահանջում է դուրս գալ ավելի ընդարձակ տարածություն եւ առաջատար երկրների փոխհարաբերությունների ոլորտ: Ու այստեղ ստիպված է ավանդական գործընկերների նկատմամբ փոխել գնահատականները: ԵԱՏՄ անունով ակումբն այժմ վերածվել է ընդամենը գլոբալ փոխհարաբերությունների նոր ցանցի ծավալման մեխանիզմի:
Առաջին անգամ այդ միտումն ի հայտ եկավ 2019թ. հունիսի 6-8-ը Սանկտ Պետերբուրգում միջազգային տնտեսական ֆորումի անցկացման շրջանում: Խոսքը գլոբալ ռազմավարական կայունության ամրապնդման գործում համապարփակ գործընկերություն ձեւավորելու՝ Ռուսաստանի եւ Չինաստանի այն ժամանակ իրեն դրսեւորած աննախադեպ հայտի մասին է: Այն շքեղ ընդունելությունը, որ Ռուսաստան ժամանած Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինին ցույց տվեց այդ երկրի նախագահ Պուտինը, ինչպես նաեւ դարակազմիկ բնույթի հայտարարությունները ոչ մի կասկածի տեղ չեն թողնում երկու երկրների հեռուն գնացող մտադրություններում: Միացյալ նահանգների դեմ ՉԺՀ-ի դաժան առեւտրային պատերազմի խորապատկերին Ռուսաստանի եւ Չինաստանի նմանօրինակ մտադրությունները ճակատագրական են պատկերանում ողջ աշխարհի համար:
Այն ժամանակ էլ ակնհայտ դարձավ, որ Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական ֆորումի նախօրեին եւ դրա անցկացման շրջանում երկու գերտերությունների կողմից կարեւորագույն դիմախաղեր էին արվում Հայաստանի հանդեպ: Հավաքի նախօրյակին Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղարը այն ժամանակ հատուկ ընդգծեց, որ բացի ՉԺՀ նախագահից, սպասում են Հայաստանի վարչապետին: Ավելի վաղ Չինաստանի ղեկավար Սի Ծինփինը հայտարարեց, որ Հայաստանը Չինաստանի կարեւոր գործընկերն է՝ իր երկրի «քաղաքակրթական» քաղաքականության մեջ: Դրանից հետո տեղի ունեցավ ՉԺՀ արտաքին գործերի նախարարի այցը Հայաստան, եւ երկու երկրների միջեւ ստորագրվեց առանց վիզայի պայմանակարգի մասին համաձայնագիր:
Եվ, ինչպես վկայեցին արդեն ֆորումի օրերին Հայաստանի վարչապետի նկատմամբ «սիրալիրության» ցուցադրական գործողությունները, բոլոր ուղղություններով «ամրության ստուգման» նպատակով նրան տրված հարցերը, Հայաստանին Սանկտ Պետերբուրգում իզուր չէին սպասում: Բավական թափանցիկ դրսեւորվեց այն հանգամանքը, որ համապարփակ գործընկերություն ձեւավորելու՝ Ռուսաստանի եւ Չինաստանի հայտում Հայաստանին առաջարկվել էր հատուկ տեղ զբաղեցնել: Հատկանշական է, որ վարչապետ Փաշինյանն իր ելույթներում չէր էլ թաքցնում, որ Հայաստանն առաջարկելու բան ունի փոխդասավորվող միջազգային ձեւաչափին: Պատրաստակամություն էր հայտնվում Հայաստանը վերածել Իրանից դեպի Եվրասիական տարածություն եւ Եվրոպա ձգվող տրանսպորտային միջանցքի: Փաշինյանը հայտարարեց, որ ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունը չի կարող խոչընդոտ լինել Չինաստանի, Եվրոպական միության եւ այլոց հետ Հայաստանի հարաբերությունները ձեւավորելիս: Ուշագրավ է նաեւ այն, որ նշված բանավեճերում բացակայում էին հետխորհրդային մյուս պետություններից սովորաբար ներկա գտնվող կարեւոր դեմքերը: Երեւում է՝ նոր հեռանկարում նրանց հետ կապող քիչ բան կա:
Եթե այսօր դիտարկենք ԵԱՏՄ-ի Երեւանում անցկացված գագաթաժողովը, կարելի է պարզորոշ տեսնել սանկտպետերբուրգյան գագաթաժողովում դրսեւորված միտումների շարունակությունը: Հայաստանի կառավարության ջանքերով նախօրոք Երեւան էին ժամանել Սինգապուրի վարչապետ Լի Սյեն Լուն եւ Իրանի ղեկավար Հասան Ռոհանին, որոնք մասնակցել են Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի աշխատանքին: Այս տարվա ընթացքում Հայաստանի վարչապետը պաշտոնական այցով եղել էր այդ երկու երկրում, որտեղ էլ ձեռք էին բերվել պայմանավորվածությունները: Եվ արդեն Երեւանում ստորագրվեց Սինգապուրի ու ԵԱՏՄ-ի միջեւ ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնագիրը: Տեղի ունեցավ նաեւ Ռուսաստանի եւ Իրանի նախագահների առանձին հանդիպումը:
Երեկոյան պարզ դարձավ, որ Վլադիմիր Պուտինի եւ Նիկոլ Փաշինյանի հարաբերություններում սառույցը հալվել է: Նրանց հանդիպման ժամանակ Ռուսաստանի նախագահը բարձր տրամադրությամբ հայտարարեց, որ գագաթաժողովի արդյունքներն «իսկապես լավն են», այդ թվում եւ «երրորդ երկրների մեր գործընկերների հետ կապերի զարգացման տեսանկյունից... Ոչ մի խափանում չեղավ, ընդհակառակն՝ կազմակերպության շրջանակներում ձեռք բերվեցին այդ միության մասնակից երկրների միջեւ բոլոր պայմանավորվածությունները: Ահա այն մարդը, որն առավելագույն ջանքեր գործադրեց այդպիսի արդյունավետ աշխատանքի համար: Ձեզ, որպես ԵԱՏՄ նախագահի, ուզում եմ շնորհավորել Երեւանում անցկացված գագաթաժողովի արդյունքների կապակցությամբ»:
Գագաթաժողովի նախօրեին ռուսական մամուլը չէր վարանել գրել, որ «Երեւանյան գագաթաժողովը կմտնի պատմության մեջ»` նկատի ունենալով հատկապես այդտեղ Սինգապուրի վարչապետի եւ Իրանի նախագահի մասնակցությունը: Անտարակույս` Ռուսաստանի համար հենց այդ ասպեկտը հանգուցային նշանակություն ունի: Իսկ Երեւանում Հնդկաստանին, Չինաստանին եւ այլ երկրների ուղղված ռեւերանսները միայն հաստատում են այն կարծիքները, որ «երեւանյան ձեռնարկումը» գնահատվում է որպես հիմք նոր գլոբալ նախաձեռնությունների իրագործման համար: Թե ինչպես կարող են այդ նախաձեռնությունները ներգծվել արեւմտյան քաղաքական-տնտեսական հայեցակարգում՝ ցույց կտա ժամանակը:

Саммит ЕАЭС в Ереване: что происходит в мире?
Прошедший 1 октября в Ереване Саммит Высшего Евразийского экономического совета вызвал бурную реакцию в Армении и странах-участниках этого мероприятия. И если вне Армении интерес привлекло обстоятельство участия в саммите премьер-министра Сингапура и президента Ирана, то внутри Армении, как и ожидалось, страсти разгорелись вокруг фигуры президента России Владимира Путина. В последний раз президент России был в Армении почти три года назад. А после смены власти в Армении в результате бархатной революции все двусторонние встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна с Владимиром Путиным проходили либо в Москве, либо на международных форумах.
Все это время в Армении не прекращались споры вокруг характера армяно-российских отношений. Многие считали, что политика новых властей Армении ухудшила эти отношения. Эти настроения подогревали некоторые российские деятели и СМИ, муссируя тему "ухода Армении на Запад". С момента же появления информации о подготовке Саммита Высшего Евразийского экономического совета в Ереване, единственной темой разговоров стала тема приезда президента России в Ереван. Почему-то превалировало мнение, что В.Путин не приедет, поскольку "обижен" на Н.Пашиняна. Сама проблематика саммита ЕАЭС мало кого интересовала. Но произошло то, что произошло.
Путин, действительно, выглядел крайне хмурым на первой встрече глав государств. Видимо, на территории государства, нередко воспринимаемого в качестве "вассала России" нелегко чувствовать себя в роли одного из многих лидеров государств. Иметь встречу в аэропорту согласно протоколу, быть принятым главой правительства Армении наравне со всеми - не очень привычно. Более привычно посещать Армению по своему усмотрению, как это было годами раньше. Помнится, как годы назад его самолет вообще приземлился не в столице Армении, а в Гюмри, где расположена российская военная база. А президента Армении тогда вынудили съездить и встречать его там же.
Но времена меняются. Глобальные тенденции вынуждают всех до единого корректировать свои представления о взаимоотношениях с партнерами - даже с теми, кого и за партнера никогда не считали. Россия, загнанная в угол западными странами, не может уже надеяться на пространство Евразийского союза. Появился императив выхода в более широкое пространство и в сферу взаимоотношений ведущих стран. И здесь приходится менять оценки по отношению к своим традиционным партнерам. Клуб под названием ЕАЭС сейчас превратился лишь в механизм развертывания новой сети глобальных взаимоотношений.
Впервые эта тенденция проявилась в период проведения международного экономического форума в Санкт-Петербурге 6-8 июня 2019г. Речь идет о проявившей себя тогда беспрецедентной заявке России и Китая на формирование всеобъемлющего партнерства в деле укрепления глобальной стратегической стабильности. Помпезный прием, оказанный руководством России прибывшему в эту страну председателю КНР Си Цзиньпину, а также, заявления эпохального характера, не оставляют сомнений в далеко идущих намерениях обеих стран. На фоне жесткой торговой войны КНР с США такие намерения России и Китая выглядят судьбоносными для всего мира.
Тогда же проявило себя то обстоятельство, что накануне и в период проведения международного экономического форума в Санкт-Петербурге, со стороны обеих сверхдержав были продемонстрированы важнейшие жесты по отношению к Армении. Накануне форума пресс-секретарь президента России тогда особо подчеркнул, что кроме председателя КНР ждут премьера Армении. Еще раньше, глава Китая Си Цзиньпин заявил о том, что Армения является важным партнером Китая в его "цивилизационной" политике. После этого состоялся визит министра иностранных дел КНР в Армению и было подписано соглашение о безвизовом режиме между двумя странами.
И как показали демонстративные акты "вежливости" к премьеру Армении уже в дни форума, задаваемые ему вопросы с целью "проверки на прочность" по всем направлениям, Армению в Санкт-Петербурге ждали не зря. Достаточно прозрачно проявилось то обстоятельство, что в заявке России и Китая на формирование всеобъемлющего партнерства, Армении было предложено занять особое место. Примечательно, что премьер Армении Пашинян в своих выступлениях и не скрывал, что Армении есть что предложить в формирующейся международной конфигурации. Была выражена готовность превратить Армению в транспортный коридор из Ирана в Евразийское пространство и Европу. Пашинян заявил о том, что членство в ЕАЭС не может быть препятствием для формирования отношений Армении с Китаем, Европейским союзом и пр. Примечательно и то, что в указанных дискуссиях отсутствовали привычные важные персоны из других постсоветских государств. Видимо, с ними мало что связывается в новой перспективе.
Если сегодня посмотреть на саммит ЕАЭС в Ереване, то можно наглядно увидеть продолжение тенденций, проявивших себя на петербургском саммите. Усилиями правительства Армении в Ереван заранее прилетели премьер-министр Сингапура Ли Сяньлун и глава Ирана Хасан Роухани, которые участвовали в работе Высшего Евразийского экономического совета. В течение с.г. премьер Армении Н.Пашинян посещал с официальными визитами обе эти страны, где и были достигнуты эти договоренности. И уже в Ереване было подписано Соглашение между Сингапуром и ЕАЭС о зоне свободной торговли. Состоялась и отдельная встреча президентов России и Ирана.
К вечеру стало ясным, что лед в отношениях Владимира Путина и Никола Пашиняна растаял. На их встрече президент России в приподнятом настроении заявил о том, что результаты саммита "действительно хорошие", в том числе и "с точки зрения развития связей с нашими партнерами из третьих стран... Нет ни одного сбоя - наоборот, достигнуты все договоренности в рамках организации между странами-участницами этого союза. Вы тот человек, который приложил максимум усилий для такой результативной работы. Вас, как председателя ЕАЭС, хочу поздравить с результатами саммита в Ереване".
Накануне саммита российская пресса не стеснялась писать, что "саммит в Ереване войдет в историю", имея в виду именно участие в нем премьера Сингапура и президента Ирана. Несомненно, именно этот аспект имеет ключевое значение для России. А сделанные в Ереване реверансы в сторону Индии, Китая, Египта и других стран, лишь подтверждают мнения о том, что "Ереванское начинание" оценивается как фундамент для реализации новых глобальных инициатив. Как могут вписаться эти инициативы в западные политико-экономические концепции - покажет время.