Վերաքննիչ դատարանում սկսվեց Գագիկ Խաչատրյանի եղբորորդու՝ Կարեն Խաչատրյանի կալանքի դեմ բողոքի քննությունը
Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ նախագահությամբ դատավոր Անդրանիկ Մնացականյանի, րոպեներ առաջ մեկնարկեց Գագիկ Խաչատրյանի եղբորորդու՝ Կարեն Խաչատրյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու դեմ բողոքի քննությունը:
Խաչատրյանը, կալանավորվել է օգոստոսի 30-ին՝ առաջին ատյանի դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի որոշմամբ:
Վերաքննիչ դատարանում կալանքի դեմ բողոքի գործով ավելի վաղ մեկ դատական նիստ է տեղի ունեցել, որը հետաձգվել է, և սա գործով երկրորդ նիստն է:
Կարեն Խաչատրյանը նախկինում աշխատել է ՊԵԿ-ում, մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափով վատնում կատարելու մեջ: Ազգային անվտանգության ծառայությունը ձերբակալել է օգոստոսի 27-ին: ԱԱԾ-ում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել նաև նրա հորեղբորը՝ ՊԵԿ նախկին նախագահ, ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանին: Վերջինս մեղադրվում է պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և առանձնապես խոշոր չափով վատնում կատարելու մեջ: Օրեր առաջ Վերաքննիչ դատարանը քննել է նաև Գագիկ Խաչատրյանի խափանման միջոցը կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ բողոքն ու օրինական համարել նրան կալանավորելու առաջին ատյանի դատարանի որոշումը:
Քրեական գործն առնչվում է Գագիկ Խաչատրյանի՝ ՊԵԿ նախագահ եղած ժամանակաշրջանում շուրջ 210 մլն դրամ գումար վատնելուն:

В Апелляционном суде началось рассмотрение жалобы на решение об аресте племянника Гагика Хачатряна
Несколько минут назад в Апелляционном уголовном суде под председательством судьи Андраника Мнацаканяна началось рассмотрение жалобы на решение об избрании ареста в качестве меры пресечения в отношении Карена Хачатряна. Последний является племянником бывшего председателя Комитета госдоходов, бывшего министра финансов Гагика Хачатряна.
Хачатрян-младший был взят под арест 30 августа по решению судьи суда первой инстанции Роберта Папояна.
Сегодняшнее заседание – второе по этому делу, так как первое было отложено.
Карен Хачатрян обвиняется в растрате в особо крупном размере в период работы в Комитете госдоходов. Он был задержан Службой национальной безопасности 27 августа с.г. В рамках возбужденного в СНБ уголовного дела обвинение было предъявлено и его дяде – Гагику Хачатряну. Последний обвиняется в злоупотреблении должностным положением и растрате в особо крупном размере. Несколько дней назад Апелляционный суд посчитал законным решение суда первой инстанции об избрании в отношении Г,Хачатряна ареста в качестве меры пресечения.
Уголоввное дело касается растраты в размере 210 млн драмов, которая была совершена в период пребывания Гагика Хачатряна в должности председателя КГД.