Արցախի ԱԳՆ ղեկավար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամ Ֆրենկ Փալոունին
Հոկտեմբերի 1-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամ Ֆրենկ Փալոունի հետ։
Արտաքին գործերի նախարարության հաղորդագրության համաձայն՝ Մասիս Մայիլյանը բարձր է գնահատել կոնգրեսական Փալոունի հետևողական ջանքերն ու նախաձեռնությունները՝ ուղղված ԱՄՆ Կոնգրեսում Արցախի շահերի առաջմղմանը, ինչպես նաև տարածաշրջանում կայունության հաստատմանն ու ամրապնդմանը։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել տարբեր մակարդակներում Արցախի և ԱՄՆ միջև հարաբերություններին ու դրանց զարգացման հեռանկարներին։ Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է, որ Արցախի միջազգային համագործակցության բնագավառում ամերիկյան ուղղությունը կարևոր տեղ է զբաղեցնում՝ հաշվի առնելով հայկական սփյուռքի ներուժը և ԱՄՆ հետ հաստատված բարեկամական կապերը։ Կողմերն ընդգծել են շարունակական ջանքերի անհրաժեշտությունը՝ ամրապնդելու և ընդլայնելու համագործակցությունը Արցախի և ԱՄՆ քույր քաղաքների միջև, ինչպես նաև Արցախի և ԱՄՆ նահանգների հետ, որոնց օրենսդիր մարմիններն ընդունել են հանրապետության անկախությունը սատարող բանաձևեր։
Կոնգրեսական Փալոնեի խնդրանքով Մասիս Մայիլյանը ներկայացրել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի ներկա փուլը և Արցախի ու Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակը։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել շփման գծում ադրբեջանական կողմի նախաձեռնած վերջին սադրանքներին։ Կողմերի գնահատմամբ՝ նշված միջադեպերը ևս մեկ անգամ ցույց են տալիս հրադադարի ռեժիմի վերահսկման միջազգային մեխանիզմի ներդրման հրատապությունը։

Глава МИД Республики Арцах Масис Маилян принял американского конгрессмена Фрэнка Палоуна
1 октября  министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян  встретился с членом Конгресса США Фрэнком Палоуном.
Министр высоко оценил последовательные усилия  и инициативы конгрессмена Палоуна по продвижению интересов Арцаха в Конгрессе США, а также по установлению  и  укреплению  стабильности в регионе.
В ходе встречи были затронуты отношения между Арцахом и США на различных уровнях, а также перспективы дальнейшего их развития. Масис Маилян подчеркнул, что с учетом  потенциала армянской диаспоры и  дружественных отношений с США американское направление занимает важное  место в сфере международного сотрудничества Арцаха.  Стороны отметили необходимость продолжения усилий по укреплению и расширению  сотрудничества между  городами-побратимами Арцаха и США,  а также  между Арцахом и теми штатами, законодательные органы которых  приняли  резолюции в поддержку независимости Республики Арцах.
По просьбе конгрессмена Палоуна Масис Маилян представил нынешний этап процесса урегулирования азербайджано-карабахского конфликта и ситуацию на линии соприкосновения вооруженных сил Арцаха и Азербайджана.   В этом контексте были затронуты недавние провокации, инициированные азербайджанской стороной на линии соприкосновения. По оценке сторон, подобные инциденты  вновь подтверждают актуальность внедрения международного механизма  контроля за прекращением огня.