1500 հետաքննող լրագրող հավաքվել է Համբուրգում
Գերմանիայի Համբուրգ քաղաքում սեպտեմբերի 25-ին մեկնարկել է Հետաքննական լրագրության 11-րդ գլոբալ կոնֆերանսը (Global Investigative Journalism Conference):
Այս տարվա միջոցառումը, որը կազմակերպել են Հետաքննական լրագրության գլոբալ ցանցը (GIJN, Global Investihative Journalism Network), «Netzwerk Recherche»-ն՝ Գերմանիայի հետաքննող լրագրողների ասոցիացիան, ինչպես նաեւ գերմանական «Interlink Academy»-ն, իր մասշտաբներով աննախադեպ է. այս անգամ կոնֆերանսը միավորել է 130 երկրի ավելի քան 1500 լրագրողի: Ըստ GIJN-ի՝ ռեկորդային է նաեւ զարգացող եւ անցումային փուլում գտնվող երկրներից ժամանած այն լրագրողների թիվը (450 հոգի), որոնց ժամանման, կացության եւ այլ ծախսերը հոգացել են կազմակերպիչները, նրանց գործընկերները կամ դոնորները:
Սեպտեմբերի 25-29-ն անցկացվող GIJC19-ի շրջանակներում կազմակերպվելու է ավելի քան 250 քննարկում, հանդիպում, դասընթաց, աշխատաժողով: Ինչպես միշտ, զեկույցներով հանդես են գալու աշխարհի տարբեր երկրներում աշխատող հայտնի հետաքննող լրագրողներ, այդ թվում՝ Պուլիցերյան մրցանակի դափնեկիրներ:
Սեպտեմբերի 28-ին հանձնվելու է հետաքննական լրագրության մեջ ամենահայտնի մրցանակներից մեկը՝ «Global Shining Light Award»-ը, որը GIJC-ի անբաժան մասն է:
Առաջին անգամ նման համաշխարհային կոնֆերանս կազմակերպվել է 2001 թվականին Դանիայի մայրաքաղաք Կոպենհագենում հետաքննող լրագրողներ Նիլս Մուլվադի (Nils Mulvad) եւ Բրանտ Հյուսթոնի (Brant Houston) նախաձեռնությամբ: Դրան մասնակցում էր 40 երկրի ավելի քան 300 լրագրող: 2003-ին կրկին Կոպենհագենում անցկացվեց երկրորդ կոնֆերանսը: Հենց երկրորդ հավաքի ժամանակ էլ որոշվեց ստեղծել ընդհանուր ցանց՝ միավորելով շահույթ չհետապնդող կազմակերպություններին: Հենց նման կազմակերպությունների ընտրությունը պայմանավորված էր նրանով, որ, ըստ ձեռնարկի հեղինակների, եթե կոմերցիոն լրատվամիջոցները մեծ ավանդ ունեն հետաքննական լրագրության մեջ, ապա նշված կազմակերպություններն են, որ դասընթացների, փորձի փոխանակման եւ այլ միջոցներով այս ոլորտը զարգացնում են ամբողջ աշխարհում: Ցանցի գաղափարը կյանքի կոչելու փաստաթղթին միացավ 22 երկրի 35 կազմակերպություն: Ահա այսպես ձեւավորվեց Հետաքննական լրագրության գլոբալ ցանցը:
Վերջինիս անմիջական մասնակցությամբ կազմակերպված առաջին կոնֆերանսը կայացավ 2005-ին Ամստերդամում: Նախատեսված էր կոնֆերանսները կազմակերպել յուրաքանչյուր 18-24 ամիսը մեկ: 2007-ին հետաքննող լրագրողներին հյուրընկալեց կանադական Տորոնտոն, իսկ 2008-ին՝ նորվեգական Լիլեհամերը, հաջորդեցին կոնֆերանսները Ժնեւում (2010), Կիեւում (2011), Ռիո դե Ժանեյրոյում (2013), Լիլեհամերում (2015), Յոհանեսբուրգում (2017):
Այժմ GIJN-ի անդամ է 77 երկրի 182 կազմակերպություն: Դրանց թվում է նաեւ «Հետքի» հիմնադիր «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ն: 2008-ին «Հետքի» գլխավոր խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանը «Global Shining Light Award»-ի մրցանակաբաշխության ժամանակ արժանացավ երկրորդ մրցանակի, ինչի հիմք էին հանդիսացել այն ժամանակ ՀՀ բնապահպանության նախարար Վարդան Այվազյանի հանքարդյունաբերական բիզնեսի մասին հրապարակումները: 2015-ին էլ «Հետքի»՝ օֆշորային սկանդալի մասին պատմությունը (գործարար Փայլակ Հայրապետյանի ունեզրկման մասին) «Global Shining Light Award»-ի 12 հավակնորդների ցանկում էր:

В Гамбурге собрались 1500 журналистов-расследователей
25 сентября в Гамбурге (Германия) стартовала 11-я глобальная конференция расследовательской журналистики (Global Investigative Journalism Conference).
Нынешнее мероприятие, организованное Глобальной сетью расследовательской журналистики
(GIJN, Global Investihative Journalism Network), Ассоциацией журналистов-расследователей Германии – “Netzwerk Recherche” и немецкой “Interlink Academy”, стало беспрецедентным по своим масштабам: на этот раз конференция объединила более 1500 журналистов-расследователей из 30 стран мира. Согласно GIJN, рекордным является также число журналистов из стран, находящихся на переходном этапе (450 человек), расходы на участие которых (прибытие, проживание и пр.) взяли на себя организаторы, их партнеры или доноры.
В рамках GIJC-19, которая пройдет 25-29 сентября, будет организовано более 250 обсуждений, встреч, курсов, рабочих семинаров. Как всегда, с докладами выступят известные журналисты-расследователи из различных стран мира, в том числе лауреаты Пулитцеровской премии.
28 сентября состоится вручение самой известной премии в области расследовательской журналистики - “Global Shining Light Award”, которая является неотъемлимой частью GIJC.
Впервые подобного рода международная конференция была организована в 2001 г. в столице Дании Копенгагене по инициаттиве журналистов-расследователей Нильса Мулвада (Nils Mulvad) и Бранта Хьюстона (Brant Houston). В ней приняли участие свыше 300 журналистов из 40 стран. В 2003-ем – опть-таки в Копенгагене – прошла вторая конференция, на которой было принято решение создать общую сеть, которая бы объединила не преследующие прибыль организации. Их выбор был обусловлен тем, что, согласно авторам пособия, если коммерческие СМИ внесли большой вклад в расследовательскую журналистику, то упомянутые выше организации посредством курсов, обмена опытом и другими способами развивают эту сферу во всем мире. К документу о создании сети присоединились 35 организаций из 22 стран. Вот так и сформировалась Глобальная сеть расследовательской журналистики (GIJN). Первая конференция, организованная при непосредственном участии GIJN, состоялась в 2005 г. в Амстердаме.
Конференции предусматривается проводить каждые 18-24 месяца. В 2007 г. журналистов-расследователей принял канадский город Торонто, в
2008-ом – норвежский Лиллиехаммер. Затем последовали конференции в Женеве (2010), Киеве (2011), Рио-де-Жанейро (2013), Лилиехаммере (2015), Йоханнесбурге (2017).
Сегодня членами GIJN являются 182 организации из 77 стран, в том числе учредитель Hetq.am общественная организация “Журналисты-расследователи”. В 2008 г. главный редактор Hetq.am Эдик Багдасарян удостоился второй премии “Global Shining Light Award” за публикации о горнодобывающем бизнесе занимавшего на тот момент пост министра охраны природы РА Вардана Айвазяна.
В 2015 г. за историю об офшорном скандале (лишение имущества предпринимателя Пайлака Айрапетяна) Hetq.am вошел в число 12 номинантов на получение премии “Global Shining Light Award”.