Հայտարարություն. Նիկոլ Փաշինյանը ոտնահարում է ժողովրդի շահը՝ պաշտպանելով Լիդիանի կապիտալը
Հայկական բնապահպանական ճակատ (ՀԲՃ) քաղաքացիական նախաձեռնությունը ի պատասխան Ամուլսարի հարցով Նիկոլ Փաշինյանի երեկվա հայտարարության՝ տարածել է հայտարարություն: Այն ներկայացնում ենք ստորեւ:
Այսօր, սեպտեմբերի 9-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Լիդիանի հետ բանակցություններից հետո պատրաստ է ընկերությանը թույլ տալ՝ ավարտել հանքի շինարարության գործընթացը, և ընթացքում խնդիրներ առաջանալու դեպքում միայն՝ դադարեցնել դրա գործունեությունը։
Իր այս հայտարարությամբ Փաշինյանը հակասում է իր նախկին հայտարարություններին ու խոստումներին։ Նա հանրությանը մեկ տարուց ավելի հավաստիացնում էր, որ եթե պարզվի, որ ծրագիրն անգամ 0.01% բնապահպանական վտանգ է պարունակում շրջակա միջավայրի համար, ապա այն չի գործարկվի: Անտեսելով արդեն գոյություն ունեցող հայաստանյան և միջազգային անկախ փորձագետների տասնյակ զեկույցներն ու հետազոտությունները՝ Փաշինյանի հանձնարարությամբ ՀՀ պետական բյուջեից շուրջ 400 000 ԱՄՆ դոլար ծախսվեց երրորդ կողմի անկախ ուսումնասիրության համար: Երբ ուսումնասիրության արդյունքները հրապարակվեցին, Փաշինյանը, հիմնվելով քննչական կոմիտեի կողմից ավելի ուշ պատվիրված հուշագրի վրա և դուրս թողնելով մի քանի հարյուր էջանոց զեկույցի կարևոր գնահատականները, մի քանի հապճեպ ու ձևական «խորհրդակցություններից» հետո օգոստոսի 19-ին հայտարարեց հանքը բացելու իր որոշման մասին և սկսեց տարածել ընկերության տեսանյութերն ու ընկերության ձևակերպումները կրկնող տեքստեր։
Փաշինյանի այս հայտարարությանը հետևեց հանրային ու մասնագիտական հակազդեցություն, ինչի արդյունքում կառավարությունը զեկույցի տարընթերցումներից խուսափելու համար ստիպված եղավ հրապարակային սկայպ-հանդիպում կազմակերպել ELARD-TRC փորձագետների հետ, որպեսզի նրանք անձամբ մեկնաբանեն իրենց գնահատականները։ Օգոստոսի 29-ի սկայպ հանդիպմանը ELARD-TRC մասնագետները փաստեցին, որ Լիդիանի ՇՄԱԳ-ը լի է անճշտություններով, սխալներով ու թերագնահատումներով, և դրանց հիման վրա հնարավոր չէ ճշգրտորեն կանխատեսել այս զգայուն էլոկոգիական տեղանքում բացասական ազդեցության չափը։ Լիդիանի մոտեցումները՝ մեղմել այդ բացասական ազդեցությունը, ոչ միայն բավարար չեն, այլև բազմաթիվ դրվագներով (օրինակ՝ հանքի փակման, թթվային ջրերի մաքրման) բացակայում են։ ELARD-TRC փորձագիտական խումբը քանիցս հստակ արձանագրեց, որ այս պահին Լիդիանի կողմից հանքն անվնաս շահագործելու ցանկացած երաշխիք զուրկ է փորձաքննական հիմքերից, ուստի այս երաշխիքներին հավատ ընծայելու ցանկացած փորձ լինելու է բացառապես քաղաքական որոշում՝ զուրկ փորձագիտական հիմքերից։
Այսօր՝ սեպտեմբերի 9-ին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, փաստացի շրջանցելով մասնագիտական հանրության բազմաթիվ զգուշացումները, սեփական նախաձեռնությամբ պատվիրված և ՀՀ բյուջեի վրա 400 000 դոլար նստած անկախ փորձագիտական ուսումնասիրության գնահատականները, սկայպ-հանդիպմանը ELARD-TRC-ի տված բոլոր պարզաբանումները, հայտարարել է հանքը բացելու քաղաքական որոշման մասին։ Այս որոշումը հիմնավորվում է նախևառաջ Լիդիանի գործունեությունը դադարեցնելու համար իրավական հիմքերի իբր բացակայությամբ, ինչպես նաև «տնտեսական հանրույթի» շահով ու Հայաստանի անվտանգության չպարզաբանված սպառնալիքով։
Հայտարարում ենք, որ Փաշինյանը արել է իր լիազորությունները չարաշահող և հակաիրավական հայտարարություն, որով միտումնավոր հաշվի չի առել արդեն իսկ առկա բազմաթիվ իրավական հիմքերը, ավելին՝ պնդել է, որ նման հիմքեր չկան։ Միջազգային փորձաքննության արդյունքում պարզելով, որ Լիդիանը ապակողմնորոշել է և՛ կառավարությանը, և՛ Հայաստանի ժողովրդին, ինչպես նաև իր իսկ ներդրողներին ու վարկատուներին, Փաշինյանը, փաստորեն, չի տեսնում Լիդիանի գործունեությունը դադարեցնելու իրավական հիմքեր և նման հայտարարությամբ սահմանափակում է պետական այլ կառույցների կողմից սեփական լիազորությունների շրջանակներում անկախ գործելու հնարավորությունը։ ՇՄԱԳ փորձաքննության մասին ՀՀ օրենքը փաստացի լիարժեքորեն խախտված է ինչպես Լիդիանի, այնպես էլ կառավարության նախկին անդամների կողմից, ովքեր հաստատել են Լիդիանի ծրագիրը, բայց այս աղաղակող ապօրինությունը Փաշինյանն անտեսում է։ Մասնագիտական ուսումնասիրությունները բացահայտել են էկոլոգիական նոր հանգամանքներ և հաստատել են, որ Լիդիանն իր ՇՄԱԳ-ում չի ապահովել փաստերի ամբողջականությունը, հավաստիությունը և գիտական հիմնավորվածությունը, և սրանով իսկ խախտվել են Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման և փորձաքննության մասին ՀՀ օրենքի Հոդված 5-ի 2-րդ մասի 4-րդ, Հոդված 27-ի 2-րդ մասի 3-րդ, Հոդված 21-ի 2-րդ մասի 5-րդ կետերի պահանջները:
Փաստացի 7 ամիս Քննչական կոմիտեի կողմից ֆիասկոյի ենթարկված գործը չավարտված՝ Փաշինյանը նման հայտարարություն է անում և իր վրա է վերցնում հօգուտ ընկերության ամենաբարձր մակարդակի հովանավորչություն անելու ծանրագույն պատասխանատվության բեռը։ Բացի այդ, մինչև օրս հանրությունից թաքցվում է և չի հրապարակվում սեպտեմբերի 4-ին Շրջակա միջավայրի նախարարության ներկայացրած եզրակացությունը և դրան հարակից բոլոր փաստաթղթերը (օրինակ՝ ԳԱԱ ինստիտուտների եզրակացությունները)՝ Լիդիանի ՇՄԱԳ-ն ուժը կորցրած ճանաչելու հիմքերի մասին:
Նախքան 2018թ. հունիսը՝ հենց շինարարական փուլում, Լիդիանն արդեն իսկ բազմիցս խախտումներ է արել, որոնք արձանագրվել են թե՛ տեղի բնակիչների տեսագրություններով և թե՛ Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի կողմից։ Ավելին, 2018թ․ Ընդերքի և բնապահպանության տեսչական մարմնի ընդունած վարչական ակտով արդեն իսկ դադարեցված է Լիդիանի գործունեությունը, հարուցված է ապօրինի արդյունահանման մասին քրեական գործ, ՇՄԱԳ եզրակացության ուժը կորցրած ճանաչելու մասին գրությունը Շրջակա միջավայրի նախարարություն ուղարկվել է դեռևս 2018թ․, սակայն Կառավարությունը լռում է այդ մասին և փաստորեն, նորանոր խախտումների թույլտվություն է տալիս։ Ավելին, կառավարությունը շարունակում է կոծկել նաև ջերմուկցիների խախտված իրավունքների խնդիրը, մինչդեռ փաստ է, որ Ջերմուկում հանրային լսումներ չեն անցկացվել, ինչպես նաև գոյություն չունի (կամ առնվազն հանրությանը հասանելի չէ) Ջերմուկ համայնքի ղեկավարի և ավագանու նախնական համաձայնության փաստաթուղթը։
Հայտարարում ենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը, գոյություն ունեցող և բազմիցս ներկայացված փորձագիտական և իրավական հիմքերն անտեսող այս որոշմամբ, բազմաթիվ օրինախախտումներ ու թերություններ ունեցող ծրագիր կյանքի կոչելու թողտվությամբ՝ բարձրագույն մակարդակով իրականացնում է մասնավոր ընկերության հովանավորչություն, ինչը ժողովրդի վստահության և պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման աղաղակող փաստ է։ Հետևաբար, Նիկոլ Փաշինյանը և նրա կառավարությունը պատասխանատվություն են կրում այն բանի համար, որ Հայաստանի ողջ բնակչության հաշվին ստեղծվի կորպորացիայի կողմից շանտաժի միջոցով ահռելի գումար աշխատելու հնարավորություն։ Բազմիցս կրկնել ենք, որ ներկա պահին օֆշորային Լիդիանը չի կարող մտնել ներդրումային արբիտրաժ, քանի որ իր նորաստեղծ դուստր ընկերությունների միջոցով արբիտրաժ մտնելը ընթացակարգային չարաշահում է։ 2018թ․ օգոստոսին ստեղծված ընկերություններից և ոչ մեկը չի կարող Հայաստանի դեմ արբիտրաժ մտնել։ Հանքի ճանապարհները բացելու կոչ անելով՝ Փաշինյանը պարարտ հող է ստեղծում, որպեսզի Լիդիանը հաղթահարի կորպորատիվ դատարանի այդ ընթացակարգային արգելքը, այնինչ ՀՀ կառավարության դիրքերն այս վեճում այնքան ուժեղ են, որ կառավարությունը նույնիսկ կարող է հակընդդեմ հայց ներկայացնել Լիդիանի դեմ:
Նիկոլ Փաշինյանն ու նրա կառավարությունն այսօր ոտնատակ են անում և դավաճանում են ժողովրդական հեղափոխությանը՝ հնարավոր դարձնելով նախորդ ռեժիմի մաս կազմող հակահեղափոխական ուժերի վերակենդանացումը: Փաշինյանի կառավարությունը և նրան անվերապահորեն կամ լուռ համաձայնությամբ սատարող խորհրդարանականները լիովին պատասխանատու են երկիրը ցնցումների մեջ գցելու համար։ Ներկա իրավիճակում, երբ ակնհայտ է, որ Հայաստանի բնակչության լայն զանգվածները չեն վստահում հանքը բացելուն ուղղված արդարացումներին և դիմադրելու են, վարչապետի մակարդակով Լիդիանի առջև ճանապարհներ բացելու կոչը ինքնին ակնարկում է պետական բռնության կիրառման մասին՝ դրանով իսկ ստեղծելով կառավարության լեգիտիմության ճգնաժամի սպառնալիք։
Վերահաստատում ենք Ամուլսարի պաշտպանության մեր հանձնառությունը եւ հայտարարում, որ այդ ուղղությամբ գործադրելու ենք ամեն ջանք և շարունակելու ենք զորակցել իրենց իրավունքները պաշտպանող բոլոր քաղաքացիներին։
Հանրությանը կոչ ենք անում չորեքշաբթի օրը՝ սեպտեմբերի 11-ին, ժամը 18։30-ին միանալ Երևանում կայանալիք երթին, որը կմեկնարկի ԱԺ հանրային այգուց, ինչպես նաև այլ ձևերով ինքնակազմակերպվել և հանրայնորեն իրազեկել այդ մասին։
Հայտարարությունը բաց է, միանալու համար նամակ գրեք «Հայկական բնապահպանական ճակատ»-ի ֆեսյբուքյան էջին։
«Հայկական բնապահպանական ճակատ» քաղաքացիական նախաձեռնություն
Մհեր Մհերյան
Միլենա Բաղդասարյան, սոցիոլոգիական գիտությունների թեկնածու
Անժելա Պողոսյան, թարգմանիչ
Սիփան Սուրենյան, զբոսավար
Մարինե Դոխիկյան, տնային տնտեսուհի
Մուշեղ Շուշանյան, փաստաբան
Հասմիկ Կնյազյան, մարդաբան, անկախ հետազոտող
Աիդա Պապիկյան, մշակութային մարդաբան
Նազելի Վարդանյան, ի.գ.թ, էկոլոգիական իրավունքի մասնագետ, փաստաբան, «Հայաստանի անտառներ» ՀԿ-ի տնօրեն
Գոհար Ստեփանյան, մշակութային մարդաբան, ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտ, գիտաշխատող
Յուլիա Անտոնյան, պատմական գիտությունների թեկնածու, մշակութային մարդաբան, ԵՊՀ-ի դասախոս
Գայանե Շագոյան, ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող
Լևոն Աբրահամյան, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ
Գրետա Աբրահամյան, ՀՀ ԳԱԱ Զեկույցների պատասխանատու քարտուղար
Աննա Մկրտչյան, արդյունաբերական ինժեներ, բիզնես կառավարման մագիստրոս, 13 տարվա փորձ Կանադայում հանքարդյունաբերության ոլորտում Glencore-ի և Barrick Gold-ի հետ
Սուսաննա Գյուլամիրյան, արվեստի քննադատ և համադրող, «Արվեստի և մշակությաին հետազոտությունների լաբորատորիա» կազմակերպության նախագահ
Մարինե Հովհաննեսյան, լաբորատորիայի տեխնիկական մասնագետ, Kaiser Permanente
Լիանա Գևորգյան, որակի ապահովման ինժեներ
Վարդանուշ Սարգսյան, GMP (ապրանքների արտադրության պրակտիկայի) մասնագետ
Ալեքսանդր Հակոբյան, շուկայագետ
Նազիկ Հարությունյան, մանկավարժ, քիմիկոս
Հասմիկ Հարությունյան, տնտեսագետ
Մարիամ Անտոնյան, մանկավարժ-հոգեբան
Լիլիթ Մովսիսյան, տնտեսագետ
Աստղիկ Հովհաննիսյան, դասախոս
Արմեն Մանուկյան
Աննա Հակոբյան, արվեստագետ
Իզաբելլա Սարգսյան, աուդիտոր
Անուշ Աճեմյան, թարգմանիչ, գրականագետ
Սոնա Բուլգադարյան
Միքայել Արզաքանցյան, ֆիզիկոս
Նարինե Լալայան, նկարիչ
Գայանե Գրիգորյան
Կարեն Սարգսյան, միջազգայնագետ
Մարի Գիմիշյան
Քրիստոֆ Կաստել
Մարգարիտա Գորոյան, ճարտարագետ
Ալեքսան Արամյան, ագրոնոմ
Արամ Գորոյան, մաթեմատիկոս-ծրագրավորող
Նելլի Սահակյան
Գագիկ Կարապետյան, ծրագրավորող
Գայանե Հարությունյան-Փյուսկյուլյան, սոցիոլոգ
Մկրտիչ Գրիգորյան, «Գնանք Միասին» ՀԿ նախագահ
Մարիամ Պետրոսյան
Արամայիս Մկրտիչի Գրիգորյան, Ամուլսարի բաժնետեր
Հարություն Գրիգորյան
Հռիփսիմե Համբարձումյան
Արմեն Ավետիսյան, շինարար, ապրանքագետ
Սոնա Վարդանյան
Նաիրա Գևորգյան, տնտեսագետ
Ռուզան Ղազարյան, Դալմա-Սոնա բնապահպանական հիմնադրամ
Մարինե Բաղիրյան, հաշվապահ, ՔԵՆԴԼ գիտահետազոտական ինստիտուտ
Գագիկ Հարությունյան
Մերի Հարությունյան
Արմինե Ավետիսյան
Նանա Թաիրյան
Սուրեն Կիրակոսյան, լեռնային ինժեներ
Անդրանիկ Հովակիմյան
Սյուզան Սիմոնյան, Կանայք հանուն ժողովրդավարության ՀԿ
Գուրգենյան Նինել, քիմիկոս
Սամվել Հովհաննիսյան
Հովհաննես Համբարձումյան, բաժնի վարիչ, Սինոփսիս
Մայա Բարխուդարյան
Անուշ Նիկոլայան, Երկիր Մեդիա հ/ը հաշվապահ
Ծովինար Հովհաննիսյան, կենսաբան
Ջուլիետա Եսայան, բանասեր, նախկին դասախոս
Համլետ Մելքումյան, մշակութային մարդաբան, զբոսավար
Արտյոմ Զոհրաբյան, Ֆիզմաթ դպրոց, 10-րդ դասարան
Աիդա Մկրտչյան
Լիանա Խառատյան, թարգմանիչ
Արթուր Նազարյան, էներգետիկայի և ջրային տնտեսության մասնագետ
Գևորգ Գևորգյան, ինժեներ
Լիդիա Շատիրյան, քիմիկոս-սիլիկատչիկ
Վահե Փունարջյան
Արփինե Պողոսյան
Սոնա Նազարյան, միջազգայնագետ-պատմաբան, դասախոս
Հարություն Կլեկչյան
Անուշ Սաֆարյան
Արման Ղարիբյան, անկախ լրագրող
Անդրանիկ Թոխյան, ակտիվ քաղաքացի
Գագիկ Եղիազարյան, Սասնա Ծռեր խմբի անդամ
Կարո Եղնուկյան, իրավաբան, գործարար
Անուշ Սարգսյան, արվեստաբան, միջնադարագետ
Հայաս Ավետիսյան, իրավագետ
Ծովիկ Կասսաբյան, հոգեբան
Քնքուշ Մելիքյան, արձակագիր
Աստղիկ Վարդանյան, բժշկական մարդաբան
Մարի Սամանլեան Փօլատեան, երգչախմբի անդամ
Փառանձեմ Շահբազյան, բանասեր
Հրանտ Դանդուրով
Նաիրա Իսրաելյան, գործարար
Մովսես Մանուկյան, «Առողջ Հրազդան» քաղաքացիական նախաձեռնություն
Գոհար Արշակյան, գրունտների մեխանիկայի մասնագետ, գիտաշխատող
Մհեր Սահակյան, մաթանալիզ, գծային հանրահաշիվ
Նարինե Ալեքսանյան
Արաքսի Գրիգորյան, վիրաբույժի ասիստենտ
Էդուարդ Մինասյան, ծրագրավորող
Սերգեյ Կարապետյան, Սինոփսիս Արմենիա, ծրագրավորող
Լիլիթ Գևորգյան, անգլերենի ուսուցիչ
Անի Քամալյան, կենսաբան
Դավիթ Շահումյան, ինժեներ
Գայանե Հարությունյան, ՀՀ քաղաքացի, լեզվաբան, այսուհետ դարձած նաև բնապահպան
Զարուհի Մուրադյան, ՀՀ նկարիչների միության անդամ
Հռիթսի Մկրտչյան, ֆիզիկոս
Ելենա Դանիելյան, թատերագետ
Մանուկ Մանուկյան, էնդեմիկ և վտանգված տեսակների պահպանման հիմնադրամի հիմնադիր անդամ (PEES)
Արմանուշ Բարսեղյան, տեխնոլոգ
Արայիկ Պապիկյան, փաստաբան
Անուշ Արշակյան, բանասեր, մշակութաբան
Կարեն Մարության, ինժեներ
Ալֆրեդ Դ Ջանգո, երաժիշտ
Աննա Ալեքսանյան, պատմաբան
Լևոն Հարությունյան, ջութակահար
Սոնա Աբելյան, լրագրող
Նարինե Սարգսյան
Վարդան Հակոբյան, գրող
Նինա Ղարիբյան, տնտեսագետ
Վանիկ Հովհաննիսյան, զոդող-եռակցող
Հրակ Փափազյան
Մարիամ Անդրոյան, էկոլոգ
Անուշ Եղիազարյան, ճարտարապետ
Հասմիկ Պողոսյան, ուսուցիչ
Ղազար Հարությունյան, ճարտարապետ
Մարիամ Մինասյան, դերասանուհի
Ալբերտ Բարսեղյան, ակտիվ քաղաքացի, Շվեյցարիայի կանաչների կուսակցություն
Արմինե Իշխանյան, Լոնդոնի տնտեսագիտական համալսարանի դասախոս
Արփի Խալաթյան, հոգեբան
Արէ Մարտիրոսյան
Օլգա Սաֆարյան, փաստաբան
Աշոտ Մխոյան, ծրագրավորող
Գևորգ Ազարյան, հաշվապահ
Գագիկ Մելիքյան, քիմիայի դոկտոր, պրոֆեսոր
Կարեն Ավագյան, տնտեսագետ
Կարո Ստեփանյան, ապրանքագետ
Գեդեոն Սիմոնյան, ծրագրավորող
Լիա Մովսիսյան, դասախոս
Ծովիկ Կասսաբյան, հոգեբան-մանկավարժ
Գայանե Ղարդյան, նկարիչ-վերականգնող
Հրաչյա Հակոբյան, իրանագետ
Գոհար Գրիգորյան, տնտեսագետ-արտոնագետ
Ներսես Գևորգյան, ֆիզիկոս, Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիա
Ալեքսանդր Ռուդով, կենսաբան
Րաֆֆի Հերմոն Արաքս, լրագրող և ժողովրդական դիվանագետ, մարդու իրավունքների կազմակերպության միջազգային գործիչ

Armenian Environmental Front: Pashinyan Has Violated Public Interest by Defending Lydian's Capital
The Armenian Environmental Front (AEF) civil initiative joined by hundreds of signatories, has issued the following in response to the September 9 statement on Amulsar by Nikol Pashinyan.
Today, September 9, Prime Minister Nikol Pashinyan announced that following negotiations with Lydian, he will allow completion of the mine construction, and operations will be suspended only in the event of problems arising during that phase.
With this announcement, Pashinyan is contradicting his previous statements and promises. He had assured the public for over a year that the project would not proceed if it became apparent that it presented even 0.01% risk for the environment. Ignoring dozens of existing reports and surveys by local and international independent experts, Pashinyan authorized 400.000 US dollars from the Armenian state budget to be spent on an independent third party audit of the project's environmental impact assessment. When the results of this assessment were made public, Pashinyan, based on a memorandum ordered by the Investigative Committee and omitting several hundred pages of the report's critical findings, and after several hasty and staged "consultations", announced his decision on August 19 to open the mine and began sharing company-made videos and statements repeating the company claims.
Pashinyan's statement was followed by public and professional backlash, forcing the government to set up a public Skype meeting with ELARD-TRC experts so they could comment on their assessments, in order to avoid reading the report. During the August 29 Skype meeting, ELARD-TRC experts proved that Lydian's Environmental Impact Assessment (EIA) is full of inaccuracies, errors, and underestimations, and based on this, it is not possible to accurately predict the extent of adverse impact on this sensitive ecological site. Lydian's approaches to mitigate these adverse effects not only are inadequate, but are also missing several engineering processes (such as mine closure, acid water treatment). The ELARD-TRC panel has repeatedly stated that presently Lydian's safeguards for the safe operation of the mine are lacking expert evidence, so any attempt to rely on these guarantees will be a purely political decision, devoid of expert grounds.
Today September 9th, Prime Minister Nikol Pashinyan, by sidestepping numerous warnings from the professional community, results of the independent expert assessment initiated by him at the cost of 400.000 US dollars from the RA state budget, all the explanations given by ELARD-TRC during the Skype meeting, has announced the political decision to open the mine. This decision is substantiated first of all by the alleged lack of legal grounds for the termination of Lydian's activities, as well as by the interests of the "economic community" and the unexplained threat to Armenia's security.
We declare that Pashinyan has made an unlawful statement by abusing his power in which he has intentionally disregarded the numerous existing legal grounds, moreover claiming that there are no such grounds. The results of this independent assessment have shown that Lydian misled both the government and the people of Armenia, as well as its own investors and lenders, but Pashinyan sees no legal basis for ending Lydian's activities, and with his statement restricts the ability of other state agencies to act independently within their own powers. The laws of the Republic of Armenia on EIA studies has been completely violated by Lydian, as well as by former members of the government who endorsed Lydian's project, but Pashinyan ignores this outrageous illegality. Professional studies have revealed new ecological circumstances and have confirmed that Lydian did not ensure the completeness, reliability and scientific validity of the facts in its EIA; and thereby violated the requirements of Clause 4 Part 2 of Article 5, Clause 3 Part 2 of Article 27, Point 5 Part 2 of Article 21 of the RA law on Environmental Impact Assessment and Expert Verification.
Without the completion of the work that has been subjected to a 7-month fiasco by the Investigative Committee, Pashinyan makes such a statement and takes on the heavy burden of nepotism and highest level of support for the company. In addition, the conclusions submitted by the Ministry of the Environment on September 4 and all related documents (such as those of the Institutes of the National Academy of Sciences) on the grounds for revoking the Lydian EIA permit have not been publicly disclosed and published to this day.
Before June 2018, just at the construction phase, Lydian had already committed numerous violations, which were recorded both by local residents' videos and by the Environmental and Mining Inspection body. Additionally, the administrative act adopted by the Environmental and Mining Inspectorate in 2018 has already suspended Lydian's activities, a criminal case on illegal extraction has been filed, a notice of revocation of the EIA permit has been sent to the Ministry of the Environment as early as 2018, but the Government is still silent about this and is giving permission for more violations to take place. Moreover, the government continues to conceal the issue of violated rights of Jermuk residents, while the fact stands that no public hearings were held in Jermuk, and there is no (or at least not publicly available) document stating preliminary agreement for the project by Jermuk Community Leader and its Municipal Council.
We declare that Nikol Pashinyan's statement, that ignores existing and repeatedly presented expert and legal basis, by allowing the implementation of a program with multiple violations and shortcomings, is the highest level of patronage of a private company, which is a scandalous abuse of the people's trust and official powers. Therefore, Nikol Pashinyan and his government are responsible for enabling a corporation to make huge sums of money through blackmail at the expense of the entire population of Armenia. We have repeatedly stated that offshore Lydian is currently unable to enter investment arbitration as arbitration through its newly established subsidiaries is a procedural abuse. None of the companies created in August 2018 can sue Armenia. By calling for the opening of mine roads, Pashinyan creates fertile ground for Lydian to overcome this procedural barrier of corporate court, while the Armenian government's position in the dispute is so strong that the government may even file a lawsuit against Lydian.
Nikol Pashinyan and his government today are trampling on and betraying the popular revolution of May 2018, making possible the revival of counter-revolutionary forces that were part of the former regime. The Pashinyan government and parliamentarians who support him unconditionally or silently are fully responsible for placing the country in a state of turmoil. In the current situation, when it is evident that the large masses of the Armenian population do not trust the justifications for opening the mine and will oppose it, the call to open roads to Lydian at the Prime Minister's level hints at the use of state violence, thereby creating a threat to the legitimacy of the government.
We reaffirm our commitment to the protection of Amulsar and declare that we will make every effort in this regard and will continue to support all citizens defending their rights.
We urge the public to join the march in Yerevan on Wednesday, September 11, at 6:30 pm, which will launch from the public park of the National Assembly, as well as self-organizing in other ways and raising public awareness about it.