Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների թիվն առաջին կիսամյակում 12.3%-ով աճել է
Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների թիվն այս տարվա առաջին կիսամյակում կազմել է 770 055։ Ինչպես տեղեկանում ենք Վիճակագրական կոմիտեի (ՀՀ ՎԿ) հրապարակած տվյալներից, 2018 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվն աճել է 12.3 %-ով։
Զբոսաշրջիկների մեծ մասը տեղավորվում է բարեկամի կամ հարազատների տանը, վարձով բնակարաններում և այլն։ Նրանք կազմել են առաջին կիսամյակում Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների 71 %-ը։ Սա նշանակում է, որ Հայաստան ժամանող զբոսաշրջիկների մեծ մասն արտասահմանում ապրող հայերն են։
Իսկ հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտներում տեղավորվել է զբոսաշրջիկների միայն 29 %-ը։
Ըստ ՄԱԿ-ի զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության (ԶՀԿ) մեթոդաբանության (International Recommendations for Tourism Statistics 2008, Compilation Guide, UN WTO, Madrid, November 2010)` միջազգային զբոսաշրջիկ է համարվում ցանկացած անձ, որը հանգստանալու, բուժվելու, հարազատներին այցելելու, գործնական, կրոնական կամ այլ նպատակներով ճանապարհորդում է իր հիմնական բնակության վայրից մեկ այլ վայր ոչ պակաս, քան 24 ժամ և ոչ ավել, քան անընդմեջ 1 տարի ժամանակով: Այսինքն` նրա հիմնական նպատակը ճանապարհորդելն է, այլ ոչ թե աշխատանքային գործունեությամբ զբաղվելը, որի դեպքում ուղևորության համար վճարումները կկատարվեին ժամանած վայրում աշխատանքային գործունեությունից ստացված ֆինանսական միջոցների հաշվին:
Հայաստան եկած և հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտներում տեղավորված զբոսաշրջիկների թիվն այս տարվա առաջին կիսամյակում կազմել է 222 576, որը նախորդ տարվա նույն կիսամյակի համեմատ 59.6%-ով աճել է։ Հյուրանոցներից ստացված տվյալների հիման վրա Վիճկոմիտեն հաշվարկել է, որ նշված 222 576 զբոսաշրջիկների 26.5%-ն ԱՊՀ երկրներից է, հիմնականում՝ Ռուսաստանից։ ԵՄ երկրներից է նրանց 25.2%-ը, 48.3%-ն էլ՝ այլ եկրներից։ ԵՄ երկրների շարքում առավել մեծ է Գերմանիայից ու Ֆրանսիայից ժամանած ուղևորների տեսակարար կշիռը։ Իսկ այլ երկրների շարքում առանձնանում են ԱՄՆ-ն ու Իրանը։
Ըստ Վիճկոմիտեի՝ այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների կեսից ավելին՝ 54.4%-ը, ժամանել է հանգստի և ժամանցի նպատակով, 16.4%-ը՝ գործնական այցով, 0.6%-ը՝ բուժման նպատակով և մնացած՝ 28.6%-ը՝ այլ նպատակներով։
Հայաստանից մեկնողների փոքր մասն է օգտվում զբոսաշրջային գործակալություններից
Այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանից զբոսաշրջության նպատակով արտասահման մեկնածների թիվը կազմել է 684 808, որը 2018 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ աճել է 12.1%-ով։
Չնայած զբոսաշրջային գործակալությունների միջոցով ուղևորությունը կազմակերպողների թիվն աճել է այս տարի, սակայն նրանց տեսակարար կշիռը զբոսաշրջիկների ընդհանուևր թվի մեջ բավականին փոքր է։ Մասնավորապես, այս տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանից զբոսաշրջության նպատակով մեկնածներից 3 729 հոգի իր ուղևորությունը կազմակերպել է գործակալությունների միջոցով։ Այսինքն՝ ընդհանուր մեկնողների 0.5 %-ը։ 2018 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ զբոսաշրջային գործակալությունների ծառայություններից օգտվողների թիվը 3.4 անգամ աճել է։
Իսկ մեկնողների 99.5%-ն ինքնուրույն է կազմակերպել ուղևորությունը։
Հայաստանից մեկնող զբոսաշրջիկները ևս մեծամասամբ հանգստի ու ժամանացի նպատակով են գնացել՝ 75.4 %-ը։ Գործնական նպատակով մեկնել է 24.2 %-ը, և մնացած 0.4%-ն՝ այլ նպատակներով։

Number of Tourists to Armenia Up 12%; Most are Diaspora Armenians
770,055 tourists traveled to Armenia in the first half of this year, an increase of 12.3% compared to the first half of 2018, this according to Armenia’s Statistical Committee (CC).
71% of them are said to be diaspora Armenians, who either stay with relatives or rent apartments while in the country. The rest stay in hotels or other tourist-related lodgings. (By diaspora Armenians, we mean Armenians originally from the Republic of Armenia and those born elsewhere.)
According to the United Nations’ World Tourism Organization’s (WTO) International Recommendations for Tourism Statistics 2008 Compilation Guide, an international tourist is any person who travels from their permanent place of residence to another place to relax, receive treatment, visit relatives, for practical or religious purposes, or another purpose, for not less than 24 hours and not more than one year in a row.
Thus, the main purpose is to travel, not to work.
222,576 tourists stayed in hotel facilities in the first half of this year, an 59.6% compared to the same period last year.
Based on data from hotels, the Statistical Committee estimates that 26.5% of the 222,576 tourists were from CIS countries (mainly Russia), 25.2% from EU countries and 48.3% of other countries. Most of the EU tourists hail from Germany and France is the highest among the EU countries. The United States and Iran are among the other countries.
According to the Committee, more than half of the 54.4% of tourists arriving in Armenia in the first half of this year arrived for rest and recreation, 16.4% for business, 0.6% for medical purposes and the remaining 28.6% for other purposes.
In the first half of this year, the number of those who left Armenia for tourism was 684 808, an increase of 12.1% compared to the first half of 2018.
Less than 1% use travel agencies to organize their trips.
Most tourists leaving Armenia also went for leisure and entertainment purposes - 75.4%. 24.2% went for business purposes and the remaining 0.4% for other purposes.