Գագիկ Խաչատրյանը կալանավորվեց
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախկին նախագահ, Ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանը կալանավորվեց: Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի, Խաչատրյանի խափանման միջոցի գործով խորհրդակցական սենյակ էր հեռացել ժամը 19:15-ի սահմաններում, և որոշումը հրապարակեց քիչ առաջ:  Խաչատրյանին կալանավորելու միջնորդության հետ միասին քննվել է նաև նրան ձերբակալելու որոշման դեմ նրա պաշտպանները բողոքը: Դատարանն այս բողոքը բավարարել է: Այսինքն`թեև Խաչատրյանը կալանավորվել է` դրան նախորդող երեք օրերի ընթացքում  նրան ձերբակալելու որոշումը ճանաչվել է ոչ իրավաչափ:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 27-ին Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտը խուզարկությունն է իրականացրել Գագիկ Խաչատրյանի և նրա հետ կապված անձանց, այդ թվում՝ նրա եղբորորդի Կարեն Խաչատրյանին պատկանող տարածքներում:
ԱԱԾ  տնօրեն Արթուր Վանեցյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ քրեական գործը, որի շրջանակներում խուզարկությունները կատարվել են, վերաբերում է տասնյակ միլիոնավոր դոլարների վատնմանը: Ըստ նախնական տեղեկությունների՝ քրեական գործի դրվագներից մեկն առնչվում է Գագիկ Խաչատրյանի՝ ՊԵԿ նախագահ եղած ժամանակ այդ կառույցյում տեղի ունեցած ենթադրյալ չարաշահումներին:
Քրեական գործի շրջանակներում Գագիկ Խաչատրյանին մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և առանձնապես խոշոր չափի վատնում կատարելու համար, իսկ Կարեն Խաչատրյանին վերագրվում է միայն վատնում կատարելու արարք: Վերջինս նույնպես այսօր կալանավորվել է դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի որոշմամբ:

Гагик Хачатрян арестован
Бывший председатель Комитета госдоходов, бывший министр финансов Гагик Хаачатрян арестован. Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Артуша Габриелян около 19.15 удалился в совещательную комнату и немногим ранее вернулся для оглашения решения. Вместе с ходатайством об аресте Г.Хачатряна рассматривалась жалоба его адвокатов на данное ходатайтство.
Суд удовлетворил жалобу. Это означает, что хотя Хачатрян арестован, решение о его задержании в предшествовавшие три дня было неправомерным.
Напомним, что 27 августа Следственный департамент Службы национальной безопасности провел обыски в помещениях, принадлежащих Гагику Хачатряну и взаимосвязанным с ним лицам, в том числе его племяяяннику Карену Хачатряну.
Директор СНБ Артур Ванецян сообщил журналистам, что уголовное дело, в рамках которого были проведены обыски, касается десятков миллионов долларов.
По предварительным данным, один из эпизодов уголовного дела имеет отношение к предполагаемым злоупотреблениям, которые были допущены в период пребывания Гагика Хачатряна в должности председателя КГД. Ему предъявлено обвинение в злоупотреблении должностным положением и растрате в особо крупном размере. Карену Хачатряну вменяется в вину только растрата в особо крупном размере. Последний сегодня также был арестован по решению судьи Роберта Папояна.