Երևանում բնակարանները 9.5 %-ով թանկացել են առաջին կիսամյակում
Ինչպես ցույց են տալիս Կադաստրի պետական կոմիտեի տվյալները, 2018 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ այն նվազել է 5.3 %-ով։ Սովորաբար, պահանջարկի նվազմանը զուգահեռ անշարժ գույքի շուկայում գները ևս նվազում են։ Սակայն, Երևանում, ըստ Կադաստրի, այս ընթացքում բնակարանները թանկացել են, ինչը նշանակում է, որ անշարժ գույքի շուկայի վրա ազդել են այլ գործոններ։
Կադաստրի գնային ինդեքսների ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ 2019 թվականի առաջին կիսամյակում Երևանում բնակարանների շուկայական միջին գները, 1 քմ-ի հաշվարկով, 2018 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ աճել են 9.5 %-ով։ Ընդ որում՝ տոկոսային առումով առավել տեսանելի թանկացում է գրանցվել Կենտրոնում, Աջափնյակում, Արաբկիրում ու Դավթաշենում։
Ընդհանուր առմամբ, այսօրվա դրությամբ Երևանում ամենաթանկ բնակարանները Կենտրոն, Արաբկիր և Դավթաշեն վարչական շրջաններում են։ Իսկ ամենաէժանը՝ Նուբարաշենում։
Ստորև գտնվող ինֆոգրաֆիկայում ներկայացված են բնակարանների միջին գներն՝ ըստ վարչական շրջանների։ Ինչպես նաև՝ գնային փոփոխությունները 2018 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ։
Բնակարանների վաճառքը Կենտրոնում նվազել է
Բնակարանների վաճառքի թվով ևս առաջատարը Կենտրոնն է։ Այս տարվա առաջին կիսամյակում Կենտրոնում վաճառվել է 974 բնակարան։ 2018 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ այս ցուցանիշը պակասել է 76-ով։
Վարչական շրջաններից մեծ մասում ևս, ինչպես Մալաթիա-Սեբաստիայում, Քանաքեռ-Զեյթունում, Նոր Նորքում և այլն, բնակարանների վաճառքը պակասել է։ Կադաստրի կոմիտեն ներկայացնում է նաև բնակարանների վաճառքի ցուցանիշները 2018 թվականի երկրորդ եռամսյակի տվյալներով։ Սակայն, անշարժ գույքի շուկայում համեմատություններ անցկացնելու համար հարկավոր է հիմք ընդունել նույն կիսամյակի, այս դեպքում ՝ 2019 թվականի և 2018 թվականի առաջին կիսամյակների տվյալները, քանի որ անշարժ գույքի շուկայի վրա ազդում են, այսպես կոչված, սեզոնային գործոնները։
Հիշեցնենք, որ Երևանում անշարժ գույքի առուվաճառքի նվազմանը զուգահեռ, մարզերում հակառակ միտումներն են. նկատվում է հողի ու անհատական տների առուվաճառքի ավելացում։

Цены на жилье в Ереване выросли на 9.5%
В первом полугодии этого года в многоквартирных зданиях столицы было продано 5061 квартира. Как показывают данные Государственного комитета кадастра, по сравнению с тем же периодом 2018 г. цены снизились на 5.3%. Обычно параллельно сокращению спроса на рынке недвижимости снижаются и цены. Однако в Ереване, по данным Госкомитета кадастра, квартиры за этот период подорожали, что свидетельствует о воздействии на рынок недвижимости других факторов.
Изучение ценовых индексов кадастра показывает, что в первом полугодии 2019 г. в Ереване среднерыночная стоимость одного квадратного метра жилья по сравнению с прошлогодним показателм выросла на 9.5%. При этом в процентном отношении наиболее ощутимо подорожало жилье в центре, а также в столичных округах Ачапняк, Арабкир и Давидашен.
На сегоднряшний день самые дорогие кавртиры находятся в административных округах Кентрон, Арабкир и Давидашен, самое дешевое жилье – в округе Нубарашен.
На инфографике представлены среднерыночные цены на квартиры по административным округам, а также ценовые изменения по сравнению с первым полугодием 2018 г.
Лидером по числу продажи жилья тоже является Центральный округ. В первом полугодии этого года здесь было продано 974 квартиры, что на 76 меньше прошлогоднего показателя.
Продажа квартир сократилась в большинстве столичных округов – Малатии-Себастии, Канакер-Зейтуне, Нор-Норке и др.
Если в Ереване число сделок по купле-продаже квартир сократилось, то в областях, напомним, наблюдается противоположная тенденция: количество сделок по купле-продаже земельных участков и частных домов увеличилось.