Հանգիստը Հայաստանում ավելի թանկ է, քան Շվեդիայում
Հայկական տուրիստական գործակալությունները, հայ եւ օտարազգի զբոսաշրջիկները դժգոհում են, որ վերջին տարիներին հանգիստը Հայաստանում շատ թանկ արժե:
«Ես երկու անգամ եմ եղել Հայաստանում: Առաջին անգամ ' 12 տարի առաջ, երկրորդ անգամ ' 3 տարի առաջ: Կինս հայ է, եւ ես մեծ հետաքրքրությամբ եմ այցելում Հայաստան: Պետք է ասեմ, որ վերջին տարիների ընթացքում բազմաթիվ փոփոխություններ են տեղի ունեցել: Ինչ վերաբերում է այստեղ հանգստանալու գներին, ասեմ, որ 10 օրից ավելի չարժե մնալ այստեղ, ուտելիքը եւ հյուրանոցն ավելի թանկ է , քան Շվեդիայում»,-ասում է շվեդ Թոմի Հելմանը:
Զբոսաշրջիկը Հայաստանում յոթ օր հանգստանալու համար ծախսում է մոտավորապես 1600-1800 ԱՄՆ դոլար: Այս գումարի մեջ ներառված է օդանավի տոմսը, հյուրանոցային ծառայությունները, սնունդը եւ տուրիստական ուղեւորությունները: «Ավարայր» տուրիստական գործակալության ներկայացուցիչ Հակոբ Գորգինյանն ասում է, որ այս գինը բավականին բարձր է Հայաստանի համար , եւ այն հիմնականում ձեւավորվում է օդանավի եւ հյուրանոցային ծառայությունների բարձր արժեքից:
Երկկողմանի տոմսի արժեքը «Արմավիա» ավիաընկերությունը գնահատում է 500 - 1200 ԱՄՆ դոլար: Դեպի եվրոպական երկրներ թռիչքի արժեքը սկսվում է 700 ԱՄՆ դոլարից, իսկ ԱՊՀ երկրներ՝ 500-ից: Ավիաընկերությունը տոմսերի թանկությունը պատճառաբանում է բարձր հարկերով: Քաղաքի կենտրոնում տեղակայված հյուրանոցներում մեկ հոգու համար մեկ օրվա արժեքը մոտավորապես 60-150 ԱՄՆ դոլար է: Որոշ հյուրանոցներում նախագահական համարները գնահատվում են 200-300 դոլար: Իսկ տուրիստական փաթեթի գինը մեկ հոգու համար համարժեք է օդանավի տոմսի արժեքին:
Զբոսաշրջիկներ հիմնականում գալիս են եվրոպական երկրներից, Ամերիկայից, Ռուսաստանից եւ համեմատաբար քիչ՝ ԱՊՀ այլ երկրներից:
24 ժամից մինչեւ մեկ տարի երկրում գտնվող ցանկացած օտարերկրացի համարվում է զբոսաշրջիկ՝ անկախ այն հանգամանքից, թե ինչ նկատառումներով է եկել Հայաստան: Այս կարգը ընդունված է միջազգային զբոսաշրջության կազմակերպության կողմից:
2006 թվականի հուլիս ամսվա տվյալներով՝ 24 ժամից եւ ավելի Հայաստան են մուտք գործել 46.023 օտարերկրացի: Նրանց թվում են նաեւ սփյուռքահայերը, որոնք կոչվում են էթնիկ տուրիստներ:
Տարեթիվը Զբոսաշրջիկների թիվը
2000թ. 45.000
2001թ. 123.262
2002թ. 162.089
2003թ. 206.094
2004թ. 262.685
2005թ. 318.563
ՀՀ կառավարությունը զբոսաշրջությունը հայտարարել է որպես տնտեսության գերակա ճյուղ
ՀՀ Առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման նախարարության զբոսաշրջության վարչության տվյալներով՝ զբոսաշրջիկների այցելությունների քանակի միջին տարեկան աճը կազմում է 25 տոկոս: Վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանի հավաստմամբ' բացարձակ թվով նորից մնում են սփյուռքահայերը (մոտ 70 տոկոս), սակայն օտարազգի զբոսաշրջիկների այցելությունների քանակն անցած տարիների համեմատ աճել է:
«Ցանկալի կլիներ, որ զբոսաշրջիկն ավելի շատ ծախսեր հնարավորին շատ ծառայություններից օգտվելով, այլ ոչ թե' քիչ ծառայությունների դիմաց թանկ վճարելով»,-ասում է պրն Ապրեսյանը: Առայժմ երկրորդ տարբերակն է գործում:
Այս ցանկությամբ հանդերձ' նախարարության վարչությունը ներկա դրությամբ զբաղված է Հայաստանի' որպես զբոսաշրջության համար բարենպաստ երկրի նկարագրի ձեւավորմամբ:
Նախարարությունը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել CNN հեռուստաալիքի հետ Հայաստանի մասին 30 վայրկյան տեւողությամբ գովազդային հոլովակներ հեռարձակելու համար: Պետական բյուջեն հայտնի հեռուստաալիքով գովազդի համար նախատեսել է 215 մլն դրամ: Հոլովակները եթերում կհայտնվեն այս տարվա աշնանը:
Հայաստանում մարդիկ ուզում են հանգստանալ երեք աստղանի հյուրանոցներում
Հայաստանում գործում է 63 հյուրանոց, որից 31-ը Երեւանում է: Սրանց մեջ չեն մտնում հյուրատները եւ մոթելները:
Տարեսկզբից Հայաստանում գործում է հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտների որակավորման համակարգ: Հյուրանոցներն աստղեր ստանալու համար դիմում են կամավոր սկզբունքով: Մինչ այժմ հինգ աստղանի հյուրանոցի կարգավիճակ շնորհվել է «Գոլդեն Փելես» հյուրանոցին, չորս աստղի արժանացել է «Մետրոպոլ» հյուրանոցը, երեք աստղի' «Կոնգրես»-ը: Այս հյուրանոցները մեկ օրվա իրենց հյուրընկալությունը գնահատում են 90-160 ԱՄՆ դոլար:
«Ավարայր» տուրիստական գործակալության ներկայացուցիչ Հակոբ Գորգինյանի կարծիքով' հյուրանոցների բարձր գները պայմանավորված են շուկայում երեք աստղանի հյուրանոցների բացակայությամբ: «Հայաստան հիմնականում այցելում են թոշակառուները: Նրանց մեծ մասը նախընտրում է ապրել ոչ թե շքեղ հինգ աստղանի հյուրանոցներում, այլ՝ հարմարավետ երեք աստղանի հյուրանոցներում: Եվ քանի որ երեք աստղի կարգավիճակ ունեցող հյուրանոցներ գրեթե չկան, հետեւաբար միջին մակարդակի հյուրանոցների սեփականատերերն իրավասու են նշանակել ցանկացած գին»,-ասում է Հ.Գորգինյանը:
«Բելաջիո» հյուրանոցային համալիրի տնօրեն Արսեն Մակարյանը հյուրանոցային ծառայությունների բարձր արժեքը բացատրում է ծառայությունների բարձր մակարդակով:
20-ամյա Զավեն Հայրապետյանը առաջին անգամ է Հայաստան այցելում: Նա դժվարացավ պատասխանել՝ կգա՞ր, արդյոք, Հայաստան, եթե Հայաստանն իր հայրենիքը չլիներ: Հայաստան գալու միակ դրդապատճառը հայրենիքը տեսնելն էր: Միակ դժվարությունը նրա համար բնակության խնդիրն է: Հյուրանոցում մեկ օրվա համար նա վճարում է 65 դոլարին համարժեք դրամ, ինչը, նրա ասելով, Հայաստանի դեպքում բավականին թանկ է: «Ամեն դեպքում, եթե ինձ այստեղ ամեն ինչ դուր գա, ես կվերադառնամ, եւ ծառայությունների թանկ լինելու հանգամանքը խոչընդոտ չի կարող լինել»,-ասում է Զավենը:
Զբոսաշրջիկների այցելությունները սկսվում են Արցախից
Այս տարեսկզբից ՀՀ կառավարության պահանջով զբոսավարները կարող են աշխատել միայն լիցենզիա ունենալու դեպքում: Մինչ այժմ զբոսավարներից լիցենզիա ստանալու համար ստացվել է 25 հայտ, որից 7-ը անցել է լիցենզավորման գործընթացը: Լիցենզիայի համար պետտուրքը տարեկան կազմում է 20 ԱՄՆ դոլար:
Հայկական տուրօպերատորները հիմնականում առաջարկում են տուրիստական փաթեթներ 12-13 ուղղություններով: Զբոսաշրջիկներն առավելապես նախընտրում են այցելել Գառնի-Գեղարդ, Խոր Վիրապ, Նորավանք, Հաղպատ, Սանահին, Քարահունջ-Տաթեւ, Հաղպատ-Սանահին-Դսեղ, Դիլիջան-Հաղարծին-Գոշավանք:
Էքսկուրսավարի մեկ օրվա աշխատանքի արժեքը 45-50 դոլար է:
Մասնագիտությամբ երաժիշտ Դավիթ Բադալյանը զբոսաշրջիկների համար էքսկուրսիաներ է կազմակերպում: «Իմ ծառայություններին համեմատաբար ավելի քիչ են դիմում, քանի որ ընդամենը երկու լեզու գիտեմ եւ այնքան էլ երիտասարդ չեմ: Եթե հնարավոր է լինում ամիսը մեկ կամ երկու տուրիստական խումբ ուղեկցել, շատ գոհ եմ լինում»:
Դավիթ Բադալյանը պատմում է, որ զբոսաշրջիկները հիմնականում հետաքրքրվում են ճանաչողական տուրիզմով, բայց երբեմն էլ ցանկություն են հայտնում փորձել նաեւ արկածային տուրիզմը, օրինակ՝ Ջերմուկից հեծանիվով Երեւան գալ: Դա էլ է պատահում:
«Շատ են ուզում առաջինը Արցախը տեսնել: Բայց մեկ-մեկ էլ այնպես են ինձ զարմացնում: Սփյուռքահայ երիտասարդները երբեմն բացարձակ անտեղյակ են լինում, Գանձասարը ցույց եմ տալիս, ասում են' էս ի՞նչ է, որ սրա համար հասել ենք այստեղ: Ինձ համար դա ցավալի է: Մի քիչ գոնե կարդան, նոր գան հայրենիքը տեսնելու»,-ասում է Դավիթը:
Դավիթը երազում է ունենալ 10 տեղանոց միկրոավտոբուս եւ կազմակերպել ընտանեկան տուրիզմ: «Երբեմն այնպես է լինում, որ սփյուռքահայ ընտանիքի անդամներն աշխարհի տարբեր ծայրերից պայմանավորվում են հանդիպել Հայաստանում եւ մեկ շաբաթ իրար հետ հանգստանալ, հետաքրքիր կլիներ կազմակերպել հանդիպումներ Հայաստանում եւ զարգացնել սփյուռքահայ ընտանեկան տուրիզմը»:
Մարդիկ պատրաստ են մոռանալ գնի մասին, երբ նրանց լավ ծառայություն են մատուցում
«CNN-ով գովազդելուց առաջ կառավարության ներկայացուցիչները նախ պետք է մտածեն ճանապարհներին հասարակական զուգարանների բացակայության խնդրի մասին: Ամեն անգամ տուրիստական խումբ ուղեկցելիս ստիպված եմ բարձրախոսը ձեռքիս օդանավակայանից սկսած ներողություններ խնդրել անկոչ տաքսիստի, ոստիկանի, օդանավակայանի անկազմակերպության, ժամանակի կորստի, ճանապարհներին անհարմարությունների ու զուգարանների բացակայության համար»,-ասում է «Ավարայր» տուրիստական գործակալության ներկայացուցիչ Հակոբ Գորգինյանը:
Որպես դրական փոփոխություն պրն Գորգինյանը նշում է, որ մի քանի տարի առաջ Հայաստանում տուրիզմն ամբողջությամբ կենտրոնացած էր Երեւանում, հիմա ուղեւորությունների զգալի մասը կազմակերպվում են տարբեր մարզերում: Նախկինում մարզերում հյուրանոցների բացակայության պատճառով երթուղիների 99 տոկոսն ավարտվում էր Երեւան վերադարձով, ինչն ավելի թանկ էր: Բացի այդ, շատացել են ծառայությունների եւ ընտրության հնարավորությունները:
«Ես չեմ կարծում, որ Քոբուլեթի, Աջարիա, Բաթումի գնացող մարդկանց հիմնական դրդապատճառը ծովն է, պարզապես այնտեղի հանգիստը Հայաստանի քաղաքացիների համար ավելի մատչելի է»,-կարծում է պրն Գորգինյանը:
Առայժմ հասարակ հաշվարկը ցույց է տալիս, որ 14 օր Ծաղկաձորում հանգստանալու փոխարեն կարելի է 28 օր հանգստանալ Բաթումիում կամ Քոբուլեթիում:
Հայաստանում գործում են մոտ 100 տուրիստական գործակալություններ, որոնք կազմում են տուրիստական փաթեթ' ըստ առաջարկված գնի: Այսօրվա դրությամբ տուրիզմի ամենատարածված տեսակները տասն են' մշակութային, էկոտուրիզմ, էքստրեմալ, գիտական, բիզնես, կրոնական, առողջարանային, սպորտային, ստորջրյա տուրիզմ: Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների մեծամասնությունը հետաքրքրված է ճանաչողական տուրիզմով:
Տուրիզմի բնագավառը պետք է սպասարկեն միայն կրթված մարդիկ
Եվրոպական տարածաշրջանային կրթական ակադեմիայի զբոսաշրջության եւ նոր տեխնոլոգիաների զարգացման ամբիոնի վարիչ Կարապետ Սաֆարյանի հավաստմամբ' հայկական տուրիզմի մեջ ներգրավված մարդկանցից ոչ բոլորն ունեն համապատասխան կրթություն:
Ներկայումս Հայաստանում գործում է տուրիզմի մեկ ինստիտուտ եւ 10 բարձրագույն կրթական հաստատություն, որոնցում կա տուրիզմի ֆակուլտետ:
«Մինչ այժմ մենք ավարտական կուրսի ուսանողներին, ովքեր օտար լեզու գիտեն, որոշ չափով տեղյակ են հայոց պատմությանը, աշխարհագրությանը, հրավիրում ենք եւ երեք ամիս վճարովի դասընթացների միջոցով աշխատում նրանց հետ, հետո նոր աշխատանքի ընդունում»,-ասում է «Հյուրս» ծառայության տնօրեն Արամ Հակոբյանը:
Հայկական տուրիզմի ինստիտուտում ընդունելությունն այս տարի կշարունակվի մինչեւ օգոստոսի 15-ը: Առայժմ դիմել է 10 հոգի: Անցած տարի ինստիտուտ ընդունվել է 75 դիմորդ:
Եվրոպական տարածաշրջանային ակադեմիայի տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների ինստիտուտում տուրիզմի բաժնի համար մինչ այժմ դիմել է 60 հոգի: Անցած տարի տուրիզմի բաժին ընդունվել է 60 դիմորդ:
Այս տարի առաջին անգամ ակադեմիայի վեց շրջանավարտներ պաշտպանեցին իրենց մագսիտրական թեզը տուրիզմի բնագավառում:

A Holiday in Armenia is More Expensive than in Sweden
Armenian travel agencies have joined Armenian and foreign tourists in complaining about how expensive holidaying here has grown over the past few years.
"I've been to Armenia twice. The first time was twelve years ago, the second was three years back. My wife is Armenian, and it is with great interest that I visit this country. I must say that there have been a lot of changes over the past few years. As for the prices, I honestly don't think that it is worth staying here for more than ten days. The food and hotel expenses are higher than in Sweden," said Swede Tommy Helman.
A tourist spends US $1,600-1,800 for a seven-day trip to Armenia. This figure includes plane tickets, hotel services, food and sightseeing tours. Hakob Gorginyan, a representative of the Avarayr Tour Agency, said that this price is quite high for Armenia and consists mainly of costly plane tickets and expensive hotel services.
A round trip ticket with Armavia airlines costs around US $500-1200. Flights to European countries start at US $700, while tickets within the CIS begin at US $500. The airline attributes the prices to high tax rates. A night's stay per person at a hotel in the center of Yerevan ranges from US $60 to 150. A travel package costs the same as a plane ticket for one person.
Tourists come mainly from European countries, the US, Russia and, to a lesser extent, from other CIS countries.
Any foreign citizen staying in the country from 24 hours to a year is considered a tourist, irrespective of the true nature of his visit to Armenia. This is the definition accepted by the World Tourism Organization.
According to information obtained in July 2006, 46,023 foreign citizens had entered the country and stayed for more than 24 hours. They include Diasporan Armenians, who are also called ethnic tourists.
Year |
Number of Tourists |
2000
45.000
123.262
162.089
206.094
262.685
2005
318.563
Government has declared tourism an economic priority
According to the Department of Tourism in the Ministry of Trade and Economic Development, the number of tourists coming to Armenia grows annually at an average rate of around 25%. Department head Mekhak Apresyan said that the vast majority (around 70%) once again consists of Diasporan Armenians, but the number of foreign tourists has increased compared to previous years.
"It would be good if each tourist spends more here, availing themselves of as many services as possible, rather than having to spend a lot for a few services," said Apresyan. So far, that hasn't been happening.
With that aim in mind, this department of the ministry is currently busy preparing to market Armenia as a country with good conditions for tourism.
The ministry has an agreement with CNN to broadcast 30-second advertisements about Armenia. The state budget has allocated 215 million AMD for these commercial spots on the popular channel. The advertisements will go on air in the fall of this year.
People want to stay in three-star hotels
There are 63 hotels in Armenia, 31 of which are in Yerevan. This does not include guesthouses or motels.
From the beginning of this year, a system for rating quality has been in effect in the country. Hotels are free to apply and then receive a corresponding number of stars to their name. So far, Golden Palace Hotel has received the status of a five-star hotel, while the Metropol has received four and the Congress has been given three stars. These hotels charge US $90-160 per night.
Hakob Gorginyan, who works for the Avarayr Tour Agency, believes that the high prices of these hotels are facilitated by a lack of three-star hotels in the market. "Armenia is visited mostly by retired people. A majority of them prefer to stay in comfortable three-star hotels, and not luxurious five-star establishments. But since there are virtually no hotels with three-star status, the owners of hotels with mediocre facilities feel free to name any price they like," he said.
Arsen Makaryan, manager of the Bellagio Hotel, said that the high prices asked by hotels were complemented by a high standard of quality services.
20-year old Zaven Hayrapetyan was visiting Armenia for the first time. He found it difficult to say whether or not he would come to Armenia if this country were not his homeland. While the only incentive he had to come here was to see his homeland, the only problem he had was where to stay. He paid the dram equivalent of US $65 dollars per night, which, he said, was quite expensive for Armenia. "In any case, if I like everything here, I will return. Expensive services won't be an obstacle in that case," he said.
Tourist visits start with Karabakh
From the beginning of this year, the Armenian Government has required that tour guides operate only if they are licensed. So far 25 tour guides have applied for a license, and seven have completed the licensing procedure. The state tax for a license is US $20 annually.
Armenian tour operators offer sightseeing tours with 12-13 main routes. Tourists mostly prefer Garni-Geghard, Khor Virap, Noravank, Haghpat, Sanahin, Karahunj-Tatev, Haghpat-Sanahin-Dsegh, and Dilijan-Haghardzin-Goshavank.
Tour guides make around US $40-50 a day.
Davit Badalyan, a musician by profession, organizes tours for visitors. "I have relatively few customers because I only speak two languages and I am not very young. If I manage to accompany two tour groups a month, I am very satisfied."
Badalyan said that tourists are mainly interested in educational tours, but there are some who wish to try adventure tours, for example, cycling from Jermuk to Yerevan.
"Many want to see Karabakh first. But sometimes they really surprise me. Young people from the Diaspora are sometimes completely unappreciative - I show them Gandzasar, for example, and they say ' This is what we came all this way to see?' That hurts me. They should read up on their homeland a bit before coming here to visit," he said.
Davit Badalyan dreams of having a 10-seat minibus and organizing family tourism. "Sometimes, members of a Diasporan family arrange to fly in from different corners of the world and meet in Armenia, spending around a week here together. It would be interesting to explore family tourism in Armenia and arrange meetings of Diasporan families here."
People may accept prices if service is worth it
"Before advertising on CNN, the Government should think about the lack of public restrooms for travelers. Every time I accompany a tour group, I am forced to raise the microphone to my lips and constantly apologize - first for the pesky taxi drivers, then the policemen, the lack of organization at the airport and time lost, inconvenient roads as well as for the lack of restrooms on trips," said Hakob Gorginyan of Avarayr.
One positive development that Gorginyan noted was the shift of tourism focus from Yerevan, as it was a few years ago, to the various provincial regions now. Earlier, due to a lack of hotels in the provincial areas, 99% of all tours would end with a return to Yerevan, which would raise the travel expenses. Besides that, the range of services and available choices has widened.
"I don't think that the main attraction for people going to Kobuleti, Ajaria or Batumi is the sea. It's just that holidays there are more affordable for Armenian citizens," said Gorginyan.
Currently, a simple calculation shows that instead of staying at Tsaghkadzor for 14 days, one can take a 28-day trip to Batumi or Kobuleti at the same cost.
Only educated people should work in tourism
According to Karapet Safaryan, the Head of the Department of Tourism and New Technology Development at the European Regional Academy, not everyone currently in the tourism sector has been professionally trained in that area.
There is currently one Institute of Tourism in Armenia, and 10 other establishments of higher education have faculties of tourism.
"So far, we have invited final year students who speak a foreign language and are familiar with Armenian history and geography to paid training for three months after which we offer them a job," said Aram Hakobyan, director of Hyurs (My Guest) service.
The application deadline at the Armenian Tourism Institute is set for August 15 this year. So far there have been 10 applicants. Last year, 75 people were admitted to the institute.
There have been 60 applicants to the tourism section of the Institute of Information and Communication Technology of the European Regional Academy. Last year the total number admitted was 60.
This year, six academy graduates defended their masters' dissertations in the area of tourism for the first time.