ՌԴ դատախազությունը մերժել է Միհրան Պողոսյանին Հայաստանին հանձնելու միջնորդությունը
ՌԴ գլխավոր դատախազությունը մերժել է Միհրան Պողոսյանին հանձնել Հայաստանի գլխավոր դատախազությանը։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում է արել դատախազության մամուլի խոսնակ Արևիկ Խաչատրյանը։ Գրառումն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև․
ՌԴ գլխավոր դատախազությունից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ Միհրան Պողոսյանին քրեական հետապնդման ենթարկելու նպատակով հանձնելու մասին ՀՀ գլխավոր դատախազության միջնորդության բավարարումը հնարավոր չի համարվել՝ հիմք ընդունելով «Քաղաքացիական, ընտանեկան և քրեական գործերով իրավական օգնության և իրավական հարաբերությունների մասին» 22.01.1993թ. Կոնվենցիայի 19-րդ հոդվածի դրույթները: Կոնվենցիայի վերը նշված հոդվածը՝ որպես իրավական օգնություն ցույց տալու խնդրանքը լրիվ կամ մասնակիորեն մերժելու հիմք նախատեսում է այն դեպքերը, եթե այդպիսի օգնության ցուցաբերումը կարող է վնաս հասցնել հարցվող (կոնկրետ դեպքում ՝ հանձնման միջնորդությունը քննարկող) Պայմանավորվող Կողմի ինքնիշխանությանը կամ անվտանգությանը կամ հակասում է նրա օրենսդրությանը:
Մինչդեռ, Միհրան Պողոսյանին քրեական հետապնդման ենթարկելու նպատակով հանձնելու մասին ՀՀ գլխավոր դատախազության միջնորդության մերժման կոնկրետ հիմքի վերաբերյալ հստակ տեղեկատվություն չի ներկայացվել:
Վերոնշյալով պայմանավորված՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը, ՌԴ գլխավոր դատախազությանն առաջարկել է տրամադրել հստակ տեղեկատվություն՝ Մ. Պողոսյանի հանձնումը մերժելու պատճառների վերաբերյալ:

Генпрокуратура РФ отклонила ходатайство об экстрадиции Миграна Погосяна в Армению
Генпрокуратура Российской Федерации отклонила ходатайство Генпрокуратуры Республики Армения об экстрадиции Миграна Погосяна. Об этом на своей фейсбуковской странице сообщила пресс-секретарь прокуратуры РА Аревик Хачатрян.
В своей записи пресс-секретарь в частности отметила, что, согласно полученной из Генпрокуратуры РФ информации, удовлетворение ходатайства Генпрокуратуры РА об экстрадиции М.Погосяна с целью осуществления в отношении него уголовного преследования невозможно на основании ст.19 Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам от 22.01.1993 г.
Между тем четкая информация об основаниях отклонения ходатайства Генпрокуратуры РА об экстрадиции Миграна Погосяна с целью осуществления в отношении него уголовного преследования не представлена.
В связи с вышеизложенным Генпрокуратура РА предложила Генпрокуратуре РФ предоставить четкую информацию о причинах отказа в экстрадиции М.Погосяна, говорится в фейсбуковской записи Аревик Хачатрян.