Տուն-ինտերնատում, ժամանակավոր կացարանում բնակվողներին տրամադրել բնակարանի վարձավճարի փոխհատուցում․ նոր նախագիծ
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունն առաջարկում է բնակարանի վարձավճարի փոխհատուցում տրամադրել տուն-ինտերնատներում, ժամանակավոր կացարաններում, խնամքի հաստատություններում, հասարակական նշանակության այլ օբյեկտներում բնակվող՝ սեփականության իրավունքով բնակելի տարածություն չունեցող միայնակ, խնամող չունեցող և գրանցված աշխատանք ունեցող 65 տարին լրացած, հաշմանդամություն ունեցող 18 տարին լրացած անձանց։
Նման առաջարկություն է նախարարությունը քննարկման ներկայացրել իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում։
Նախարարության հաշվարկներով՝ բնակելի տարածության դիմաց դրամական փոխհատուցման գումարի առավելագույն չափ է սահմանվելու ամսական ոչ ավել, քան 100 000 դրամը: Այս ծրագրով նախարարությունն ակնկալում է տարեցների ու հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար առավել բարենպաստ պայմաններ ստեղծել, նպաստել նրանց առողջ, ակտիվ, անկախ ապրելակերպի ապահովմանը և համայնքում սոցիալական ներառմանը:
«Կանխատեսվում է, որ առնվազն 30 խնամվող դուրս կգրվի տուն-ինտերնատներից և անօթևան մարդկանց ժամանակավոր կացարանից, կաշխատի, կվարի անկախ կյանք, ինչը երկուստեք արդյունավետ կլինի՝ թե պետության, և թե անձի համար: Բացի այն, որ տուն-ինտերնատից դուրս կգան և կապրեն լիարժեք կյանքով, կկանխարգելվի նաև նոր անձանց մուտքը խոշոր հաստատություններ»,-հայտնել է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը։
Նախարարությունը հարցումներ է կատարել տուն-ինտերնատներում և ժամանակավոր կացարաններում։ Դրանց արդյունքում պարզվել է, որ տուն-ինտերնատներում խնամվողներից կան անձինք, ովքեր ցանկանում են և ի վիճակի են աշխատել, սակայն տուն-ինտերնատի կանոնադրությունն արգելում է նրանց աշխատել: Անօթևանի կացարանում նունպես եղել են շահառուներ, ովքեր հայտնել են, որ ցանկանում են աշխատել, սակայն չունեն կացարան, ուստի ստիպված չեն աշխատում, երբեմն էլ՝ ազատվում են աշխատանքից և դիմում տուն-ինտերնատ ընդունվելու համար:
Նրանք հայտնել են, որ պատրաստ են դուրս գալ տուն-ինտերնատից և կացարանից, աշխատել, եթե ունենան կացարան և ստանա որոշակի աջակցություն։
Նախագծի ընդունման արդյունքում 2020 թվականի պետական բյուջեում լրացուցիչ ծախսեր չեն առաջանա, քանի որ նախարարությունը նախատեսում է տուն-ինտերնատներից դուրս գրվող խնամվողների համար նախատեսված գումարներն ուղղել այս ծրագրի իրականացմանը։

Новый проект: лица, живущие в домах-интернатах и центрах временного проживания, получат компенсацию за аренду жилья
Министерство труда и по социальным вопросам предлагает выплачивать компенсацию за аренду жилья не имеющим собственной недвижимости, одиноким, официально трудоустроенным лицам 65-ти лет, которые живут в домах-интернатах, центрах временного проживания, обеспечивающих уход заведениях, других объектах общественного назначения, а также имеющим инвалидность лицам, которым исполнилось 18 лет.
Проект этого предложения Минтруда разместило для обсуждения на едином сайте публикации проектов правовых актов.
По расчетам ведомства, максимальный размер компенсации за аренду жилья составит не более 100.000 драмов в месяц. Этой программой Минтруда и по социальным вопросам планирует создать более благоприятные условия проживания для пожилых и имеющих инвалидность граждан, содействовать обеспечению их здорового, активного, независимого образа жизни.
Прогнозируется, что из домов-интернатов и центров временного проживания бездомных смогут выписаться по меньшей мере 30 человек, которые начнут работать, вести независимый образ жизни, что выгодно и государству, и данным лицам.
Министерство провело опросы в домах-интернатах и центрах временного проживания бездомных, которые показали, что многие из проживающих в этих заведениях лиц в состонии работать, однако действуюищий в них устав запрещает это делать. В центрах временного проживания бездомных тоже нашлись люди, изъявившие желание работать, однако из-за отсутствия сбственного жилья они не могут устроиться на работу.
Эти граждане сообщили, что готовы уйти из дома-интерната и центров временного проживания и устроиться на работу, если в вопросе аренды жилья им будет оказана определенная помощь.
В результате принятия проекта дополнительные расходы из госбюджета 2020 г. не потребуются, так как Минтруда предусматривает направить на реализацию данного проекта суммы, которые выделялись домам-интернатам.