Դատախազությունն ուսումնասիրում է Օղակաձև զբոսայգու երկրորդ հատվածի վարձակալների մասին «Հետք»-ի հրապարակումը
Երևանի դատախազությունն ուսումնասիրում է Օղակաձև զբոսայգու երկրորդ հատվածում տարածքների վարձակալության և կառուցապատման մասին «Հետք»-ի հրապարակումը: Այս մասին «Հետք»-ին տեղեկացրեց դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը:
Հիշեցնենք՝ հուլիսի 30-ին մեր հրապարակման մեջ անդրադարձել էինք Օղակաձև զբոսայգու երկրորդ հատվածի վարձակալներին, նրանց կնքած պայմանագրերին և հողերի կադաստրային պատմություններին: Պարզել էինք, որ Օղակաձև զբոսայգու երկրորդ հատվածի վարձակալների թվում են ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի դուստրը, ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Արկադի Համբարձումյանի քույրը, ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանի հետ առնչվող ընկերության սեփականատերը, ԲՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Լյովա Խաչատրյանի եղբայրը, ավագ դատախազ Կարեն Կարապետյանի եղբայրը և այլ անձինք:
Պայմանագրերի ուսումնասիրությունից պարզ էր դարձել նաև, որ սրճարանների սեփականատերերը իրենց վարձակալած տարածքների մեծ մասը ձևակերպել էին որպես կանաչապատման գոտի, որպեսզի ավելի քիչ վարձավճար մուծեին, չնայած որ նրանց զբաղեցրած տարածքների հիմնական մասը փաստացի զբաղեցնում էր սրճարանը, այն դեպքում, երբ բարեկարգման և կանաչապատման գոտու համար սահմանված վարձավճարը ամենացածրն է՝ 1 քմ-ն ամսական 150 դրամ, իսկ սրճարանային տարածքների վարձավճարը՝ ամենաբարձրը՝ 1 քմ-ն ամսական 500 դրամ:

Прокуратура изучает изложенные в публикации Hetq.am факты об арендаторах второго участка Кольцевого бульвара
Прокуратура Еревана изучает факты аренды и застройки территорий на втором участке Кольцевого бульвара, изложенные в публикации Hetq.am. Об этом изданию сообщила начальник отдела общественных связей прокуратуры Аревик Хачатрян. Напомним, что в статье от 30 июля мы рассказали об арендаторах территорий второго участка Кольцевого бульвара, о заключенных ими договорах, представили кадастровые истории этих земельных участков. Мы выяснили, что в числе арендаторов второго участка бульвара дочь бывшего депутата от Республиканской партии Самвела Алексаняна, сестра бывшего депутата от той же партии Аркадия Амбарцумяна, владельцы компании, имеющей отношение к бывшему депутату-республканцу Манвелу Григоряну, брат бывшего депутата от партии “Процветающая Армения” Лёвы Хачатряна, брат старшего прокурора Карена Карапетяна и др.
Изучение договоров показало, что владельцы кафе оформили большую часть арендованных ими территорий как зеленую зону, чтобы платить арендную плату по самому низкому тарифу, хотя основную часть этих территорий занимают кафе. Отметим, что месячная арендная плата за подлежащую озеленению территорию самая низкая – 150 драмов за 1 кв.м.