Նիկոլ Փաշինյանի սելֆին իրանահայերի համար բարդություններ է ստեղծել. զրույց Ատրպատականի Հայոց թեմի առաջնորդի հետ
2019թ. փետրվարի 27-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այցն Իրանի Իսլամական Հանրապետություն բարդություններ է առաջացրել իրանահայ համայնքի համար, թեև թե' համայնքը, թե' վարչապետը խանդավառված էին այդ հանդիպումից։ Փաշինյանը, ոգևորված Թեհրանի «Արարատ» մարզամշակութային միությունում իրանահայերի հետ հանդիպումից, սելֆի արեց եւ անմիջապես հրապարակեց այն։
«Արցախը Հայաստան է և վերջ» գրությամբ պաստառը, որը փակցված էր Թեհրանի «Արարատ» մարզամշակութային միության պատին, երևացել էր վարչապետի հրապարակած լուսանկարում։ Իրանի ադրբեջանցիները այս սելֆին սոցիալական ցանցերում տարածել են՝ տարբեր մակագրություններով և լուրջ քննարկումների թեմա դարձրել, հակահայկական լուրջ խմորումներ են ծավալվել Իրանում, ինչի հետևանքով իրանահայերի կյանքն ու գործունեությունը հայտնվել է իրանական հատուկ ծառայությունների խիստ վերահսկողության ներքո:
Այժմ իրանահայերը որևէ միջոցառում նախաձեռնելու կամ իրականացնելու համար պետք է ծրագիրը մանրակրկիտ ներկայացնեն կառավարությանը, հատուկ ծառայություններին, եւ միայն հավանության արժանանալուց հետո այն իրականացնեն: Նախկինում հայ համայնքն իր միջոցառումները կազմակերպում էր՝ առանց մանրամասն հաշվետվություն ներկայացնելու:
Խնդիրներն առավել ակնառու են Ատրպատականի շրջանում՝ Թավրիզում, Ուրմիայում և հարակից բնակավայրերում, որոնք առավելապես ադրբեջանցիներով են բնակեցված:
Հուլիսի 24-ին Ատրպատականի նահանգում՝ իրանա-ադրբեջանական սահմանի մոտակայքում գտնվող հայկական Սուրբ Ստեփանոս վանքում արարողություն կար: Նախօրեից արդեն հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչները տեղեկացված էին, որ եկեղեցում հյուրեր կան, իսկ առավոտյան եկեղեցում միջոցառում է նախատեսված: Նրանք մի քանի անգամ հետաքրքրվել և ստուգել էին, թե ովքեր են հյուրերը և ինչ են անում:
Ատրպատականի Հայոց թեմի առաջնորդ Գրիգոր եպիսկոպոս Չիթճեանի հետ զրուցել ենք իրանահայերի, վարչապետի այցից հետո ստեղծված լարվածության և հայկական ժառանգության մասին:
Խիստ լարվածություն է զգացվում այստեղ անձնակազմի, իրանահայերի և հատուկ ծառայության աշխատակիցների միջև: Հատուկ ծառայությունների աշխատակիցների կողմից խիստ վերահսկողություն կա եկեղեցու, մարդկանց և տեղի ունեցող միջոցառումների նկատմամբ: Մի՞շտ է այսպիսի հսկողություն իրականացվում իրանահայերի նկատմամբ:
Փոքրամասնություններ որտեղ որ կան, որ համայնքներում և երկրներում որ կան, միշտ օղակի մեջ պետք է պահվեն՝ դրական իմաստով, այսինքն՝ ուշադրության տակ: Պարզ է, չէ՞, որ գիտությունն ասում է՝ մեծը կկլանի փոքրին: Ծովի օրենքն է: Իսլամական երկրներում իրենք մեծամասնություն են կազմում: Այստեղ ապրում են փոքրամասնություններ՝ քրիստոնյա, սյունի, հրեական համայնքներ: Սրանք եթե միշտ ուշադրության կենտրոնում չեն, ապա իրենց շուրջ միշտ ապահովագրական գոտի կա, որպեսզի, իրենց բացատրությամբ, մենք խաղաղ ու հանգիստ ապրենք: Փաստորեն, իրենց ասածի մեջ ճշմարտություն կա: Իսլամական ուրիշ երկրներ էլ կան, որոնք գմբեթի վրա խաչ չեն թողնում կանգնեցնել: Գնացեք Դուբայ, Շարժա, մենք այնտեղ նոր եկեղեցի ունենք, բայց խաչ չես կարող գմբեթի վրա դնել:
ԻԻՀ-ի պարագայում հայերը եկվոր տարր չեն: Հայերը բնիկ են՝ հատկապես Ատրպատականում, որը Հայաստանի մեկ մասնիկն է եղել որոշ կարճ ժամանակ: Թադևոս առաքյալն ինչու է եկել այստեղ, եթե հայ չկար: Եկել է այստեղ հայերին քրիստոնեությունը տարածելու: Ատրպատականն անընդմեջ հայ ժողովուրդ ունեցել է: Գաղթել են, գնացել են Ռուսաստան, ուրիշ երկրներ, բայց միշտ հայ եղել է: Սա երկրին, պետությանը ստիպում է հարգել այս մարդկանց գոյությունը: Գոյություն ասելով՝ միայն ֆիզիկական գոյությունը չէ, այլ ապահովել նրանց կյանքը և իրենց կրոնական ազատությունը: Ամենակրիտիկական պահը ԻԻՀ հաստատման տարիներին էին, երբ հայկական դպրոցները փակեցին, հետո տեսան, որ՝ ոչ, հայ տարրն այստեղ կարևոր տարր է, շինարար տարր է, վտանգավոր տարր չէ, երկրի համար պատիվ բերող տարր է, աշխատասեր ժողովուրդ է: Մինչև հիմա մի տեղ գնաս, հայերի մասին խոսես, ասում են՝ լավ արհեստավոր են, ճշմարտախոս են, մի բան ասեն՝ ճիշտ ժամանակին կիրարկեն, խոսք տան՝ կհարգեն: Այս ձևով է ճանաչված հայն այստեղ: Ուրեմն՝ այս տարրն ինչո՞ւ կորցնել: Ինչո՞ւ համար եկեղեցիները փակել, պարտադրել իրենց ուզածները կամ իսլամական շարիաթով այստեղ կառավարել հայերին, որոնք Իրանում մեծագույն քրիստոնյա փոքրամասնությունն են: Տեսան, որ վնաս չկա սրանցից, ասացին՝ թող իրենց կյանքով ապրեն: Սրանք չեն շատանալու այնքան, որ կարողանան մյուսներին կլանել իրենց մեջ: ԻԻՀ համար մենք վտանգ չենք ներկայացնում, ընդհակառակը՝ դրական ներկայություն ենք: Բայց, ինչպես ասացի, բոլոր փոքրամասնությունները մի օղակի մեջ պիտի լինեն իրենց անվտանգության համար, ինչպես իրենք են բացատրություն տալիս:
Դուք հավատո՞ւմ եք այդ բացատրությանը:
Դեպքեր պատահել են, որոնք մեզ մտածել են տալիս, որ կարևոր է այդ ապահովությունը: Օրինակ՝ այսօր քաղաքները զուտ քաղաքացիներով կազմված չեն, Թավրիզում ինչքան բնիկ թուրքեր կան, այստեղ գալիս անցնում են, եկեղեցի են տեսնում, ասում են՝ էս ինչ է: Այս վանքը (խոսքը Սուրբ Ստեփանոսի մասին է-հեղ.), որտեղ հիմա գտնվում ենք, միշտ գալիս են Նախիջևանից, Բաքվից, ասում են՝ ինչ հայ, ինչ քրիստոնյաներ, սրանց ի՞նչ էսքան խաղեր եք տալիս: Զարմանում են, որ իսլամական հանրապետությունում նման բան կա: Բայց դրանք գյուղացիներ են, որոնք չեն ճանաչում հային, մշակույթի հասկացողություն չունեն, պատմություն չեն իմանում, գալիս են, ման են գալիս: Քաղաքների ժողովուրդն այստեղ այդ գյուղացիներից կազմված տարրերից են, և այդ կացության մեջ այդ ապահովությունը պետք է:
Իրանահայերի հետ զրույցներից հասկանալի է, որ վերջին շրջանում այս վերահսկողությունը է'լ ավելի է խստացել:
Ապրիլի 24-ը մեզ համար ամենազգայուն կետերից մեկն է: Թավրիզում մենք դա շատ ծածուկ ենք անում: Այս տարի եկեղեցուց դուրս եկանք, հուշարձանի մոտ մեր ծաղիկները դրեցինք, և անմիջապես ամեն մարդ իր դենը գնաց, երբ որ մենք նախկինում հուշարձանի մոտ արարողություն էինք անում, մեր սրբերի բարեխոսական կարգն այնտեղ էինք անում: Հիմա ամեն ինչ եկեղեցու մեջ ենք անում: Շենքերի մեջ նայողներ կան (նկատի ունի՝ Թավրիզի եկեղեցուն հարակից շենքերի՝ եկեղեցու և դրա բակի տեսանելիությունը): Բայց ոչ թե այդ շենքերի մեջ նայողներն են վտանգավոր կամ որ դիպուկահարներ կան այնտեղ, այլ այսօրվա աշխարհի պատերազմն ընթանում է մեդիայով: Մի բան կնկարեն ու կգցեն համացանց: Հիմա մեդիան է աշխարհում մեկին սպանելու, մյուսին տապալելու, երրորդին՝ վատաբանելու կամ քարտեզից ընդհանրապես ջնջելու գործիքը: Այդ ամբողջ հզորությունն ու ներուժն այսօր մեդիան ունի: Ուզում ես Թավրիզի ողջ հասարակության միտքը պղտորեն, երկու նկար գցի, և արդեն հերիք է:
Վարչապետ Փաշինյանի այցո՞վ էր պայմանավորված «ծածուկ» արարողակարգն այս տարվա ապրիլի 24-ին:
Փաստորեն, պարզ էր, որ պրն վարչապետը որ եկավ, տեղացի թուրքերը մի փոքր ընդվզեցին այն արտահայտությունից, որ մեր ժողովուրդը պատին փակցրել էր «Արցախը Հայաստան է և վերջ» արտահայտությունը: Պարոն Փաշինյանն էլ որ սելֆի էր նկարել ժողովրդի հետ, հետևում այդ պաստառն էր դուրս եկել, ամբողջ Թավրիզի և շրջակայքի բոլորը թուրքերը դա տարածեցին, հայհոյանքներով լցրեցին ինտերնետային էջերը, և այդ պատճառ եղավ, որ մեզ ավելի ամփոփեն:
Տեղացի թուրքերը մեզ լավ են ճանաչում, իմանում են, որ մենք վտանգավոր տարր չենք այնտեղ: Նախ՝ թվով այնքան քիչ ենք: Բայց երբեմն իրենք որոշ բաներ իրենց պետության դեմ են անում իսլամության դեմ իրենց գետինն օգտագործելով:
Բայց իրանական պետությունը շատ լավ իմանում է, որ սահմանի վրա հայության պահպանումը իր ամեն բանով՝ խանութներով, արվեստով, եկեղեցիով, առաջնորդարանով և ամեն ինչով, կարևոր կետ է՝ բարի դրացիություն վարելու համար և նաև աշխարհին ցույց տալու համար:
Բայց պետության պաշտպանությունը կարևոր է մեզ համար, որովհետև իմ նախորդս, որ Ջուղայի խաչքարերի քանդման նկարահանումները կատարեց և UNESCO-ին ուղարկեց, ուղղակի Թավրիզի առաջնորդարանի վրա հարձակվեցին, իրեն ուզում էին սպանել, դուռը ջարդեցին, ամբողջ դարպասը փլվեց, և այդտեղ մեր պարիսպը խանութպաններ ունի, թուրք խանութպաններ են, նրանք մեզ ճանաչում են, եկան, թև թևի անցան և ասացին, որ միայն իրենց դիակի վրայից կանցնեն, մինչև ոստիկանությունը հասավ:
Դժվարություններ ամեն թեմում կան, բայց Ատրպատականի թուրքերը մեզ շատ լավ ճանաչում են, գիտեն, որ մենք բնիկ ենք, եկվոր չենք: Մեր խնդիրը Բաքվից, Նախիջևանից եկածներն են, որոնք գալիս են և այստեղ օգտվում են բժշկությունից, ատամնաբուժությունից, երբեմն պղտորում են մթնոլորտը: Ես կարող եմ ասել, որ այս միջավայրը մեզ համար ապահով է, վտանգի հասնելու խնդիր չկա:
Հատուկ ծառայությունների վերահսկողությունը միայն հայերի նկատմա՞մբ է այսքան ուժեղ, թե ադրբեջանցիներին էլ են նման աչալրջությամբ հսկում:
Նրանց էլ են հսկում՝ զսպելու համար:
Քանի՞ հայ է ապրում այժմ Ատրպատականում:
Մեր թիվն Ատրպատականում 3000-ից չի իջնում, ոչ էլ բարձրանում է: Ուրմիայի շրջանում հայերը խառնվել են ասորիների հետ: Պատերազմի ժամանակ միասին գնացել են Իրաք, միասին էլ վերադարձել են, հարազատություն, հարևանություն է ստեղծվել, բնականաբար ամուսնություններ են ստեղծվել: Մինչև հիմա, եթե Ուրմիա գնաք, չեք կարող ասել՝ ով է հայ, ով՝ ասորի: Խառն են, ամեն տան մեջ կան: Բայց մենք բոլորս նրանց մեր թեմի զավակներ ենք հաշվում: Այն ընտանիքում, որտեղ հայ կա, մեր թեմին ենք համարում:
Հայկական ի՞նչ կրթօջախներ են մնացել Ատրպատականում:
Երկու դպրոց ունենք, երկու մանկապարտեզ: Այսինքն՝ մեկ դպրոց և մեկ մանկապարտեզ Թավրիզում, նույնքան էլ՝ Ուրմիայում: Ամուսնությունները քիչ են: Մարդիկ մտածում են երկրի կացության մասին, մարդիկ մտածում են՝ եթե պիտի այստեղից գաղթեն և գնան, էնտեղ կամուսնանան, երեխան էլ էնտեղ կծնվի: Բայց Ատրպատականում շատ քիչ են գնացողները, որովհետև մենք ապրում ենք ամենադժվարին շրջանում: Երբ ամենադժվար տարածաշրջանում ապրես, կաշիդ կպնդանա, ավելի տոկուն կդառնաս: Մեր ազգի մեջ ընդհանրապես, ես չեմ ուրանում, կա քոչվոր լինելու արյուն: Ինչքան էլ ասում ենք՝ Հայկ նահապետն եկավ, այս արեց, այն արեց, եկեղեցի ունենք և այլն, մեր արմատները շատ խորն ենք զգում, դա հավաքական կյանքի մեջ շատ լավ է դրսևորվում, մեր անհատական կյանքի մեջ մենք քոչվոր ենք: Մեր աշխարհը մեր ընտանիքն է միայն՝ ընտանիքիս համար լավ պայմաններ, երեխեքիս համար՝ լավ ապագա, պատանի զավակիս համար՝ լավ ուսում, լավ համալսարան: Մեր աշխարհը մեր ընտանիքն է դառնում միայն: Բայց երբ հավաքական կողք կողքի գանք, լավ ճառեր կասենք, կդառնանք այն ուժն աշխարհի դեմ, որ կտրորի ողջ աշխարհը: Անհատականորեն մենք քոչվոր ենք:
Ատրապատականում պահպանված քանի՞ եկեղեցի կա հիմա, ի՞նչ վիճակում են:
Մենք 100-ից ավել եկեղեցի ունենք Ատրպատականի մարզում՝ գյուղերում և այլն: 98 հատը իմ գրքում նկարագրել եմ, երկրորդ հատորի վրա եմ աշխատում: Երեք հատորով հուսամ ավարտել՝ ամեն մանրամասնությամբ: Նույնիսկ եթե մեկ հայերեն տառ կա, նկարում եմ, զետեղում եմ գրքում:
Թավրիզում 4 գործող եկեղեցի ունենք, մեկ հատ էլ ունենք Ուրմիայում:
Բոլորը պետության պահպանության ներքո՞ են:
Ոչ բոլորը: Այն եկեղեցիները, որոնք արձանագրված են UNESCO-ի ժառանգության ցուցակում, պահպանվում են երկրի կողմից: Բայց եթե դիմենք, ասենք՝ այսինչ գյուղում այսինչ եկեղեցին պետք է նորոգվի կամ պահպանվի, իրենց միջոցով պետք է վերանորոգվի: Բայց հեռավոր շրջաններում վերանորոգություններ անելն ինչ-որ տեղ անիմաստ է, որովհետև ո՞վ պիտի պահպանի դրանք: Արաքսի ճիշտ ափին՝ որտեղ Արաքսը և Տղմուտը միանում են, այդտեղից քայլել եմ 6 ժամ, մինչև առաջին եկեղեցին գտնեմ: Տղմուտի հովտում 3 եկեղեցի ունենք, մեկը՝ Սուրբ Գևորգ տաճարը, Սուրբ Թադեի վանքից ավելի հսկա է, կիսափուլ վիճակում է, ճանապարհ չկա, մեքենա չի գնում, ոտքով պետք է գնալ: 6 ժամ գնացել եմ մինչև առաջին՝ Սուրբ Սարգիս եկեղեցին, հետո Սուրբ Գևորգը, հետո Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցին է: Բոլորն էլ ոչ մեքենայի, նույնիսկ ոչ էլ քայլելու ճանապարհ չկա: Այդ եկեղեցիները նորոգենք վասն ինչի՞: Ավազակներ, գանձախույզներ միշտ գնում են՝ գետինները փորփրելու, որ գուցե ոսկի պահպանված լինի: Բոլորը վերանորոգել իմաստ չունի:
Իրանահայերը նաև պատմում են, որ շատ պարսիկներ են դիմում հայկական եկեղեցիներ, որպեսզի քրիստոնեություն ընդունեն և մկրտվեն: Իսկապես այդ պահանջմունքը կա՞:
Մեր թեմում չկա: Նրանց մոտ էլ ամբողջը կեղծ է: Ոչ թե իսլամից հրաժարվում են, այլ տեսնում են, թե ինչպես են հայերը դյուրությամբ վիզա ձեռք բերում՝ մկրտության թղթով, իբրև հալածական քրիստոնյաներ և այլն, կարողանում են այդ միջոցով հասնել Ամերիկա: Միայն մկրտության թուղթ ձեռք բերելու համար են ուզում, որպեսզի Ամերիկա հասնեն:

Pashinyan’s Tehran Selfie Creates Problems for Armenians in Iran; A Conversation with Atrpatakan Armenian Apostolic Primate Bishop Grigor Zitjian
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s selfie, taken at a February 27, 2019 mass meeting in Tehran with members of the Iranian-Armenian community, has caused a number of legal problems regarding the degree of Iranian government supervision of that community’s internal affairs.
It turns out that the selfie, portraying an ebullient Pashinyan and an enthusiastic crowd of Iranian-Armenians in the Ararat Sports and Cultural Union auditorium, also included a banner, in the background, reading “Artsakh is Armenia; Period”.
This was sufficient for Iranian-Azerbaijanis to circulate the selfie on social networks, fostering heated debate and anti-Armenian sentiment in some circles in Iran.
As a result, the activities of the Iranian-Armenian community have come under the strict monitoring of Iranian special services.
As of now, Iranian-Armenians need to present community activities and programs, in detail to the Iranian government, special services, and implement them only after official approval. In the past, the Armenian community organized events without providing a detailed report.
The Artsakh issue is a delicate internal political matter for the Iranian government, especially given the Azeri-majority populations in the regions (generally known as Iranian Azerbaijan; this region is historically referred to as Atrpatakan by Armenians) bordering Armenia and Artsakh in the northwest of the country. Iran has always taken a neutral stance on the Artsakh issue, restricting its official position to a call for a peaceful settlement of the conflict.
One example of the stricter monitoring of Iranian-Armenian communal affairs was the presence of Iranian special services at last month’s pilgrimage and religious services at Armenian St. Stepanos Monastery in the Iranian province of East Azerbaijan. Guests attending the July 24 church service were stopped and questioned by Iranian security personnel.
Hetq spoke with the Primate of the Armenian Diocese of Atrpatakan, Bishop Grigor Zitjian, about the Iranian-Armenian community, the tension created after the Pashinyan’s visit, and the Armenian cultural and historical legacy in the country.
There was a lot of tension at St. Stepanos between Iranian-Armenians and special services staffers. Has the Iranian government always implemented such strict control regarding Iranian-Armenians and their community?
Minorities wherever there are, in communities and countries, should always be kept in the loop in a positive sense. That is to say, under attention. It’s clear, no, that science says the big will swallow the small. It's the law of the sea.
In Islamic countries, they are the majority. Minorities living here - Christian, Sunni, Jewish -are communities. If these communities aren’t always paid attention to, there is always a safety zone around them so that we can live in peace and quiet. In fact, there is truth in what they say. There are other Islamic countries that do not allow a cross to be erected on the dome of the church. Go to Dubai, Sharjah, we have a new church there, but you can't put a cross on the dome.
Armenians aren’t newcomers to Iran. Armenians are indigenous, especially in Atrpatakan, which has been a part of Armenia for some time.
Why did the Apostle Tadevos come here if there were no Armenians? He came here to spread Christianity to Armenians. Atrpatakan has always had an Armenian population. They emigrated, went to Russia, other countries, but there were always Armenians. This makes the country, the state, respect the existence of these people. In essence, it is not just physical existence, but their life and their religious freedom. The most critical moment was during the establishment of the Islamic Republic of Iran, when the Armenian schools were closed and then they saw that no, the Armenian element is an important element here, it is a constructive element, it is not a dangerous element, it is an honorable element for the country, it is a hardworking people.
You can still go anywhere and talk about the Armenians. People say they are good craftsmen, they are truthful, they say something, they will apply it at the right time, they keep their promises.
This is how Armenians are recognized here. So why lose this element? Why shut down churches, impose what they want, or implement the Islamic Sharia here with the Armenians, who are the largest Christian minority in Iran? They saw that Armenians posed them no harm and said, let them live their lives. They will not multiply enough to absorb others. We do not pose a threat to Iran, on the contrary, we are a positive presence. But, as I said, all minorities should be in a network for their own security, as they explain.
Do you believe that explanation?
There have been incidents that have made us think that safety is important. For example, today the cities are not entirely made up of citizens. There are as many native Turks in Tabriz. They come here, they see a church, and ask what is this?
They also visit this monastery (St. Stepanos) from Nakhichevan, Baku and ask “What Armenians? What Christians?”
They are surprised that there is such a thing in the Islamic Republic. But they are peasants who do not know the Armenians, have no understanding of culture, do not know history. They come and visit. The people of the towns here are made up of those peasants, and that security is needed in such situations.
From conversations with Iranian-Armenians, it is clear that this monitoring has become more stringent of late.
April 24th is one of the most sensitive issues for us. In Tabriz we do it very secretly.
This year, we left the church, laid our flowers at the monument, and immediately every man turned his back on us as we were performing a ritual near the monument, doing the intercession of our saints there.
Now, we do everything in the church. There are people in the buildings (the buildings adjacent to the Tabriz church - the church and its courtyard) who watch our activities. It’s not that those people are dangerous or are snipers, but today's world war is going on in the media. They’ll photograph something and publish it online. Now the media is used as a tool to kill, to overthrow, to slander, or erase another from the world map. The media has all that power and potential today. If you want to pollute the mind of Tabriz residents, just post two photos. That's enough.
Was Prime Minister Pashinyan's visit the reason that this year’s April 24th commemorations were held behind closed doors?
In fact, it was clear that when Mr. Prime Minister arrived, the local Turks slightly rebelled against the notion that our people had posted "Artsakh is Armenia. The End" on the wall. When Mr. Pashinyan posted the selfie, with the people and that banner in the background, all of Tabriz and all the area’s Turks circulated it and cursed it, leading to greater monitoring of us.
The local Turks know us well. They know that we are not a dangerous element there. First, we are so few in number. But sometimes they do things against their state, against Islam, by utilizing their base.
But the Iranian state knows very well that preserving the Armenians along the border, in all forms - shops, art, church, leadership, and everything - is an important point for maintaining good neighborly relations and showing the world.
But the protection of the state is important to us, because my predecessor, who filmed the demolition of the khachkars in Jugha and sent it to UNESCO, led to an attack on the Tabriz Prelacy. They wanted to kill him. The whole wall was destroyed. There are stalls along the wall. The Turkish shopkeepers now us and came to our defense, arm-in-arm. They said that they (the attackers) would have to pass over their dead bodies until the police arrived.
There are difficulties in every diocese, but the Turks of Atrpatakan know us very well, they know that we are indigenous, we are not newcomers. Our problem is those who come from Baku and Nakhichevan, who come here and to avail themselves of area’s medical and dentistry services, sometimes polluting the local environment. I can say that this environment is safe for us. There is no risk that it will escalate.
Are Armenians alone subjected to this stricter monitoring by the special services, or are Azeris also targeted?
They are also monitored, to restrain them.
How many Armenians live in Atrpatakan today?
Our number in Atrpatakan does not drop below 3,000, nor does it rise. In Urmia, Armenians have mixed with Assyrians. During the war, together they went to Iraq and they returned together. A relationship was created. Marriages took place. Even now, if you go to Urmia, you can't say who is Armenian or who is Assyrian. They are mixed, in every house. But we all regard them as children of our diocese. We consider any family in which there is an Armenian, a part of our diocese.
What Armenian educational institutions are left in Atrpatakan?
We have two schools, two kindergartens. That is, one school and one kindergarten in Tabriz, as well as in Urmia. Marriages are few.
People think about the situation in the country. People think about emigrating and leaving, of getting married elsewhere, and having kids there. But there are very few people leaving Atrpatakan because we live in the most difficult of times.
When you live in the most difficult of regions, your skin hardens, and you become more resilient.
In our nation, in general, I do not deny that there is a wanderlust. No matter how much we say, Hayk the patriarch came, he did this, he did it, we have a church and so on, we have deep roots, it is very well manifested in collective life, we are nomadic in our individual lives.
Our world is our family only - good conditions for my family, good future for my children, good education for my young child, good university. Our world is our family. But when we come together, side by side, say good words, we will become the force against the world that will cut off the whole world. Individually we are nomads.
How many churches are preserved in Atrpatakan? In what condition are they?
We have more than 100 churches in Atrpatakan, in villages and so on. I have described 98 in my book, and I’m working on the second. I hope to finish the subject with three detailed volumes. Even if there is one Armenian letter, I take a photo and I put in the book.
We have 4 operating churches in Tabriz and one in Urmia.
Are they all under the protection of the state?
Not all. The churches listed on the UNESCO Heritage List are preserved by the country. But if we apply, let's say that some church in this village needs to be repaired or preserved, they must be repaired through them.
But making repairs in remote areas is somewhat senseless. Who will maintain them?
Right on the banks of the Araks, from where Araks and Tghmout meet, I walked for six hours until I found the first church.
We have 3 churches in the Tghmout Valley. One is St. Gevorg Cathedral. It is bigger than St. Thaddeus Monastery. It’s partially ruined. There is no road. Cars can’t go there. You have to walk.
I walked for six hours to reach St. Sargis Church, then on to St. Gevorg, then St. Gregory the Illuminator Church.
Many of them don’t have roads for cars or for walking. Why repair these churches? Thugs and treasure hunters always go to these places looking for buried gold. There is no point in repairing them all.
Iranian-Armenians also say that many Iranians apply to Armenian churches to convert to Christianity and get baptized. Does such a demand exist?
Nothing similar exists in our diocese. It’s all a ruse on their part. They do not renounce Islam. Rather, they see how Armenians can easily get a visa, through baptismal certificates, as persecuted Christians, and so on.