Դատարանը ՊԵԿ-ից ստացված դիմումի հիման վրա վերացրեց Մանվել Գրիգորյանին պատկանող «Արա և Այծեմնիկ» ԲԲԸ-ի գույքի վրա դրված կալանքը
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի, քիչ առաջ որոշում կայացրեց վերացնել ԱԺ նախկին պատգամավոր, գեներալ Մանվել Գրիգորյանին պատկանող «Արա և Այծեմնիկ» ԲԲԸ-ի շարժական և անշարժ գույքի վրա դրված կալանքը՝ Պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից այն իրացնելու համար:
Դատարանը նաև որոշեց ՊԵԿ-ին տեղեկացնել, որ եթե նշված գույքի իրացման արդյունքում ստացված գումարը գերազանցի 1 մլրդ դրամը, ապա դատարանն այդ մասին իրազեկվի, որպեսզի նորից քննարկվի մնացած գույքի վրա կալանք դնելու հարցը։
Նշենք, որ այսօրվա դատական նիստին Գրիգորյանին պատկանող վերը նշված գույքի վրա դրված կալանքը վերացնելու վերաբերյալ դիմումը դատարան էր ուղարկել Պետական եկամուտների կոմիտեն: Բանն այն է, որ 2019 թվականին ՊԵԿ–ը ստուգումներ է իրականացրել «Արա և Այծեմնիկ» ընկերությունում, և ընկերության վրա դրվել է 1 մլրդ 18 մլն դրամի հարկային պարտավորություն։
Համաձայն դատարան ուղարկված ՊԵԿ գրության՝ ընկերությունը չի բողոքարկել ստուգման ակտը, ինչից հետո դրա կատարումը հանձնարարվել է Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայությանը։ Արդյունքում 2019 թ. մայիսին ԴԱՀԿ–ում հարուցվել է կատարողական վարույթ՝ «Արա և Այծեմնիկ» ԲԲԸ–ից հօգուտ պետական բյուջեի գումարը բռնագանձելու վերաբերյալ։ Կատարողական վարույթի շրջանակներում արգելանքի է վերցվել «Արա և Այծեմնիկ» ընկերությանը պատկանող 47 շարժական և 93 անշարժ գույք։ Վարույթի շրջանակներում, սակայն, պարզվել է, որ ՀՔԾ–ի կողմից հարուցված քրեական գործի շրջանակներում նշված գույքը կալանքի տակ է դրված, ինչն արգելանք է հանդիսանում կատարողական վարույթի շրջանակներում ընկերության գույքը հարկադիր աճուրդում իրացնելու համար։ Դա է պատճառը, որ ՊԵԿ–ը դիմել էր դատարան՝ խնդրելով վերացնել «Արա եւ Այծեմնիկ» ԲԲԸ–ին պատկանող գույքի վրա կիրառված կալանքը:

Суд на основании заявления КГД отменил арест имущества ОАО “Ара ев Айцемник”, принадлежащего Манвелу Григоряну
Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна немногим  ранее принял решение отменить арест, наложенный на движимое и недвижимое имущество ОАО “Ара ев Айцемник”, принадлежащего бывшему депутату парламента генералу Манвелу Григоряну, с целью его реализации Комитетом госдоходов.
Суд также постановил известить КГД о том, что если полученная в результате реализации имущества сумма превысит 1 млрд драмов, то суд должен быть оповещен об этом с тем, чтобы еще раз обсудить вопрос о наложении ареста на остальное имущество.
Отметим, что заявление о снятии ареста с имущества М,Григоряна было представлено в суд Комитетом госдоходов.
Дело в том, что в 2015 г. КГД провел проверку в компании “Ара ев Айцемник”, по результатам которой наложил на компанию налоговое обязательство в размере 1 млрд 18 млн драмов.
Согласно представленной в суд записке КГД, компания не обжаловала акт проверки, после чего выполнение акта было поручено Службе принудительного исполнения судебных актов. В результате в мае 2019 г. в СПИСА было возбуждено производство по взысканию с ОАО “Ара ев Айцемник” суммы в пользу госбюджета.
В рамках производства на принадлежащие компании 47 движимых и 93 недвижимые единицы имущества был наложен арест.
Вместе с тем выяснилось, что в рамках возбужденного в Специальной следственной службе уголовного дела данное имущество уже находится под арестом, что является препятствием к реализации имущества компании на принудительном аукционе. Именно поэтому Комитет госдоходов обратился в суд с просьбой отменить арест имущества ОАО “Ара ев Айцемник”