«Ջի Էյջ Սթորիջ էնտերփրայզսի» աշխատակիցներին ընդունեցին. ՊԵԿ-ը աշխատավարձերի հետ կապ չունի՞
Ինչպես արդեն հայտնել ենք, այսօր առավոտից Սարո Հարթունյանին պատկանող «Ջի Էյջ Սթորիջ էնտերփրայզս» ՍՊ ընկերության աշխատակիցները հավաքվել էին Պետական եկամուտների կոմիտեի շենքում՝ պահանջելով հանել ընկերության վրա դրված կալանքը, քանի որ դրա պատճառով իրենք չեն կարողանում աշխատավարձ ստանալ:
Երկար սպասեցնելուց հետո ՊԵԿ պաշտոնյաները վերջապես ընդունեցին ընկերության աշխատակիցների ներկայացուցիչներին:
«Մեզ հետ հանդիպեց ՊԵԿ քննչական բաժնի վարիչ Սարիկյանը: Նա մեզ ասաց. «Մենք կապ չունենք աշխատավարձերի չստանալու հետ: Եթե մինչ 2012 թվականն ստացել եք, ուրեմն դրանից հետո էլ պետք է ստանաք»: Կարճ ասած, մեզ հայտնեցին, որ աշխատավարձերի չստանալը կապ չունի կալանքի հետ»,- ասաց ընկերության աշխատակիցներից Մուշեղ Եսայանը:
Մինչդեռ ընկերության տնօրեն Նարեկ Հարթունյանը բոլորովին այլ բան հայտնեց: «Ինչպե՞ս կարող է կալանքը կապ չունենալ: Երբ ես գնում եմ բանկ՝ աշխատավարձ փոխանցելու, ինձ ասում են, թե քանի որ ՊԵԿ քննիչը ձեր հաշիվների վրա ևս կալանք է դրել, ընդ որում անսահմանափակ կալանք, դուք չեք կարող գումար փոխանցել: Բայց գոնե վարչական դատարանով կալանքը դուրս է եկել, ինչո՞ւ հիմա ոչ մի գումարային հաշիվներ չեմ կարողանում փոխանցել»:
Նարեկ Հարթունյանի խոսքերով՝ կալանք է դրված նաև ընկերության անշարժ գույքի վրա, ինչի արժեքը տասն անգամ ավելին է, քան «ընկերության վրա գրված» 111 մլն դրամի ակտը: Իսկ ընկերությունը նախկինում կարողացել է վճարել աշխատավարձերը, քանի որ նոր կալանքի մասին որոշումը կայացվել է միայն այս տարվա հունվարի 30-ին քննիչ Ռաֆայել Մկրտչյանի կողմից:
«Ուզում են մեզ սնանկության հասցնել, խեղդել, որ ստիպված իրենց ասած տարբերակներին համաձայնենք: Մի խոսքով՝ ճնշումները շարունակվում են»,- ասաց Նարեկ Հարթունյանը:

КГД не имеет отношения к зарплате работников «Джи Эйдж Сторидж Энтерпрайзс»?
Как мы уже сообщали, сегодня с утра работники ООО «Джи Эйдж Сторидж Энтерпрайзс», принадлежащей Саро Артуняну, собрались в здании Комитета госдоходов, требуя отменить арест ее счетов, из-за чего они не могут получить зарплату.
После долгого ожидания представители КГД наконец приняли работников компании. «С нами встретился заведующий следственным отделом КГД Сарикян, который заявил нам: «Мы не имеем отношения к тому, что вы не получаете зарплату. Если до 2012 года вы получали зарплату, значит и после этого должны получать». Короче говоря, нам сказали, что невыплата зарплаты не связана с наложением ареста на банковские счета»,- сказал работник компании Мушег Есаян.
Между тем директор компании Нарек Артунян дал другое объяснение: «Как может арест не иметь отношения. Когда я иду в банк перечислять зарплату, мне говорят: «Поскольку следователь КГД наложил арест на ваши счета, причем неограниченный арест, то вы не можете перечислять деньги». Но ведь решением административного суда арест отменен, почему сейчас я не могу осуществлять перечисления со счетов?».
По словам Нарека Артуняна, арест наложен также на недвижимое имущество компании, стоимость которого в десять раз превышает сумму в 111 млн драмов, которая указана в составленном на компанию акте. Что касается того, что раньше зарплата выплачивалась, то тогда у компании была такая возможность, поскольку новое решение о наложении ареста на счета было принято следователем Рафаэлем Мкртчяном лишь 30 января этого года.
«Нас хотят довести до банкротства, задушить, чтобы мы согласились на предлагаемые ими варианты. Одним словом, на нас продолжают оказывать давление»,- сказал Нарек Артунян.