Հուլիսի 1-ից զինծառայողների վարձատրությունը կբարձրանա՝ միջինը 10 տոկոսով
Այսօր տեղի ունեցած կառավարության հերթական նիստում, որը վարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որոշվել է բարձրացնել զինծառայողների վարձատրությունը:
Զինվորական ծառայության առանձնահատուկ պայմանների համար սահմանված հավելումների չափերը, առանձնահատուկ պայմանների անվանումները և այդ պայմաններում ծառայության իրականացման չափանիշները հստակեցնելու նպատակով կառավարությունն ընդունել է համապատասխան որոշում: Ինչպես նշել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, ՀՀ վարչապետի հանձնարարականի հիման վրա զինծառայողների վարձատրության չափերը բարձրացնելու նպատակով նախատեսվում է նաև հավելում՝ պաշտոնական պարտականություննների կատարման համար, որի արդյունքում զինծառայողներրի դրամական ապահովության չափերը կբարձրանան միջինը 10 տոկոսով: «Մոտավորապես համահավասարեցում է իրականացվում հավելումների մասով՝ բարձրագույն սպայական կազմ, կրտսեր-ենթասպայական ու շարքային, ստանալու են հավասարաչափ հավելում և Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը և պայմանագրային շարքայինը», - ասել է Դավիթ Տոնոյանը:
Անդադառնալով ընդունված որոշմանը Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Խոսքն այն մասին է, որ մենք հունիսի 1-ից պետք է բարձրացնենք զինվորականների աշխատավարձը և հիմա ուղղակի այս կարգավորումներով լուծում ենք խնդիր, որ կրտսեր կազմի զինծառայողները և հատուկ պայմաններում ծառայություն իրականացնող զինծառայողների համար այդ աշխատավարձի կամ դրամական բավարարման մակարդակը շատ ավելի բարձր կլինի, քան հայտարարվել է: Այսինքն՝ արդյունքում ստացվում է, որ կրտսեր կազմի և հատուկ պայմաններում ծառայություն իրականացնողների աշխատավարձը շատ ավելի է բարձրանում տոկոսային հարաբերությամբ, քան բարձրագույն սպայական կազմի և Զինված ուժերի ղեկավարության: Սա շատ կարևոր արձանագրում է»:

Правительство приняло решение о повышении зарплат военнослужащих
Правительство приняло соответствующее решение, определяющее размеры надбавок, установленных за военную службу в особых условиях, наименования особых условий и критерии осуществления службы в этих условиях. Как отметил министр обороны Армении Давид Тоноян, на основании поручения премьер-министра с целью повышения размера оплаты военнослужащих предусматривается также надбавка за выполнение должностных обязанностей, в результате чего размеры денежного обеспечения военнослужащих повысятся, в среднем, на 10%.
Коснувшись принятого решения, Никол Пашинян отметил: “Речь о том, что с 1 июня должны быть повышены зарплаты военнослужащих, и этими регулированиями мы решаем задачу, и в итоге для военнослужащих младшего офицерского состава и служащих в особых условиях реальное повышение получаемых средств будет больше, чем ранее заявлялось. То есть, в результате получается, что зарплата младшего офицерского состава и военнослужащих, несущих службу в особых условиях, в процентном соотношении повысится намного больше, чем базовая зарплата высшего офицерского состава и руководства Вооруженных сил. Это очень важная констатация”.