Լեզվի կոմիտեն դատական պայքար է սկսել
Խանութների, առևտրային կազմակերպությունների օտարալեզու ցուցանակների, տարատեսակ գովազդների, ձևաթղթերի և նմանատիպ այլ հարցերի մասին նոր չէ, որ բարձաձայնվում են: Լեզվի կոմիտեն սկսել է ինտենսիվ պայքար մեղել օրենքը խախտողների դեմ:
Լեզվի կոմիտեն մեկ օրվա ընթացքում վարչական պատասխանատվության ենթարկելու երկու հայցադիմում է ներկայացրել վարչական դատարան: Մի դեպքում հայց է ներկայացվել «Բեռլիներ վուրստ» ՍՊԸ-ի տնօրեն Գոռ Ավետիսյանի, մյուսը՝ «Քուին քեյք» ՍՊԸ-ի տնօրեն Եվա Կարապետյանի դեմ:
Վարչական պատասխանատվության հիմքը Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 189/3 հոդվածի 1-ին մասն է, ըստ որի՝ ՀՀ պետական մարմինների, ձեռնարկությունների, հիմնարկների և կազմակերպությունների (անկախ սեփականության ձևից) գործավարությունը ոչ հայերեն վարելը, ցուցանակները, ձևաթղթերը, դրոշմանիշները, նամականիշները, կնիքները, միջազգային փոստային ծրարները և գովազդները ոչ հայերեն ձևավորելը, գովազդի ընդհանուր պահանջները խախտելը առաջացնում է տուգանքի նշանակում` քաղաքացիների նկատմամբ` 200 000 դրամից մինչև 250 000 դրամի չափով, իսկ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ` 250 000 դրամից մինչև 300 000 դրամի չափով:

Комитет по языку начал судебную борьбу с нарушителями закона
Проблема иноязычных вывесок и рекламных щитов магазинов, коммерческих организаций существует давно. Комитет по языку начал интенсивную борьбу против нарушений закона.
В течение одного дня было подано два судебных иска с требованием привлечь нарушителей к административной ответственности. Один иск подан против директора ООО “Берлинер вурст” Гора Аветисяна, второй – против директора ООО “Куин кейк” Евы Карапетян.
Данное требование основано на ч.1 ст. 189/3 Кодекса административных правонарушений, согласно которой ведение делопроизводства государственными органами, предприятиями, учреждениями, организациями, оформление акцизных и почтовых марок, печатей, международных почтовых конвертов и рекламы не на армянском языке, а также нарушение общих требований рекламы чревато назначением штрафа в размере от 200 000 до 250 000 драмов дляя граждан и в размере от 250 000 до 300 000 драмов для должностных лиц.