Լյովա Սարգսյանն ընդդեմ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը «նախազգուշացում» վարչական տույժ է նշանակել հանրապետության երկրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբոր՝ հատուկ հանձնարարություններով նախկին դեսպան Լյովա Սարգսյանի նկատմամբ: Հայտարարագրերի էլեկտրոնային ռեեստրի տվյալների ուսումնասիրության արդյունքներով հանձնաժողովը պարզել է, որ Լյովա Սարգսյանի 2018թ. պաշտոնական պարտականությունները դադարեցնելու օրվա դրությամբ առկա գույքի, եկամուտների, փոխկապակցված անձանց հայտարարագրերը հանձնված և հրապարակված հայտարարագրերի ցանկում չկան:
Նախ, հանձնաժողովը հարուցել է վարույթ: Նիստը նշանակվել է ապրիլի 9-ին, սակայն Լյովա Սարգսյանը չի ներկայացել: Ըստ հանձնաժողովի, վերջինս եղել է պատշաճ ծանուցված: Հանձնաժողովի հենց նույն օրվա որոշմամբ էլ վարչական տույժ է նշանակվել նախկին դեսպանի նկատմամբ:
Սակայն, Լյովա Սարգսյանը դիմել է վարչական դատարան՝ հանձնաժողովի որոշումն անվավեր ճանաչելու պահանջով: Գործը մակագրվել է դատավոր Անի Հարությունյանին:

Лева Саргсян против Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц
Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц назначила брату второго президента РА Сержа Саргсяна, бывшему послу по особым поручениям Леве Саргсяну административное наказание в виде предупреждения.
В результате изучения базы данных электронного реестра деклараций Комиссия выяснила, что в ней отсутствуют подлежащие представлению декларации 2018 г. об имуществе и доходах Левы Саргсяна и взаимосвязанных с ним лиц на момент прекращения выполнения им должностных обязанностей.
Комиссия по этике возбудила производство, однако на назначенное 9-го апреля заседание Л.Саргсян не явился, хотя и был извещен надлежащим образом. Принятым в тот же день решением Комиссия назначила бывшему послу административный штраф.
Лева Саргсян обратился в Административный суд с требованием признать решение Комиссии недействительным. Дело передано на рассмотрение судье Ани Арутюнян.