Անահիտ Մուսայելյանն ազատվել է Աքորիի դպրոցի տնօրենի պաշտոնից, բայց պնդում է, որ «դպրոցից չի գնալու» (վիդեո)
Փետրվարի 7-ին Աքորի գյուղի միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Անահիտ Մուսայելյանը տնօրենի պարտականություններից ազատվելու դիմում է գրել Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանի պահանջով: Մարզպետը նշանակել է դպրոցի տնօրենի պաշտոնակատար:
Այդուհանդերձ, Աքորիում կրքերը այսօր չէին հանդարտվում, քանի որ Անահիտ Մուսայելյանը իրավիճակը ազնվորեն չէր ներկայացրել մարզպետի որոշումից դեռևս անտեղյակ ուսուցիչներին: Նա այս առավոտյան ուսուցիչներին հայտարարեց, թե իբր վաղը դպրոցում նշանակվելու է տնօրենի պաշտոնակատար, իսկ մեկ ամիս հետո անցկացվելու է տնօրենի նոր ընտրություն:
«Դուք ելք չունեք՝ ապացուցելու, որ ընտրությունը կեղծիքներով է եղել, ես էլ չեմ կարողանում ձեզ ապացուցել, որ ընտրությունը արդար է եղել: Քանի որ ես այլևս չեմ կարող որևէ դպրոց նորից գնալ, քանի որ մրցույթով պետք է նորից ուսուցիչ աշխատեմ, միակ տարբերակն այն է (որովհետև ես էլ իմ ճիշտն ունեմ, որովհետև ընտրված մարդ եմ, ես էլ իրավունք ունեմ իմ պահանջները դնելու), նշանակում են ինձ ժամանակավոր պաշտոնակատար, հայտարարում են նոր ընտրություն, մենք գնում ենք նոր ընտրության»,- ասաց Անահիտ Մուսայելյանը:
Նա ուսուցիչներին հայտարարեց, որ տնօրենի նոր ընտրությանը կրկին մասնակցելու և հաղթելու է: Այնուհետև Անահիտ Մուսայելյանը մեկ այլ առաջակ արեց ուսուցիչներին. «Եթե դպրոցի տնօրենի պաշտոնակատար նշանակվում է դպրոցի ուսուցիչներից մեկը, ես պետք է լինեմ ուսմասվար»:
Այս դեպքում ուսմասվար Սեդա Խլոպուզյանը, ով Աքորիի միջնակարգ դպրոցում աշխատել է մոտ 45 տարի, դուրս է մնում աշխատանքից: «Մտածեք. եթե ուզում եք՝ Սեդա Խլոպուզյանը մնա իր աշխատանքում, ուրեմն պետք է համաձայնեք, որ ես լինեմ դպրոցի տնօրենի պաշտոնակատար»,- ուսուցչներին ասաց Անահիտ Մուսայելյանը:
Նա շարունակեց. «Դուք ուզում եք, որ ընտրված տնօրենը դիմում գրի, դուրս գա: Ես խնդրում եմ՝ ամեն մեկդ ձեզ իմ միամիտ կարգավիճակում դրեք: Ես ընտրված տնօրեն եմ, որևէ մեկը ինձ չի կարող ասել, դիմումը վեր կալ ձեռովդ գրի: Եթե ես էս չափի զիջման եմ գնում հանուն երեխաների, ես ձեր ասածն եմ անում: Այսինքն՝ դուք ուզում եք նոր ընտրություն, ես գնում եմ նոր ընտրության: Վերջ, էս ա միակ ելքը»:
Այնուհետև Անահիտ Մուսայելյանը իր խոսքում բացահայտեց, որ Լոռու մարզպետարանում տնօրենի պաշտոնից հրաժարվելու դիմում է գրել. «Ես իմ դիմումում հենց այդպես էլ գրել եմ, որ հանուն երեխաների ես ինքնակամ հրաժարվում եմ իմ իրավունքից և գնում եմ: Սենց բան, երևի ոչ մեկը չանի, սա մի եզակի դեպք ա, որ ընտրված տնօրենը չի կարա սա անի, բայց հանուն երեխաների, ես գրում եմ, ինձ նշանակում են տնօրենի պաշտոնակատար, մեկ ամիս հետո անց է կացվում նոր ընտրություն, ամբողջ կոլեկտիվը գալիս է ընտրությանը ներկա է լինում, հատիկ-հատիկ տեսնում եք, թե ինչքան քվեաթերթիկ հանեցին, ովքեր ինչպես ընտրեցին»:
Անահիտ Մուսայելյանը վստահ է, որ տնօրենի նոր ընտրություններում կառավարման խորհրդի անդամների 8 քվեից նորից ստանալու է 5-ը: «Դրա համար կամովին ես մեկ ամիս գնում եմ դպրոցի տնօրենի պաշտոնակատար»,- ասաց նա:
Այնուհետև դպրոցի արհմիության տեղկոմի նախագահ Շուրա Սիմոնյանը ասաց կոլեկտիվին. «Տիկին Մուսայելյանը մեկ վարիանտ է ընտրում, ինքը ուզում է լինել միայն ԺՊ, քննարկենք»: Նա կոլեկտիվի անդամներին առաջարկեց ներկայացնել իրենց կարծիքները:
«Դավոյան ջան, ասա»,- ուսուցչուհիներից մեկին ձայն տվեց արհմիության տեղկոմի նախագահը: «Այս պարագայում ես համաձայն չեմ, որ դուք ԺՊ լինեք, ընկեր Մուսայելյան: Տնօրենի նոր ընտրությանը համաձայն եմ: Մեկ ամիս հետո, եթե դուք արդար տնօրեն ընտրվեք, ես Ձեր կողքին կկանգնեմ»,- ասաց ուսուցչուհի Դավոյանը: «Ես դպրոցից չեմ գնալու»,- ուսուցչուհուն պատասխանեց Անահիտ Մուսայելյանը:
«Այս պահի դրությամբ ես էլ եմ կարծում, որ ընկեր Մուսայելյանի ԺՊ լինելը դպրոցում կրքերը ավելի կբորբոքի»,- ասաց մաթեմատիկայի ուսուցչուհի Լիանա Նիազյանը: Ուսուցիչները միաձայն ասում էին, որ դպրոցի շահերից չի բխում Անահիտ Մուսայելյանին նշանակել տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար:
Անահիտ Մուսայելյանն այս դեպքում կրկնեց ուսմասվար դառնալու իր առաջարկությունը: «Եթե ես չեմ գնում ԺՊ, գնում եմ ուսմասվար, որովհետև էդ ուսմասվարներն ազատված են: Եթե ես գնում եմ ուսմասվար, տիկին Խլոպուզյանը դուրս է մնում աշխատանքից»,- ասաց նա:
Սրանից հետո հավաքված ավելի քան 40 ուսուցիչները սկսեցին գոռալ՝ առանց միմյանց լսելու: Նրանք բոլորը դեմ էին, որ Անահիտ Մուսայելյանի պատճառով ուսումասվար Սեդա Խլուպուզյանն ազատվի աշխատանքից:
Ստեղծված իրավիճակում «Հետքը» զանգահարեց Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանին: «Անահիտ Մուսայելյանը այլևս Աքորիի դպրոցի տնօրեն չէ»,- ասաց մարզպետը՝ հաստատելով Մուսայելյանի պաշտոնավարման վերաբերյալ փետրվարի 7-ի իր որոշումը:
Տնօրենի պաշտոնակատար նշանակվելու Անահիտ Մուսայելյանի հայտարարության վերաբերյալ Արթուր Նալբանդյանն ասաց. «Տնօրենի պաշտոնից ազատել ենք, որ պաշտոնակատար դնե՞նք. դա հնարավոր բան չէ: Նա Աքորիի դպրոցում որևէ պաշտոն չի կարող ունենալ: Փետրվարի 9-ին՝ առավոտյան ժամը 9-ին, Լոռու մարզպետարանի ներկայացուցիչը դպրոցի մանկավարժական կոլեկտիվին կներկայացնի մեր կողմից նշանակված տնօրենի պաշտոնակատարին, ով դպրոցի ուսուցիչներից մեկն է: Իսկ մեկ ամիս հետ դպրոցի տնօրենի ընտրության համար կառավարման խորհրդի կողմից կանցկացվի նոր ընտրություն: Անահիտ Մուսայելյանը մեզ մոտ ցանկություն է հայտնել տնօրենի 2-րդ ընտրությանը մասնակցելու համար, որին մենք չենք առարկել»:

Анаит Мусаелян освобождена от должности директора школы села Акори, но уверяет, что "не уйдет из школы" (видео)
По требованию губернатора Лорийской области Артура Налбандяна директор школы села Акори Анаит Мусаелян 7 февраля представила заявление об освобождении от занимаемой должности. Губернатор назначил исполняющего обязанности директора школы.
Несмотря на это, страсти в Акори не утихают, так как Мусаелян скрыла от учителей, не знавших о решении губерантора, всю ситуацию. Сегодня утром она им заявила, что якобы завтра в школе будет назначен и.о.директора, а через месяц будут проведены новые выборы руководителя школы.
"Вы не можете доказать, что выборы прошли с фальсификациями, а я не могу доказать, что выборы были справедливыми. Поскольку я больше не могу пойти в какую-либо другую школу и для работы учителем должна пройти по конкурсу, то единственным вариантом (поскольку у меня есть своя правда, потому что я была избрана и я тоже имею право выдвигать свои требования) остается следующее: я назначаю исполняющего обязанности, объявляю новые выборы, и мы их проводим",- сказала Анаит Мусаелян.
Она также заявила учителям, что примет участие в новых выборах директора и одержит победу. После этого Мусаелян предложила учителям: "Если исполняющим обязанности директора школы будет назначен один из учителей, то я должна стать завучем".
В этом случае завуч Седа Хлопузян, проработавшая в школе села Акори 45 лет, останется без работы. "Подумайте, если вы хотите, чтобы Седа Хлопузян осталась работать, значит должны согласиться на то, чтобы я стала исполняющей обязанности директора",- заявила Мусаелян. Далее она сказала: "Пусть каждый из вас поставит себя на мое место: я избранный директор, никто не может заставить меня собственноручно написать заявление. Вы хотите, чтобы прошли новые выборы. Я согласна идти на новые выборы. Все. Это единственный вариант".
Анаит Мусаелян сообщила, что представила в администрацию Лорийской области заявление об уходе с поста директора. "В своем заявлении я так и написала, что ради детей добровольно отказываюсь от своих прав и ухожу. Никто, наваерное, не пошел бы на такой шаг. Это редкий случай, когда избранный директор поступает подобным образом. Но я написала ради детей. Меня назначают исполняющей обязанности директора, через месяц состоятся новые выборы, в которых примет участие весь коллектив. Мы тщательно контролируем, сколько бюллетеней поступит и кто как проголосовал".
Анаит Мусаелян выразила уверенность, что во время новых выборов опять получит 5 из 8 голосов членов управляющего совета школы. После этого председатель месткома профсоюза школы Шура Симонян предложила членам педагогического коллектива высказать мнение по предложенному Анаит Мусаелян варианту. "В этих условиях я не согласна, чтобы вы, товарищ Мусаелян, стали временно исполняющей обязанности директора. На проведение новых выборов согласна. Если через месяц вы будете справедливо избраны директором, то я поддержу вас",- заметила одна из учительниц. "Я не уйду из школы",- в ответ заявила Анаит Мусаелян.
Учителя в один голос подчеркнули, что назначение Анаит Мусаелян временно исполняющей обязанности директора не соответствует интересам школы. На это директор вновь повторила свое предложение стать завучем. "Если я не стану исполняющей обязанности, то я должна стать завучем, потому что завучи освобождены от работы. Если я стану завучем, то госпожа Хлопузян уйдет с работы",- сказала А.Мусаелян.
После этого более 40 учителей начали хором кричать, так как все были против того, чтобы из-за Анаит Мусаелян завуч Седа Хлопузян ушла с работы.
В связи с создавшейся ситуацией корреспондент "Hetq"-а позвонила губернатору Лорийской области Артуру Налбандяну. "Анаит Мусаелян больше не является директором школы в Акори",- заявил губернатор. Касаясь утверждения Мусаелян о ее назначении исполняющей обязанности директора, Артур Налбандян сказал: "Мы ее уволили с поста директора, чтобы она стала исполняющей обязанности? Это невозможно. Она больше не может занимать какой-либо пост в этой школе. 9 февраля в 9 часов утра представитель администрации области представит педагогическому коллективу назначенного нами исполняющего обязанности директора, которым будет один из учителей школы. А через месяц управляющий совет школы проведет новые выборы директора. Анаит Мусаелян выразила желание принять в них участие, на что мы не возражаем".