Բարձրաստիճան ոստիկանների տպավորիչ հայտարարագրերը. մաս I
ՊՎԾ պետի տեղակալ Արգիշտի Քյարամյանի և նրա կնոջ հայտարարագրած ունեցվածքը (32 մլն դրամ, 48 հազար դոլար և այլ) բավականին մեծ հանրային հնչեղություն ստացավ։ Պաշտոնական դիրքի չարաշահման և կոռուպցիայի դեմ պայքարի տեսանկյունից հարկավոր է հասկանալ, թե բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարագրած դրամական միջոցները և ունեցվածքը ինչ ծագում ունեն։ Թափանցիկությունն ու հանրության առջև հաշվետու լինելը առավելաբար կարևոր է ուժային կառույցներում ծառայող և ի պաշտոնե հանրային շահը պաշտպանող ծառայողների համար։
Առաջնորդվելով հանրային հաշվետվողականության, պետական մարմինների և ծառայողների թափանցիկ գործելաոճի կարևորությամբ, վերլուծել ենք Ոստիկանության կենտրոնական մարմնի ծառայողների էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած 2018 թվականի տարեկան հայտարարագրերը։
Պետք է նշենք, որ վերլուծությունից ստացած արդյունքները բավական տպավորիչ էին՝ պարզվեց, որ ոստիկանությունում կան պաշտոնյաներ և նրանց կանայք, որոնք Արգիշտի Քյարամյանից մի քանի անգամ ավելի շատ դրամական միջոցներ և եկամուտներ են հայտարարագրել։ Առանձնացրել ենք ամենաշատ դրամական միջոցներ և եկամուտ ունեցող ոստիկանության ծառայողներին, արդյունքները ներկայացնում ենք ստորև։
Այսպես՝ ՃՈ (վարչության իրավունքով) օպերատիվ կառավարման կենտրոնի (բաժնի իրավունքով) պետ Ավագյան Արկադիի դրամական միջոցները կազմել են 100.000 ԱՄՆ դոլար, 20,000 եվրո և 35.000.000 դրամ։ Պրն. Ավագյանի աշխատավարձից ստացած եկամուտը կազմել է 8.251.117 դրամ։ Հարց է առաջանում, թե ինչ ծագում ունեն պրն. Ավագյանի դրամական միջոցները։
Պրն. Ավագյանի գործընկեր՝ ՃՈ (վարչության իրավունքով) Երևանի հաշվառման-քննական բաժնի պետ Դավթյան Արմենի դրամական միջոցները բավական մեծ են՝ 83.000 ԱՄՆ դոլար, 67.000 եվրո և 15.000.000 դրամ։ Աշխատավարձից ստացած նրա եկամուտը 5.817.000 դրամ է, իսկ մեքենայի վաճառքից ստացած եկամուտը՝ 9.000.000 դրամ։
ՃՈ ևս մեկ ծառայողի՝ (վարչության իրավունքով) ճանապարհապարեկային ծառայության 1-ին սպայական գումարտակի (ք.Երևան) հրամանատար Հակոբյան Արմանի դրամական միջոցները կազմել են 43.000 ԱՄՆ դոլար և 11.000.000 դրամ, աշխատավարձից ստացած եկամուտը՝ 6.738.000 դրամ։ Պրն. Հակոբյանը նաև հայտարարագրել է 1.250.000 դրամ արժեցող Toyota Camry մեքենա։
Պակաս տպավորիչ չեն նաև կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի ծառայողների հայտարարագրերը։
Օրինակ՝ 1-ին վարչության (կոռուպցիայի և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների հակազդման) 2-րդ (արտադրության ոլորտում ստվերային շրջանառության դեմ պայքարի) բաժնի պետ Բարսեղյան Արթուրի դրամական միջոցները կազմել են՝ 78.000 ԱՄՆ դոլար և 8.000.000 դրամ, աշխատավարձից ստացած եկամուտը՝ 3.672.000 դրամ։
Պրն. Բարսեղյանի կնոջ՝ Գրիգորյան Զարուհու դրամական միջոցները կազմել են 55.000 եվրո և 10.000.000 դրամ, աշխատավարձից ստացած նրա եկամուտը՝ 9.672.000 դրամ։ Ավելացնենք, որ Բարսեղյան Արթուրը հայտարարագրել է նաև 12.000 ԱՄՆ դոլար արժեք ունեցող BMW 525 մակնիշի մեքենա։
Ոստիկանության նույն վարչութան 6-րդ (դրամանենգության դեմ պայքարի) բաժնի պետ Հովհաննիսյան Արթուրի դրամական միջոցները կազմել են 15.000 ԱՄՆ դոլար, 10.000 եվրո և 25.000.000 դրամ, աշխատավարձից ստացած եկամուտը կազմել է 3.723.210 դրամ։ Պրն. Հովհաննիսյանի կինը՝ Մխիթարյան Թեհմինեն նույնպես մեծ կարողության տեր է, նա հայտարարագրել է 250.000 ԱՄՆ դոլար, 50.000 եվրո և 50.000.000 դրամ, իսկ աշխատավարձից ստացած նրա եկամուտը կազմել է 1.282.000 դրամ։
Ոստիկանության պետական պահպանության գլխավոր վարչության (ՊՊԳՎ) երկու ծառայող նույնպես առանձնացել են իրենց հայտարարագրերով։
Այսպես, Նոր Նորքի պահպանության բաժնի պետ Եդիգարյան Արմենի դրամական միջոցները կազմել են 58.000 ԱՄՆ դոլար, 25.000 եվրո և 62.000.000 դրամ: Պրն. Եդիգարյանի աշխատավարձից ստացած եկամուտը՝ 4.272.000 դրամ է իսկ վարձակալությունից ստացած եկամուտը՝ 360.000 դրամ։
ՊՊԳՎ Վաղարշապատի պահպանության բաժնի պետ Ադամյան Անդրանիկի հայտարարագրում դրամական միջոցները կազմել են 28.000 ԱՄՆ դոլար, 14.000 եվրո և 34.000.000 դրամ։ Աշխատավարձից ստացած եկամուտը` 4,440,000 դրամ, գույքի վաճառքից ստացած եկամուտը՝ 17,280,000 դրամ և փոխառություններից ստացած եկամուտը՝ 13.825.000 դրամ։
Տպավորիչ են Շտաբի (գլխավոր վարչության իրավունքով) հերթապահ ծառայության վարչության պետ Առաքելյան Արայիկի փոխառություններից ստացած եկամուտը՝  63.438 ԱՄՆ դոլար, 5.757.000 դրամ։ Նրա դրամական միջոցները կազմել են՝ 1700 ԱՄՆ դոլար, 4,300,000 դրամ և 450 եվրո իսկ աշխատավարձից ստացած եկամուտը՝ 4.180.000 դրամ:
Փորձաքրեագիտական վարչության պետի տեղակալ, ինքը և քրեագիտական հետազոտությունների բաժնի պետ Պողոսյան Անդրանիկի դրամական միջոցները կազմել են 51.000 ԱՄՆ դոլար։ Աշխատավարձից ստացած եկամուտը՝ 4,330,527 դրամ, փոխառությունից ստացած եկամուտը՝ 11,670,000 դրամ։
Ոստիկանության վերը նշված բոլոր ծառայողների հայտարարագրած դրամական միջոցները, կարծես, չեն համապատասխանում իրենց ստացած աշխատավարձերին, ուստի հարց է առաջանում այդ գումարների ծագման աղբյուրների վերաբերյալ։ Թավշյա հեղափոխությունից հետո ոստիկանությունում կադրային լուրջ փոփոխություններ տեղի չեն ունեցել, հետևաբար բարձրաստիճան ոստիկանների ֆինանսական աղբյուրների թափանցիկությունը պետք է շարունակի մնալ հանրության ուշադրության կենտրոնում։

Впечатляющие декларации высокопоставленных полицейских. Часть 1
Имущество, задекларированное заместителем начальника Службы госконтроля Аргишти Кярамяном и его женой (32 млн драмов, 48 тыс. долларов и т.д.) вызвало широкий общественный резонанс. С точки зрения злоупотребления должностным положением и борьбы с коррупцией необходимо понять, какое происхождение имеют задекларированные высокопоставленными чиновниками денежные средства и имущество. Транспарентность и отчетность перед обществом наиболее важны для представителей силовых структур и служащих, защищающих по долгу службы общественные интересы.
Руководствуясь важностью отчетности перед обществом, прозрачной работой государственных органов и госслужащих, мы проанализировали декларации об имуществе и доходах, представленные в 2018 году в Комиссию по этике служащими центрального органа Полиции.
Следует отметить, что результаты исследования оказались довольно впечатляющими. Выяснилось, что имущество и денежные средства ряда высокопоставленных сотрудников Полиции и их жен в несколько раз превышают имущество и денежные средства Аргишти Кярамяна. В этой публикации мы выделили тех высокопоставленных полицейских, которые задекларировали наиболее крупные денежные средства.
Итак, начальник Центра оперативного управления Дорожной полиции Аркадий Авакян задекларировал 100.000 долларов США, 20,000 евро и 35.000.000 драмов. Доходы г-на Авакяна от зарплаты составили 8.251.117 драмов. Возникает вопрос: какое происхождение имеют денежные средства Аркадия Авакяна?
Коллега г-на Авакяна, начальник учетно-экзаменационного отдела ДП города Еревана Армен Давтян в своей декларации указал довольно крупные суммы: 83.000 долларов США, 67.000 евро и 15.000.000 драмов. Доход г-на Давтяна от зарплаты составляет 5.817.000 драмов, еще 9.000.000 он получил от продажи автомобиля.
Денежные средства другого служащего ДП – командира 1-го офицерского батальона дорожно-патрульной службы г.Еревана Армана Акопяна – составили 43.000 долларов США и 11.000.000 драмов. Акопян получал также доход от зарплаты в размере 6.738.000. Ему принадлежит и автомобиль Toyota Camry стоимостью 1.250.000 драмов.
Не менее впечатляющими оказались декларации сотрудников Службы по борьбе с организованной преступностью.
Так, денежные средства начальника 2-го отдела (борьба с теневым оборотом в сфере производства) 1-го управления (по противодействию коррупции и преступлениям против экономической деятельности) Артура Барсегяна составили 78.000 долларов США и 8.000.000 драмов, доход от зарплаты - 3.672.000 драмов.
Крупные денежные средства задекларировала и его жена, Заруи Григорян: 55.000 долларов США и 10.000.000 драмов. З.Григорян получает также зарплату в размере 9.672.000 драмов. Добавим, что А.Барсегян указал в декларации также автомобиль BMW 525 стоимостью 12.000 долларов США.
Денежные средства начальника 6-го отдела (борьба с фальшивоменетчеством) того же управления Полиции Артура Ованнисяна составили 15.000 долларов США, 10.000 евро и 25.000.000 драмов. Еще 3.723.210 драмов составляет его доход от зарплаты. Большим состоянием владеет и жена г-на Ованнисяна, Теймине Мхитарян: 250.000 долларов США,
50.000 евро и 50.000.000 драмов, а также доход от зарплаты в размере 1.282.000 драмов.
Своими декларациями отличились и двое служащих Главного управления по госохране Полиции. Так, начальник отдела госохраны столичного округа Нор Норк Армен Едигарян в своей декларации указал 58.000 долларов США, 25.000 евро и 62.000.000 драмов. Доход от зарплаты составил 4.272.000 драмов, еше 360.000 драмов г-н Егиазарян получает от сдачи в аренду недвижимости.
Начальник Вагаршапатского отделения ГУГО Андраник Адамян задекларировал 28.000 долларов США, 14.000 евро и 34.000.000 драмов. Доход от зарплаты составляет 4,440,000 драмов. Кроме того, г-н Адамян получил 17,280,000 драмов от продажи имущества и 13.825.000 драмов от предоставленного займа.
Впечатляют доходы начальника управления дежурной службы Штаба Араика Аракеляна от предоставленного займа: 63.438 долларов США и 5.757.000 драмов. Аракелян также задекларировал 1700 долларов США, 4,300,000 драмов и 450 евро. Его доход от зарплаты составляет 4.180.000 драмов.
В декларации начальника экспертно-криминалистического управления и отдела криминалистических исследований Андраника Погосяна указано 51.000 долларов США. Его доход от зарплаты составляет 4,330,527 драмов, от предоставленного займа - 11,670,000 драмов.
Денежные средства, задекларированные всеми вышеуказанными сотрудниками Полиции, пожалуй, не соответствуют размерам их зарплат, в связи с чем напрашивается вопрос об источниках происхождения этих денег.
После бархатной революции в системе полиции не произошли серьезные кадровые изменения, поэтому прозрачность финансовых источников высокопоставленных сотрудников этой силовой структуры должна оставаться в центре внимания общественности.