Կապսի ջրամբարի կառուցումը կսկսվի 2020թ-ին. ջրաձորցիները դիմել են Կապս անունը Ջրաձորով փոխարինելու համար
Խորհրդային տարիներին նախագծված Կապսի ջրամբարի շինարարության մեկնարկը տրվեց 1985թ-ին: 1988-ի դեկտեմբերյան աղետից հետո շինաշխատանքների տեմպը դանդաղեց, իսկ 1993թ-ին ընդհանրապես կասեցվեցին դրանք: Նախնական նախագծով ջրամբարն ունենալու էր 90 մլն խմ ծավալ եւ ընդգրկելու էր մի քանի համայնքների տարածք՝ ընդհուպ հասնելով մինչեւ Ամասիա: Մի քանի տարի առաջ արված նախագծային նոր տարբերակում Կապսի ջրամբարը կառուցվելու է 25 մլն խմ ծավալով (ծրագրի 1-ին փուլ), հետագայում, հաշվի առնելով պատվարի բարձրությունը, հասցվելու է մինչեւ 60 մլն խմ-ի (ծրագրի 2-րդ փուլ):
Նման ծավալով ջրամբարի կառուցման դեպքում հնարավոր կլինի ոռոգելի դարձնել 8 հազար հա տարածք, եւս 4 հազար հա-ում կազմակերպել ջրթող՝ ըստ պահանջի: Շնորհիվ նորակառույց ջրամբարի՝ ինքնահոս եղանակով հնարավոր կլինի ոռոգման ջուր մատակարարել Ախուրիկ, Գետք, Երազգավորս, Ղարիբջանյան, Շիրակավան եւ Լուսաղբյուր համայնքներին: Ջրամբարի ծավալների ավելացման դեպքում հնարավոր կլինի ջուրը հասցնել մինչեւ Թալին ու հարակից համայնքներ:
Կապսի ջրամբարի կառուցման ծրագիրը հավանության է արժանացել կառավարության 2013թ-ի օգոստոսի 8-ի նիստում: Նախագիծն իրականացվում է գերմանական KFW բանկի տրամադրած 50 մլն եվրո վարկային միջոցներով: Ջրամբարի տարածքն ընդգրկելու է Ամասիա խոշորացված համայնքի Ջրաձոր բնակավայրի վարչական տարածքը: Ջրաձորը մարզկենտրոն Գյումրիից հեռու է 18 կմ, հիմնադրվել է 1820-ականներին, բնակիչների նախնիների մի մասը 19-րդ դարում այստեղ են տեղափոխվել Արեւմտյան Հայաստանի Բասեն գավառից:
Գյուղը մինչեւ 1946թ-ը կոչվել է Ջալաբ, իսկ հետո անվանափոխվել Ջրաձորի, թեեւ մինչեւ անկախացումը հիմնականում գործածվել է նախկին անունը: Երկրաշարժի հետեւանքով բնակֆոնդի 80 տոկոսն ավերվել է: 31 ընտանիք մինչեւ օրս բնակարանային փոխհատուցում չի ստացել, նրանց նկատմամբ պետությունը դեռեւս պարտավորություն ունի: Ջրամբարի կառուցման ծրագրի վերսկսման վերաբերյալ մշտական խոսակցությունները գյուղը վերականգնելու բոլոր հնարավոր ծրագրերը ի չիք էին դարձնում, մանավանդ, որ տեղափոխման հարցը եւս արդիական էր:
Ջրաձորի վարչական ղեկավար, նախկին համայնքապետ Գեւորգ Հովակյանի փոխանցմամբ, ջրի տակ են մնալու հիմնականում գյուղի մշակովի հողատարածքները: «Հողերի 99 տոկոսը հայտնվելու է ջրի տակ, կան վարելահողեր, կան արոտավայրեր, կան սեփականություն հանդիսացող հողեր, կան վարձակալական: Մենք էսօրվա դրությամբ դեռ չգիտենք, թե հա-ին ինչ փոխհատուցում պետք է տա կառավարությունը,- ասում է Գեւորգ Հովակյանը,-մենք գույքագրումն արդեն արել ենք, գյուղում 90 տուն կա. ջրամբարը որ սարքվեց, հնարավոր է՝ գյուղը տեղահանեն, ու էդ բոլոր հարցերը պետք է լուծվեն մինչեւ տարվա վերջ»:
Ջրաձոր գյուղի տեղափոխման խնդրին վերաբերմունքը միանշանակ չէ, բնակիչներն այս հարցում բաժանված են երկու մասի՝ մի հատվածը համաձայն է, որ ոչ շատ հեռու, իրենց մատնանշած վայրում կառուցվի նոր գյուղ, մի մասն էլ որպես փոխհատուցում ցանկանում է ստանալ գումարը՝ այլ վայրում տուն գնելու նպատակով: Գումարային փոխհատուցման կողմնակից են հիմնականում նրանք, որոնք ունեն անշարժ գույք, սակայն վաղուց հեռացել են գյուղից եւ այնտեղ չեն բնակվում: Մեծ տնտեսություն ունեցողները, որպես փոխհատուցում, գերադասում են նոր գյուղի կառուցման տարբերակը:
«Կապսի ջրամբարի կառուցում եւ ինքնահոս համակարգի ծրագրի» համակարգող Վարազդատ Մկրտչյանի փոխանցմամբ, ջրամբարի նախագծային աշխատանքները կավարտվեն այս տարեվերջին, եւ հավանական է, որ 2020թ-ին սկսվեն կառուցման աշխատանքները: «Մենք հիմա շրջակա միջավայրի եւ սոցիալական ազդեցության գնահատում ենք իրականացնում, նաեւ սոցհարցումներ ենք իրականացնում բնակչության շրջանում: Կարծում եմ մինչեւ մայիս-հունիս ամիսները պատկերը պարզ կլինի, կկարողանանք հասկանալ՝ բնակիչների համար տարբերակներից որն է նախընտրելի՝ գույք գույքի դիմաց, թե գումար՝ գույքի դիմաց,- ասում է Վարազդատ Մկրտչյանը:- Ընդհանրապես վերաբնակեցման ուղղվածությունը նշանակում է նաեւ փոխհատուցում, վարկային համաձայնագրով այդ կետը ներառված է, եւ դա անելու է վարկառուն, այս դեպքում՝ կառավարությունը: Կա նաեւ 3-րդ տարբերակը՝ հնարավոր է եւ գյուղը չտեղահանվի, նայած թե ջրամբարը ինչ ծավալով կկառուցվի՝ 25 մլն խմ, թե կհասցվի մինչեւ 60 մլն-ի»:
Կդառնա Ջրաձորը «ծովափնյա» գյուղ, ինչպես կատակով նշում են բնակիչները, թե ոչ, առայժմ հայտնի չէ: Այդ «տիտղոսին» հավակնելուն դեռ մեկ տարի էլ պետք է սպասեն, իսկ առայժմ պայքարում են ջրամբարի անվանափոխության համար: Գեւորգ Հովակյանն ասում է, որ անարդարացի է կոչել այն Կապս գյուղի անունով այն դեպքում, որ ջրամբարը ոչ մի կապ չունի բնակավայրի հետ: «Սովետի ժամանակ Ամասիայի շրջսովետի նախագահը ադրբեջանցի էր, ըդոր համար էլ չուզեցին մեր գյուղի անունը վերցնեին, կմտածեին, օր հնարավոր է՝ հին անունը ուզենան դնեն՝ Ջալաբ, որը հեչ նպատակահարմար չէր: Հետո էլ Ախուրյանի առաջին քարտուղարը՝ Մկրտչյանը, մոտիկ էր Դեմիրճյանի հետ, ինքն էր խառնվել, ըդպես էլ ջրամբարի անունը դրեցին Կապսի,- պարզաբանում է գյուղի վարչական ղեկավարը,- հըմի իմ կարծիքով հեչ բան չի խանգարե, օր անունը փոխեն դնեն Ջրաձոր: Մենք դիմել ենք էդ հարցով, տեսնինք կընդառաջե՞ն: Ես կգտնիմ, քանի օր մեր տարածքներն են դրվելու ջրաբարի տակ, ուրեմն թող անունն էլ մեր գյուղի անունը լինի»:

Строительство Капсского водохранилища начнется в 2020 году. Джрадзорцы просят дать водохранилищу название их села
В 1985 году в Армении был дан старт строительству Капсского водохранилища. Однако после землетрясения 1988 года темпы строительных работ замедлились, а в 1993 году они были полностью прекращены. По предыдущему проекту водохранилище должно было вмещать 90 млн кубометров воды и охватывать территорию нескольких общин.
Новым проектом, который был разработан несколько лет назад, Капсское водохранилище рассчитано на 25 млн кубометров воды (1-й этап), в дальнейшем объем предусматривается увеличить до 60 млн кубометров (2-й этап).
Водохранилище такого объема позволит орошать 8 тысяч га земли и еще на 4 тысячах га организовать попуски воды по потребностям. Благодаря будущему водохранилищу можно будет поставлять воду общинам Ахурик, Гетк, Еразгаворс, Гарибджанян, Ширакаван и Лусахбюр.
В случае увеличения объема водохранилища можно будет обеспечить водой также Талин и соседние общины.
В 2013 году правительство одобрило проект строительства Капсского водохранилища. Проект будет осуществлен за счет кредита в 50 млн евро, который выделит немецкий банк KFW. Водохранилище охватит территорию поселка Джрадзор в укрупненой общине Амасия. Джрадзор, который находится в 18 км от областного центра Гюмри, был основан в 1820-х годах. Предки части жителей Джрадзора переехали сюда в 19-ом веке из провинции Басен в Западнй Армении.
До 1946 года село называлось Джалаб, но потом было переименовано в Джрадзор, хотя до обретения независимости использовалось старое название.
Вследствие землетрясения 80 процентов жилфонда было разрушено. 31 семья до сих ор не получила компенсацию за утраченное жилье.
Постоянные разговоры о возобновлении строительства водохранилища сводили на нет все потенциальные программы восстановления села, тем более, что вопрос переселения оставался актуальным.
По словам административного руководителя Джрадзора, бывшего старосты Геворка Овакяна, под водой останутся в основном обрабатываемые земельные участки села.
“99 процентов земель останутся под водой. Среди них есть пахотные земли, пастбища, есть земли, находящиеся в собственности, есть арендуемые земли. На сегодняшний день мы не знаем, какую компенсацию правительство выплатит за один гектар,- говорит Геворк Овакян. – Мы уже провели инвентаризацию. В селе 90 домов. В случае строительства водохранилища село, возможно, перенесут в другое место. Все эти вопросы должны быть решены до конца года”.
К вопросу переноса Джрадзора население относится неоднозначно. Одни согласны на строительство нового села недалеко от старого, другие хотят получить компенсацию и купить дом в другом месте.
Компенсацию хотят получить те, кто имеет в селе недвижимость, но давно здесь не живет. Те же, у кого большое хозяйство, предпочитают перенос села на новое место.
По словам координатора работ по строительству Капсского водохранилища и самотечной системы водоснабжения Вараздата Мкртчяна, разработка проекта водохранилища будет завершена до конца года, а в 2020-ом, возможно, начнутся строительные работы.
“Сейчас мы проводим оценку окружающей среды и социального воздействия, проводим также соцопросы среди населения. Думаю, до мая-июня получим полную картину и сможем понять, какой вариант для местных жителей предпочтительней – имущество в обмен на имущество или деньги в обмен на имущество”,- сказал В.Мкртчян. По его словам, есть и третий вариант: в зависимости от того, какой объем будет иметь водохранилище – 25 млн или 60 млн кубометров, село может остаться на своем месте. В настоящее время неизвестно, станет Джрадзор “приморским” селом, как шутят местные жители, или нет. Пока же они добиваются переименования водохранилища. Как сказал Геворк Овакян, несправедливо давать водохранилищу название села Капс, к которому оно никакого отношения не имеет.
“Мы уже обратились с такой просьбой. Я считаю, что раз под строительство водохранилища будут использованы наши земли, то пусть оно будет названо в честь нашего села”,- сказал Г.Овакян.