Հայ ուսանողների կրթաթոշակային ֆոնդին Հովնանյան հիմնադրամի աջակցությունը գերազանցեց 1.7 միլիոն ԱՄՆ դոլարը
Վերջին նվիրատվությունը Վիլլանովայի Հովնանյան կրթաթոշակային ֆոնդին կազմել է $ 500.000
Հրայր և Աննա Հովնանյան հիմնադրամը ևս $ 500.000 նվիրաբերեց Վիլլանովայի համալսարանի «Հովնանյան կրթաթոշակ» ավանդաշնորհային ֆոնդին, որն այժմ կազմում է 1 մլն 700 հազար ԱՄՆ դոլար: Հովնանյան կրթաթոշակը լավ հնարավորություններ է ստեղծում ծագումով հայ տաղանդավոր ուսանողների համար: Կրթաթոշակը ծածկում է ստացողի ուսման, տան և սննդի վարձերը և ամեն տարի ենթակա է վերականգնման:
1990թ.-ից` հիմնադրումից սկսած առ այսօր «Հովնանյան կրթաթոշակ» ֆոնդի լրիվ կամ մասնակի կրթաթոշակի շահառուներ են դարձել Վիլլանովայի համալսարանի 79 ուսանողներ:
«Այս լրացուցիչ նվիրատվությունը երկակի դրդապատճառ ունի, - բացատրում է Վիլլանովայի 1956թ. շրջանավարտ պրն Հովնանյանը, - Ամբողջ մոլորակում կան հսկայական թվով շնորհալի հայ ուսանողներ, մյուս կողմից էլ ես շատ հպարտ եմ, որ Վիլլանովան այսօր դարձել է հիանալի ուսումնական հաստատություն: Ուստի, ես ուզում եմ, որ հնարավորինս մեծ թվով երիտասարդ չափահաս հայեր` թե Միացյալ Նահանգներում և թե ամբողջ աշխարհում, հնարավորություն ունենան ստանալու այն գերազանց կրթությունը, որ այսօր առաջարկում է Վիլլանովայի համալսարանը»:
«Մենք խորապես զգացված ենք Վիլլանովայի համալսարանի և մեր ուսանողների նկատմամբ Հովնանյան հիմնադրամի ցուցաբերած շարունակական աջակցությունից և այս նոր նվիրատվությունից,- ասաց համալսարանի զարգացման գծով փոխնախագահ Մայքլ Ջեյ Օ’Նիլը,- Վիլլանովան առհասարակ պարտավորվածություն ունի ներգրավելու մտավոր, սոցիալական, ռասայական և տնտեսական տարբեր ծագում ու նկարագիր ունեցող ուսանողների, ովքեր թե ուսանողության տարիներին և թե ավարտելուց հետո կծառայեն որպես կրթական, քաղաքացիական և մշակութային առաջնորդներ: Մենք մեծապես երախտապարտ ենք Հիմնադրամի առատաձեռնության և մեր այս առաքելությանը շարունակաբար աջակցելու համար»:
2012-13 ուսումնական տարվա Հավնանյան կրթաթոշակի համար դիմելու ցանկություն ունեցող թեկնածու ուսանողները պետք է դիմեն ֆինանսական օժանդակության գծով տնօրենի օգնական Մերիքեյ Կլարային` 610-519-7933 հեռախոսահամարով: Դիմել կարող են Վիլլանովայի համալսարանի ներկա ուսանողները և 2012-13 ուսումնական տարում այդ համալսարան ընդունվածնեan: Հովնանյան կրթաթոշակի դիմումի ձևը հասանելի կլինի առցանց` սկսած 2013-14 ուսումնական տարվանից:
Ավելի քան 25 տարի է, ինչ Հրայր և Աննա Հովնանյան հիմնադրամն աջակցում է հայ մշակույթին և կրթությանը, առողջապահական հիմնարկներին, արվեստներին և այլ ոլորտների: Հրայր և Աննա Հովնանյանները ծառայում են որպես համապատասխանաբար` հիմնադրամի նախագահ և պրեզիդենտ: Հիմնադրամը ստեղծվել է 1986թ., կենտրոնական գրասենյակը գտնվում է Թինտոն Ֆոլզ քաղաքում, Նյու Ջըրզի նահանգ:
1963թ. Հրայր Ս. Հովնանյանը հիմնեց Հովսոնս ինք. ընկերությունը, որը տասնամյակների ընթացքում կառուցել է տասնյակ հազարավոր տներ` յուրացնելով հազարավոր հեկտար հողատարածություններ: Նրա հետաքրքրությունների շրջանակում են նաև առողջապահական արդյունաբերության և կոմերցիոն շինարարության ոլորտներում զգալի հսկիչ փաթեթների տիրապետող ընկերությունների տնօրինումը` սեփականատիրության կամ կառավարչական հիմունքներով, ընդ որում հիմնական ուղղվածությունը առևտրի կենտրոնները և գրասենյակային շինություններն են:
Հրայր և Աննա Հովնանյաններն ունեն հինգ երեխա և մի քանի թոռներ: Նրանց որդին` Վիլլանովայի համալսարանի հումանիտար արվեստների և գիտությունների քոլեջի 1987թ. շրջանավարտ Արմեն Գ. Հովնանյանը Հիմնադրամի գանձապետն է: Այս զույգի դուստրերն են` Սիրան Սահակյանը, Էդիլ Հովնանյանը, որը ծառայում է որպես Հիմնադրամի փոխպրեզիդենտ, Տանյա Հովնանյան-Բազդասարյանը և Լիլա Հովնանյանը: Ի դեպ, Հրայր և Աննա Հովնանյանների թոռ, Սիրան Սահակյանի որդի Գոռ Թ. Սահակյանը Վիլլանովայի համալսարանի Բիզնեսի դպրոցի առաջին կուրսի ուսանող է:
Սկսած 1842թ.-ից, Վիլլանովայի համալսարանի ավգուստինյան կաթոլիկ ինտելեկտուալ ավանդույթը անկյունաքար է հանդիսանում ակադեմիական մի հանրության համար, որտեղ ուսանողները սովորում են մտածել քննադատաբար, գործել զգացմունքով և հաջողության հասնել` ծառայելով այլոց: Համալսարանի հինգ քոլոջներում` Ազատական արվեստների և գիտությունների քոլեջում, Վիլլանովայի բիզնես դպրոցում, Ճարտարագիտության քոլեջում, Բժշկական քոլեջում և Վիլլանովայի համալսարանի իրավագիտության դպրոցում սովորում են բակալավրիատի, մագիստրատուրայի և իրավագիտության 10 հազար ուսանողներ: Ուսանողների մտավոր պաշարի զարգացմանը զուգահեռ Վիլլանովա համալսարանը նրանց պատրաստում է նաև որպես էթիկական առաջնորդներ, ովքեր դրական փոփոխություններ են մտցնում ամենուրեք, որտեղ էլ որ կյանքը նրանց տանի:

The Hirair and Anna Hovnanian Foundation has contributed an additional $500,000 to the existing endowed Hovnanian Scholarship at Villanova University, which is now valued at $1.7 million. The Hovnanian Scholarship provides opportunities for academically talented students of Armenian descent. The scholarship covers recipients’ tuition and room and board, and is renewable annually.
Originally established in 1990, the Hovnanian Scholarship has benefited 79 Villanova students to date through full or partial scholarships.
“My motivation for this additional gift is two-fold,” Mr. Hovnanian, a 1956 engineering alumnus of Villanova, explained. “There are so many gifted Armenian students throughout the globe and I am so proud of what a fine institution Villanova is today. As a result, I want as many young Armenian adults as possible—both within the United States and abroad—to have an opportunity to receive the excellent education that Villanova offers.”
“We are thrilled that the Hovnanian Foundation is continuing to support Villanova and its students with this additional gift,” said Michael J. O’Neill, Vice President for University Advancement. “Villanova is committed to attracting students of diverse intellectual, social, racial and economic backgrounds who will serve as academic, civic and cultural leaders today and after graduation. The Foundation’s generosity and ongoing support of this mission is greatly appreciated.”
Students interested in being considered for the Hovnanian Scholarship for the 2012-13 academic year should contact Marykay Klara, Associate Director of Financial Assistance, at 610-519-7933 for an application. Current Villanova students or those who have been accepted to the University for the 2012-13 academic year are eligible to apply. The Hovnanian Scholarship application will be available online  beginning with the 2013-14 academic year.
For more than 25 years, the Hirair and Anna Hovnanian Foundation has been supporting Armenian culture and education, health organizations and the arts, among other areas of interest. Hirair and Anna Hovnanian serve as Chairman and President of the Foundation, respectively. Established in 1986, it is headquartered in Tinton Falls, N.J.
In 1963, Hirair S. Hovnanian founded Hovsons Inc., which has built tens of thousands of  homes throughout the decades and developed thousands of acres of land. He also has ownership and managerial interests in companies that oversee significant portfolios of properties in the health care industry and commercial construction industry, with a focus on shopping centers and office buildings.
Hirair and Anna Hovnanian have five children and several grandchildren. Their son, Armen G. Hovnanian, a 1987 alumnus of Villanova’s College of Liberal Arts and Sciences, is Treasurer of the Foundation. The couple’s daughters are Siran Sahakian, Edele Hovnanian, who serves as Vice President of the Foundation, Tanya Hovnanian-Bagdassarian, and Leela Hovnanian. In addition, Gorr T. Sahakian, son of Siran Sahakian and grandson of Hirair and Anna Hovnanian, is a first-year student enrolled in the Villanova School of Business.
Since 1842, Villanova University’s Augustinian Catholic intellectual tradition has been the cornerstone of an academic community in which students learn to think critically, act compassionately and succeed while serving others.  There are more than 10,000 undergraduate, graduate and law students in the University's five colleges – the College of Liberal Arts and Sciences, the Villanova School of Business, the College of Engineering, the College of Nursing and the Villanova University School of Law. As students grow intellectually, Villanova prepares them to become ethical leaders who create positive change everywhere life takes them.