Վարչապետը դժգոհ է Նորագավիթի մաքսատան տարածքի մաքրությունից
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Արարատյան մաքսատուն-վարչության մաքսային ձևակերպումների թիվ 2 բաժին, որն ավելի հայտնի է որպես Նորագավիթի մաքսատուն։
Այս մաքսատանն է տեղի ունենում ներմուծված ավտոմեքենաների մաքսազերծման գործընթացը, և մեքենաները պահվում են այստեղ՝ մինչև մաքսազերծումը։
Փաշինյանը տեղում ծանոթացել է մաքսատան աշխատանքին ու պայմաններին, դժգոհել մաքրությունից։
Անգամ ձեռքով վերցրել է պատի վրայի սարդոստայնը, այն ցույց տվել մաքսատան աշխատակիցներին․«Սա խայտառակ կեղտոտ տարածք է, խայտառակ կեղտոտ տարածք»,- հավաքվածներին ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետը նաև մտել է աշխատասենյակներից մեկը, տեսել անկյունում դրված դրոշը և դուրս գալով՝ բարկացած նշել․ «Մարդը ամեն օր գա, մտնի իր աշխատասենյակ, տեսնի՝ դրոշը կեղտոտ գցա՞ծ ա անկյունում։ Կազատեք բոլորին։ Մի մարդ չմնա այդ սենյակում աշխատած, մի մարդ չմնա»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը, ապա դիմել իր օգնական Նաիրի Սարգսյանին՝ հորդորելով հետևել այդ գործընթացին։
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը, որը շրջայցի ընթացքում ուղեկցել է վարչապետին, փորձել է պարզաբանել ստեղծված իրավիճակը՝ ասելով, որ տարածքը վարձակալած է և չի պատկանում կոմիտեին։
«Որ տուն ենք վարձում՝ ապրենք, ասո՞ւմ ենք՝ ոչինչ, խոզանոց ա, մերը չի, չե՞նք մաքրում էդ տունը, այդ պայմաններում պե՞տք է ապրենք, չե՞նք մաքրում: Այստեղ նայելու բան չկա, մի ամսից կգանք, կնայենք»,- ասել է վարչապետը:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Նորագավիթի մաքսատան տարածքը ՊԵԿ-ը 2012 թվականից վարձակալում է ԱԺ նախկին պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի կնոջից՝ Շողերինա Մկրտչյանից։ Վերջինիս կոմիտեն ամսական փոխանցում է 3 միլիոն դրամ (տարեկան՝ 36 միլիոն դրամ)։ Վարձակալվող տարածքն ունի 4392 քմ մակերես։
2012 թվականին կնքած վարձակալության պայմանագրի ժամկետն ավարտվում էր 2017 թվականի մարտի 1-ին, սակայն ՊԵԿ-ը վարձակալության ժամկետը երկարացրել է ևս երեք տարով՝ մինչ 2020 թվականի մայիս։
Պայմանագրի ժամկետի ավարտին (2020 թվական) Շողերինա Մկրտչյանը վարձակալության համար ՊԵԿ-ից ստացած կլինի 324 միլիոն դրամ։
Ի դեպ, ՊԵԿ-ը գնումների հաշվետվողական համակարգում՝ armeps.am-ում, մաքսատան տարածքի վարձակալության վերջին պայմանագիրը հրապարակել է այս տարվա փետրվարին։ Այդ պայմանագրով կոմիտեն Շողերինա Մկրտչյանին մաքսատան՝ 2018 թվականի դեկտեմբեր ամսվա վարձակալության համար 3 միլիոն դրամ է փոխանցել։

Премьер остался недоволен чистотой на территории Норагавитского таможенного пункта
Премьер-министр Никол Пашинян посетил сегодня Норагавитский таможенный пункт, который является одним из отделений Араратской таможни.
Здесь проводится растаможка импортированных в страну автомобилей. Кроме того, на территории этого таможенного пункта остаются машины, не прошедшие процесс растаможки.
Пашинян ознакомился с работой таможни, созданными здесь условиями, выразил недовольство соблюдением чистоты на всей территории.
Он даже снял рукой паутину и показал ее сотрудникам таможни. “Это безобразно грязная территория”.- сказал премьер
Зайдя в один из кабинетов и увидев стоявший в углу флаг, Пашинян гневно заметил: “Как можно каждый день заходить в кабинет и видеть валяющийся в углу грязный флаг. Уволить всех, кто работает в этом кабинете”. Затем, обратившись к своему помощнику Наири Саргсяну, премьер распорядился проследить за выполнением этого указания.
Председатель Комитета госдоходов Давид Ананян, сопровождавший Никола Пашиняна в ходе его визита на таможню, попытался объяснить ситуацию. Ананян сказал, что помещение арендуется и не принадлежит КГД.
В ответ премьер спросил: а разве когда мы въезжаем в грязную съемную квартиру, мы не наводим там чистоту? “Здесь не на что смотреть. Придем через месяц, посмотрим”,- добавил Пашинян.
Мы уже сообщали о том, что помещение Норагавитской таможни КГД арендует с 2012 года у Шогерины Мкртчян, жены бывшего депутата Национального Собрания Смвела Алексаняна. Арендная плата составляет 3 млн драмов в месяц (36 млн драмов в год). Площадь арендуемого помпещения 4392 кв.м.
В соответствии с заключенным в 2012 г. договором срок аренды истек 1 марта 2017 г., однако КГД продлил действие договора до мая 2020 г.
Отметим, что на момент истечения установленного договором срока аренды сумма, которую Шогерина Мкртчян получит от Комитета госдоходов за аренду помещения, составит 324 млн драмов.