Դատախազության հաղորդագրությունը՝ Հայկ Գևորգյանին ազատ արձակելու վերաբերյալ
Դատախազության որոշմամբ փոփոխվել է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի լրագրող Հայկ Գևորգյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը:
Քննարկելով քրեական գործի նյութերը՝ քրեական գործի նախաքննության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը պարզել է, որ Հ.Գևորգյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 244-րդ հոդվածով՝ ճանապարհային երթևեկության կանոնները խախտելու համար, որը մարդու առողջությանն անզգուշությամբ պատճառել է միջին ծանրության վնաս, և Ճանապարհատրանսպորտային պատահարի վայրը թողնելու համար:
23.01.12թ. նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, և հայտարարվել հետախուզում, իսկ 03.02.12թ. հայտնաբերվել է և տեղափոխվել «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ:
Հաշվի առնելով հանրության հետաքրքրությունը՝ տեղեկացնում ենք, որ դատավարական ղեկավարում իրականացնող դատախազը փետրվարի 6-ին որոշում է կայացրել փոփոխել Հ.Գևորգյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը:
Նկատի ունենալով, որ Հ.Գևորգյանը մեղադրվում է ոչ մեծ ծանրության հանցանք կատարելու մեջ, նախկինում դատապարտված չի եղել, ունի մշտական բնակության վայր՝ դատախազի գնահատմամբ նման պայմաններում բացակայում է նրան կալանքի տակ պահելու անհրաժեշտությունը:
Ուստիև որոշում է կայացվել նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Որոշման պատճենն ուղարկվել է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի պետին՝ Հ.Գևորգյանին հանձնելու համար:

Prosecutor General - Hayk Gevorgyan Not to Leave Country
On the decision of the RA General Prosecutor’s Office it was decided to change the pretrial measure against the reporter of the Haykakan Zhamanak daily Hayk Gevorgyan.
By discussing the materials of the criminal case, the prosecutor who supervises the preliminary investigation of the criminal case has found out that H. Gevorgyan was charged according to the RA Criminal Code Articles 242, part 1 and 244 that is breach of traffic rules which negligently caused medium-gravity damage to human health and abandonment of the site of the road accident.
On January 23, 2012 arrest was chosen as a pretrial measure against him and he was wanted by the Police. On February 3, 2012 he was found and taken to Nubarashen Penitentiary.
Taking into consideration the public interest it is informed that on February 6 the prosecutor made a decision to change the pretrial measure against H. Gevorgyan.
Taking into account the fact that H. Gevorgyan is charged of committing a crime of not great gravity, was not previously convicted and has a permanent place of residence, the prosecutor considered that there is no need to keep him under arrest.
Thus a decision was made to choose signature not to leave the country as a pretrial measure against him.
The copy of the decision was sent to the head of the Nubarashen Penitentiary in order to pass it to H. Gevorgyan.