Սկսվեց Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի գործով բողոքների քննությունը. նա ներկա է նիստին
Վերաքննիչ քրեական դատարանում, դատավոր Ռուզաննա Բարսեղյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ մեկնարկեց երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի գործով դատական նիստը: Նա ներկա է նիստին:
Քոչարյանի պաշտպանները բողոքարկում են նրա կալանքի ժամկետը երրորդ անգամ երկարացնելու և իրենց ներկայացրած գրավի միջնորդությունը մերժելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշումը:
Դատախազությունը ևս բողոք է ներկայացրել որոշման դեմ՝ նրան վերագրվող կաշառքի հոդվածում հիմնավոր կասկածի բացակայության և թաքնվելու վտանգ չլինելու մասով: Նշենք, որ դատավոր Արմեն Բեկթաշյանը, քննելով Քոչարյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ Հատուկ քննչական ծառայության միջնորդությունը, նրան կալանավորելու որոշում էր կայացրել, բայց համարել, որ նրան վերագրվող կաշառքի դրվագում հիմնավոր կասկած առկա չէ:
Բացի այդ՝ դատարանը նաև կարծում էր, որ առկա չէ Քոչարյանի թաքնվելու վտանգ: Հիշեցնենք, որ Քոչարյանի կալանքի ժամկետը երկու ամսով երկարացնելու վերաբերյալ որոշումը առաջին ատյանի դատարանը հրապարակել էր փետրվարի 15-ին: Քոչարյանը մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ մասով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու մեջ:
Նրա, ինչպես նաև «Մարտի 1-ի գործով» մեղադրյալներ Արմեն Գևորգյանի, Յուրի Խաչատուրովի և Սեյրան Օհանյանի վերաբերյալ գործով նախաքննությունն ավարտվել է, և պաշտպաններին ժամանակ է տրամադրվել՝ գործի նյութերին ծանոթանալու համար:

Началось рассмотрение жалоб по делу об избрании меры пресечения Роберту Кочаряну
Немногим ранее в Апелляционном суде под председательством судьи Рузанны Барсегян наачалось судебное заседание по делу об избрании меры пресечения второму президенту РА Роберту Кочаряну. Последний присутствует на заседании.
Адвокаты Кочаряна обжаловали решения суда первой инстанции о продлении срока ареста их подзащитному и об отклонении представленного ими ходатайства об освобождения экс-президента под залог.
Жалобу подала и прокуратура, которая обжалует решение об отсутствии обоснованных подозрений по части приписываемой Кочаряну статьи о получении взятки. Отметим, что судья Армен Бекташян, рассмотрев ходатайство Специальной следственной службы о продлении срока ареста Роберта Кочаряна, принял решение оставить его под стражей, но посчитал, что обоснованное подозрение в приписываемом Кочаряну эпизоде о взяточничестве отсутствует.
Напомним, что решение о продлении на два месяца срока ареста экс-президента суд первой инстанции огласил 15 февраля. Кочарян обвиняется в свержении конституционного строя РА и получении взятки в особо крупном размере.
Предварительное следствие по уголовному делу о событиях 1 марта 2008 г. в Ереване, в рамках которого обвинение предъявлено Роберту Кочаряну, Армену Геворгяну, Юрию Хачатурову и Сейрану Оганяну, завершено. Адвокатам предоставлено время для ознакомления с материалами дела.