Նաիրա Զոհրաբյանը ԱԺ ամբիոնից բարձրաձայնեց հեղափոխության օրերին ծանր մարմնական վնասվածք ստացած քաղաքացու հարցը
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն ԱԺ հայտարարությունների ժամին իր ելույթը նվիրեց իր խոսքով՝ հպարտ քաղաքացի Զավեն Գրիգորյանին։
«Զավեն Գրիգորյանը մեկ տարի առաջ՝ ապրիլի 16-ին, Բաղրամյան պողոտայում տեղի ունեցած խաղաղ ցույցերի ժամանակ ոստիկանական ուժերի կիրառած հատուկ ուժերի հետևանքով ստացել է խիստ ծանր վնասվածներ, կորցրել է ամեն ինչ՝ իր աշխատանքային պայմանագրերը, հայտարարվել է սնանկ, մեկ տարի է` փորձում է վերականգնել իր առողջությունը։ Դիմել է իշխանության բոլոր կառույցներին, և ըստ էության որևէ տեղից արձագանք չի ստացել»,- ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը։
Պատգամավորի խոսքով՝ քաղաքացու բոլոր առողջական խնդիրներն առաջացել են հեղափոխության օրերին ոստիկանության կիրառած հատուկ միջոցների պատճառով, այժմ վերջինս սուր լեյկոզով գտնվում է Արյունաբանության ինստիտուտում։ «Առողջապահության նախարարությունը պատասխանել է, որ իրենք անհրաժեշտ բավականաչափ թանկ դեղորայքները տրամադրել չեն կարող»,- ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը։
Պատգամավորը հիշեցրեց Նիկոլ Փաշինյանի այն խոսքերը, երբ վերջինս հեղափոխության օրերին հայտարարում էր, որ այն քաղաքացիների մեքենաները, որոնք վնասվել են ցույցերի հետևանքով, փոխհատուցվելու են։ Պատգամավորը պնդեց՝ այդ մեքենաների փոխհատուցմամբ չի հետաքրքրվում, իրեն հետաքրքրում է քաղաքացին։
«Քաղաքացին ոստիկանական ուժերի կիրառած հատուկ միջոցների արդյունքում ստացել է ծանր մարմնական վնասվածք, ո՞վ է պատասխանատու ՀՀ քաղաքու համար: Հիշեցնեմ, որ կառավարությունը բերել է նախագիծ ապրիլի 23-ը քաղաքացու օր հայտարարելու մասին, Զավեն Գրիգորյանը այդ քաղաքացիներից մեկն է»,- եզրափակեց պատգամավորը։

Наира Зограбян подняла в парламенте вопрос о гражданине, получившем тяжелые травмы в дни революции
Депутат парламентской фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян посвятила свое сегодняшнее выступление в Наиональном Собрании “гордому гражданину Завену Григоряну”.
“Год назад, 16 апреля, вследствие применения полицией спецсредств против мирных демонстрантов на проспекте Баграмяна Завен Григорян получил тяжелые телесные повреждения, потерял свой трудовой контракт, был объявлен банкротом и уже год пытается восстановить свое здоровье. Григорян обращался во все госструктуры, но нигде не получил помощи”,- отметила Н.Зограбян.
По словам депутата, проблемы со здоровьем у Григоряна начались из-за применения полицией спецсредств в дни революции. Сейчас Завен Григорян с диагнозом “острый лейкоз” находится в Институте гематологии. “В своем ответе Министерство здравоохранения отметило, что не может предоставить дорогие лекарственные препараты”,- сообщила Наира Зограбян, напомнив о том, что в дни реовлюции Никол Пашинян заявил, что граждане, чьи машины были повреждены во время акций протеста, получат компенсацию
Депутат подчеркнула, что ее интересует не эта компенсация, а здоровье гражданина.
“Вследствие применения спецсредств он получил тяжелые травмы. Кто несет ответственность за гражданина Республики Армения? Напомню, что правительство представило проект закона об объявлении 23-го апреля Днем гражданина. Завен Григорян – один из этих граждан”,- сказала в заключение Наира Зограбян.