Հայկ Գևորգյանն առաջարկում է սեփականաշնորհված պետական հողատարածքների նկատմամբ շատ բարձր գույքահարկ սահմանել
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 19-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսին, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձավ նաև պետական նշանակության հողատարածքների սեփականաշնորհմանը, որոնք տարիներ առաջ արվել են նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների և նրանց հետ փոխկապակցված անձանց միջոցով: Փաշինյանը որպես օրինակ ներկայացրեց Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտու հարակից տարածքները, որոնք, վարչապետի խոսքով, սեփականաշնորհել են նախկին պաշտոնյաները: Վարչապետը խորհուրդ տվեց բոլոր նախկին պաշտոնյաներին ապօրինի ճանապարհով ձեռք բերված գույքը, սեփականությունը վերադարձնել պետությանը և խոստովանական ցուցմունքներով ներկայանալ իրավապահ մարմիններին: Այս մասին զրուցեցինք «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հայկ Գևորգյանի հետ:
Հարցին, թե ինչ պետք է անի պետությունը պետական նշանակության սեփականաշնորհված տարածքների առումով, Գևորգյանը պատասխանեց. «Պետությունը պետք է անի այն, ինչ վարչապետն իր ասուլիսում ասաց, դա տրամաբանական է. դու գիտես, որ էդտեղ պետք է լինի ազատ տնտեսական գոտի, որը պետք է ունենա որոշակի տարածք, դրանք պետական կամ համայնքային հողեր են, բայց ինչ-որ մեկը հայտնվում է ու կադաստրային արժեքով կամ նույնիսկ ավելի քիչ գումարով սեփականաշնորհում ու միանգամից դնում վաճառքի, որ ազատ տնտեսական գոտին իրենից առնի մի քանի անգամ բարձր գնով: Բոլորիս համար է ակնհայտ, չէ, որ պայմանավորվածություն է եղել պաշտոնյաների միջև, ու հիմնավոր քրեական գործի նյութ է»:
Գևորգյանը չի կարծում, որ նախկին պաշտոնյաները կարող են վիճարկել այդ տարածքների նկատմամբ իրենց սեփականության իրավունքը. «Քրեական գործի քննությունը, կարծում եմ, կբերի էն համոզման, որ էստեղ սեփականության իրավունք չկա. գործ ունենք պարզունակ, տրիվիալ հանցագործության հետ, որի համար նշված անձինք, իհարկե, պատասխանատվության պետք է ենթարկվեն»,-վստահեցրեց պատգամավորը:
Մեր դիտարկմանը, թե վարչապետն այս ուղղությամբ դժգոհ է իրավապահ համակարգի աշխատանքից, Հայկ Գևորգյանն ասաց, որ որպես քաղաքացի և որպես պատգամավոր ինքը ևս ավելի օպերատիվ արձագանք է սպասում իրավապահ մարմիններից, սակայն, միևնույն ժամանակ, ընդունում է, որ այդ ամենը ժամանակատար աշխատանք է:
«Առաջին հերթին իրավապահ մարմինների ծանրաբեռնվածության խնդիր կա, որովհետև չեն հասցնում, մի քննիչի հաշվով գործերի քանակը բազմապատկվել է, իրավական ընթացակագերը պետք է պահպանվեն, և ամեն ինչ պետք է արվի օրենքի տառին համապատասխան»,-ասաց նա:
Պատգամավորը մտադիր է օրենսդրական նախաձեռնությամբ հանդես գալ, որպեսզի պետական կամ համայնքային նշանակության հողատարածքների գույքահարկն այնքան բարձրացվի, որ այդ տարածքները ձեռք բերած նախկին պաշտոնյաները շահագրգիռ լինեն որքան հնարավոր է արագ այդ տարածքները վաճառեն որևէ ներդրողի:
«Այն ազդակները, որ հիմա ստանում ենք, հետևյալն է՝ 10-20 տարի առաջ մի պաշտոնյա սեփականաշնորհել է որևէ մի չաշխատող գործարանի տարածք, որի մեջ արդեն ծառեր են աճում, ընդհանրապես չի օգտագործվում, ու նույնիսկ դեպքեր են եղել, որ շատ երկար փնտրել են ինչ-որ տարածքի սեփականատիրոջը, որը ժամանակին այդ տարածքներն ուղղակի կոպեկներով գնել է, բայց երբ ներդրող է հայտնվում, ասում է՝ երկու միլիոն դոլար: Կարծում եմ` այս հարցին օրենսդրական լուծում պետք է տանք, ես և իմ մի քանի գործընկերներ փորձում ենք նախաձեռնել օրենքի մի նախագիծ, որ չօգտագործվող արտադրական նշանակության պետական տարածքների, գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածքների նկատմամբ դրվի շատ բարձր գույքահարկ, որպեսզի սեփականատերը մտածի՝ ինքը ավելի լավ է շուկայական գնով դա վաճառի որևէ այլ ներդրողի, և այդ գույքահարկի պրոցեսը կկանգնի, կամ ինքը որևէ արտադրության նպատակով այն օգտագործի, որովհետև այստեղ լրջագույն խնդիր կա. այդ տարածքների մեծամասնությունը նախկին պաշտոնյաների կամ նրանց հետ փոխկապակցված անձանց սեփականությունն է դարձել»,- ասաց Հ. Գեւորգյանը:

Айк Геворкян предлагает установить на приватизированные государственные земли высокий имущественный налог
На пресс-конференции 19 марта премьер-министр Никол Пашинян в числе прочих вопросов коснулся земельных участков государственного значения, которые много лет назад были приватизированы бывшими высокопоставленными чиновниками и взаимосвязанными с ними лицами.
Пашинян привел в пример земли рядом со свободной экономической зоной в Мегри, которые, по словам премьера, были приватизированы бывшими должностными лицами. Глава правительства посоветовал бывшим чиновникам вернуть государству полученную незаконным путем собственность и дать признательные показания в правоохранительных органах.
На эту тему мы решили побеседовать с депутатом парламентской фракции “Мой шаг”, членом постоянной комиссии по экономическим вопросам Айком Геворкяном. На вопрос, какие шаги должно предпринять государство в отношении приватизированных государственных земель, А.Геворкян сказал: “Государство должно сделать то, о чем на своей пресс-конференции сказал премьер. Как известно, в Мегри должна быть создана свободная экономическая зона, для которой нужна определенная территория – государственные или общинные земли. Но появляются какие-то люди, которые приватизируют эти участки по кадастровой стоимости или даже за меньшую цену и сразу же выносят на аукцион, чтобы свободная экономическая зона именно у них купила земли в несколько раз дороже. Очевидно, что эти чиновники договорились между собой, а это уже материал для уголовного дела”.
Геворкян не считает, что бывшие чиновники могут оспорить право на собственность в отношении этих территорий. “Я думаю, что расследование уголовного дела убедит их в том, что никакого права на собственность здесь нет. Мы имеем дело с тривиальным преступлением, за совершение которого вышеупомянутые лица, разумеется, должны быть привлечены к ответственности”,- подчеркнул депутат.
На наше замечание о том, что премьер-министр выразил недовольство работой правоохранительной системы в этом нпаправлении, Айк Геворкян сказал, что как гражданин и как депутат он ждет от правоохрителей оперативной реакции, но вместе с тем знает, что все это временная работа.
“В первую очередь нужно говорить о загруженности правоохранительных органов, которые просто не успевают работать, при этом все должны делать в соответствии с законом.
Депутат намерен выступить с законодательной инициативой, которая предусматривает максимальное увеличение размера имущественного налога на государственные и общинные земли, что заставит бывших чиновников как можно скорее продать эти участки инвесторам.
“10-20 лет назад какой-то чиновник приватизировал территорию неработающего завода, которая вообще не используется. Были даже случаи, когда очень долго искали собственника этого участка, который в свое время купил эту землю за бесценок. Но когда появляется инвестор, тот называет цену в два миллиона долларов. На мой взгляд, вопрос должен быть решен в аконодательном порядке. Я и несколько моих коллег решили разработать проект закона, по которому на неиспользуемые государствпенные территории производственного и сельскохозяйственного назначения должен быть установлен очень высокий имущественный налог, чтобы собственники задумались о продаже этих участков по рыночной цене какому-либо инвестору, либо сами наладили на этих территориях какое-либо производство. Это очень серьезная проблема. Большая часть этих земель стала собственностью бывших высокопоставленных чинвников и взаимосвязанных с ними лиц”,- отметил Айк Геворкян.