Նիկոլ Փաշինյանը՝ քննադատներին. «Ակնկալիքը ո՞րն է, որ հրաժարվե՞մ իմ ընտանիքից»
«Իմ ընտանիքը միշտ իմ կողքին է եղել, երբ եղել եմ գործազուրկ, ապրել եմ ծայրահեղ աղքատության պայմաններում, ընտանիքս ինձ հետ է եղել, երբ զրոյից լրատվամիջոց եմ ստեղծել, երբ իմ նկատմամբ տեռոր է իրականացվել, երբ բանտում եմ եղել, քննադատողների ակնկալիքը ո՞րն է, որ հրաժարվե՞մ իմ ընտանիքից»։
Այս մասին մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով այն քննադատություններին, որ պաշտոնական այցերի ժամանակ Փաշինյանին ընկերակցում են կինը և ընտանիքի մյուս անդամները։
Փաշինյանի խոսքով՝ այդ հարցն ամենից շատ քննադատում են անձինք, ովքեր «ավանդական ընտանիքի պահապաններ» են բնորոշվում։
Վարչապետն անդրադարձավ իր փոխադրամիջոցներին, պատմեց, որ այս պահին իրեն սպասարկում է ավտոմեքենա, որը գնվել է 2008-ին Սերժ Սարգսյանի համար, սակայն վերջին հինգ տարիներին չի սպասարկել Սարգսյանին, ինչպես նաև մի մեքենա, որը գնվել է 2004-ին Ռոբերտ Քոչարյանի համար։ Փաշինյանը խոսեց նաև ուղղաթիռի մասին՝ հիշեցնելով, որ այն ունի պարտադիր թռիչքային ժամեր։
«Եթե նույնիսկ վարչապետը չի նստում, այն պարտավոր է դատարկ բարձրանալ, պտտվել, հակառակ դեպքում կստացվի, որ պետական գույքը դարձրել ենք թանկարժեք ջարդոն»,- ասաց Փաշինյանը։
Թե ինչու են Փաշինյանները տեղափոխվել կառավարական առանձնատուն, սա էլ վարչապետի կարծիքով՝ խորհրդանշական պատճառ ունի, քանի որ այն պետական իշխանության ամենակարևոր սիմվոլներից մեկն է։
«Էնպես չէ, որ մեզ առանձնապես հաճույք է պատճառում առանձնատանն ապրելը, մենք նույնիսկ քննարկել ենք՝ պետք է շարունակել էնտեղ ապրել, թե պետք չէ, էդ առումով բազմաթիվ հարցեր են առաջացել»,- ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է վարչապետի տիկնոջ գրասենյակի ծախսերին, վարչապետն ասաց, որ երբ ստանձնել է վարչապետի պաշտոնը և տեղափոխվել է Բաղրամյան 26, իրեն այնտեղ ցույց են տվել վարչապետի տիկնոջ համար նախատեսված սենյակն, որը եղել է դեռ 1991 թվականից սկսած։
Փաշինյանի խոսքով՝ իր վարչապետ ընտրվելուց հետո, մի շարք հայտնի հիմնադրամներ փակվել են, և այդ հիմնադրամների շահառուները սկսել են դիմել իրեն, այդ պատճառով է, որ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը սկսել է հիմնադրամներ բացել։
Վարչապետը վստահեցրեց՝ չի կարող երբևէ լինել նման իրավիճակ, որ այդ հիմնադրամներին փոխանցումներ կատարած անձինք արտոնյալի կարգավիճակում հայտնվեն։ Փաշինյանը հերքեց նաև տեղեկությունները, թե Աննա Հակոբյանը կարող է ազդել իր կայացրած որոշումների վրա։
«Դա կարող են ասել մարդիկ, ովքեր ինձ չեն ճանաչում, եթե նման բան լիներ, դա կլիներ խայտառակություն»,- ասաց նա։
Փաշինյանը նաև շեշտեց, որ հեղափոխության կայացման գործում մեծ դեր են ունեցել կանայք ու երեխաները, և այս կառավարության դիրքորոշումն է հնարավորինս ապահովել կանանց ներգրավվածությունը բոլոր ոլորտներում։

Никол Пашинян – критикам: “Вы ожидаете, что я откажусь от своей семьи?”
“Моя семья была рядом со мной, когда я был безработным, жил в крайней нищете. Моя семья была рядом со мной, когда я с нуля создавал средство информации, когда в отношении меня осуществлялся террор, когда я сидел в тюрьме. Чего ожидают критики – что я откажусь от своей семьи?” – сказал на пресс-конференции премьер-министр Никол Пашинян, касаясь замечаний о том, что во время официальных визитов Пашиняна сопровождают жена и другие члены его семьи.
По словам премьера, этот вопрос чаще всего затрагивают те, кого называют “защитниками традиционной семьи”.
Говоря об обслуживающих его транспортных средствах, Никол Пашинян сообщил, что в настоящее время его обслуживает автомобиль, который был куплен в 2008 году для Сержа Саргсяна, но последние пять лет его не обслуживал, а также автомобиль, купленный в 2004 году для Роберта Кочаряна.
Пашинян коснулся также ситуации с вертолетом, напомнив о том, что вертолет в обязательном порядке должен налетать определенное количество часов.
“Если даже премьер не пользуется вертолетом, последний должен подниматься в воздух без пассажира, в противном случае получится, что мы превращаем государственное имущество в дорогой металлолом”,- пояснил глава правительства.
Говоря о том, почему Пашиняны переехали в правительственный особняк, премьер-министр отметил, что это один из важных символов государственной власти. “Не могу сказать, что жизнь в особняке доставляент нам особое удовольствие. Мы даже обсуждали, надо ли продолжить там жить. Но в этом плане возникли многочсиленные вопросы”,- сказал Пашинян.
Относительно расходов офиса супруги премьер-министра Никол Пашинян сообщил, что когда он вступил в должность главы правительства и перебрался в резиденцию на Баграмяна, 26: ему показали комнату для супруги премьера, которая существовала с 1991 года.
По словам Никола Пашиняна, после его избрания премьер-министром закрылся ряд известных фондов, и их бенефициары обратились к Анне Акопян, поэтому супруга премьера начала создавать фонды.
Никол Пашинян заверил: ситуация, при которой лица, перечисляющие деньги этим фондам, окажутся в привилегированном положении, невозможна.
Пашинян опроверг утверждения о том, что Анна Акопян может влиять на принимаемые им решения. “Это могут говорить люди, которые меня не знают. Если б так было на самом деле, это было бы позором”,- сказал Никол Пашинян. Премьер также подчеркнул, что огромную роль в осуществлении революции сыграли женщины и дети, и позиция правительства состоит в максимальном вовлечении женщин во все сферы.