Աղջիկը, որն ուզում է մաթեմատիկոս դառնալ
«2005թ.-ի լավագույն բակալավր տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում» անվանակարգում Անուշ Ծերունյանը ստացավ ՀՀ նախագահի մրցանակը:
Առաջին անգամ Անուշին հանդիպեցի անցած տարի Հայաստանի ծրագրավորման բաց մրցույթում: Մրցույթի փորձված կազմակերպիչներն ու մրցակիցները սպասվելիք մրցակցության շուրջ քննարկումներում խոսում էին Անուշի մասին: Նա միշտ առաջիններից էր: Սակայն մրցույթի առաջին օրն Անուշը չեկավ: Նախագահի մրցանակը նա ստացավ այդ օրը:
Սակայն մրցույթին Անուշը հասցրեց մասնակցել' թիմային փուլում գրավելով երկրորդ տեղը: Աշնանը կրկին ծրագրավորման մրցույթ է լինելու, սակայն մրցույթի ամենահայտնի ծրագրավորող աղջիկը կարծում է, որ խնդիրներն արագ լուծելու իր ժամանակն անցել է. հիմա պետք է անցնել դանդաղ եւ խորը տեսական հետազոտության:
«Երբ առաջին անգամ տեսական խնդիր լուծեցի ու դա տեւեց ոչ թե տասը րոպե, այլ չորս օր, այդ ժամանակ ես հասկացա, որ դա է ստեղծագործությունը եւ մաթեմատիկայով զբաղվելու իմ նախընտրած ճանապարհը: Ես երեւի թե միակ աղջիկն եմ Հայաստանում, որ ուզում եմ մաթեմատիկոս դառնալ »,-ասում է ԵՊՀ-ի Ինֆորմատիկայի եւ կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի մագիստրատուրայի առաջին կուրսի ուսանողուհի 22-ամյա Անուշ Ծերունյանը:
Ուսումը շարունակելու հարցը նրա համար բավականին լուրջ էր: Սկզբում որոշեց ընտրել ֆիզիկան, հետո՝ երաշժտությունը: Սակայն երբ ի վերջո ընտրեց ծրագրավորումը, համակարգիչը նրա համար «ընդամենը սեւ արկղ էր»: Նա չհիասթափվեց իր հետ սովորողներից շատերի նման: Բացի գրքերից, նրան շատ օգնեցին, ավելի ճիշտ՝ մաթեմատիկայի աշխարհը բացեցին ֆակուլտետի իր սիրած դասախոսները (Ժոզեֆ Ավետիսյան, Արա Մալխասյան, Անահիտ Չուբարյան), որոնց լսելն ու նրանց հետ զրուցելը Անուշը շատ է գնահատում:
Անուշը որոշել է կրթությունը շարունակել արտերկրում. «Կարեւոր չէ՝ որտեղ: Ինձ պետք է մաթեմատիկական միջավայր, նոր դասախոսություններ, նոր մարդիկ ու նոր գաղափարներ: Ինքնուրույն սովորելը քիչ է ինձ համար, ես կարիք ունեմ մարդկանց լսելու, նրանց հետ խոսելու, ընդհանրապես' արտահայտվելու»,-ասում է Անուշը:
Չնայած բազմաթիվ փորձերին ու դիմումներին՝ նրան դեռեւս չի հաջողվել որեւէ հարմար տեղ գտնել ուսումը շարունակելու համար: Մերժման պատճառները տարբեր են եղել. օրինակ՝ հաստատությունը չի ընդունում օտարերկրյա ուսանողներ, կամ՝ հայ դասախոսների երաշխավորագրերը համոզիչ չեն, քանի որ նրանք հայտնի չեն աշխարհում եւ այլն:
«Արդեն գիտեմ, որ պետք է մաթեմատիկայով զբաղվեմ, պիտի հետազոտեմ, ու եթե նույնիսկ ոչ մի նոր բան չստացվի, եթե նույնիսկ իմանամ, որ այս աշխարհի ամենաանհաջող մաթեմատիկոսն եմ լինելու, միեւնույն է' ետ չեմ կանգնի այդ ճանապարհից»,-ասում է Անուշը: Հետո խորամանկ ժպիտով ավելացնում է, որ, իհարկե, շատ կուզենար նոր բան ստեղծել:
Անուշն արդեն աշխատում է ծրագրավորման ոլորտում եւ համարում, որ ծրագրավորմամբ կարելի է միայն գումար աշխատել: «Բայց ծրագրավորումը չի պահանջում այնքան ստեղծագործական ուժ եւ ինտուիցիա, որքան մաթեմատիկան,- կարծում է նա:-Ծրագրավորողները միշտ տրամադրված են այնպես աշխատել, որ անպայման վերջում արդյունք ստանան, իսկ մաթեմատիկայում այդպես չէ. հնարավոր է ամբողջ կյանքում մտածել մի խնդրի շուրջ, բայց այդպես էլ արդյունքի չհասնել: Ծրագրավորման մեջ այն պահին, երբ ալգորիթմը մտածվեց եւ արդեն պետք է գրվի, մարդը դառնում է իրագործող: Իսկ մաթեմատիկան անհատականություններն են ստեղծում, ավելի շուտ՝ ստեղծագործում: Եթե ծրագրավորումը նորից սկսեինք, ապա այն մոտավորապես նույն ճանապարհով կզարգանար, իսկ մաթեմատիկան կարող է մի քանի անհատների բացակայության դեպքում լրիվ ուրիշ կերպ զարգանար»:
Մաթեմատիկայի չափ Անուշին գրավում է նաեւ փիլիսոփայությունը, քանի որ բոլոր մաթեմատիկոսները, նրա կարծիքով, իրենց հոգու խորքում նաեւ փիլիսոփաներ են:
Մեկ տարի նա սովորել է նաեւ ԵՊՀ-ի փիլիսոփայության ֆակուլտետում:
«Փիլիսոփայության ու մաթեմատիկայի միջեւ հակասություններ ես չգտա: Ընդհակառակը, երկու դիսցիպլիններն էլ մարդու մտքի թռիչքի արդյունք են: Իրականում դրանք շատ միահյուսված են: Մաթեմատիկայից ավելի աբստրակտ բան ես չեմ կարող պատկերացնել: Շատ մարդիկ մաթեմատիկա ասելով թվեր ու հաշվարկներ են պատկերացնում, բայց դա այդպես չէ: Մաթեմատիկան շատ աբստրակտ է: Նույնիսկ փիլիսոփայությունն այդքան վերացական չէ: Ֆիզիկան ավելի հասկանալի է, քանի որ կյանքում օրինակների վրա կարող ես բացատրել, բայց մաթեմատիկայի դեպքում չես կարող հանկարծ առավոտյան արթնանալ եւ «սոբոլեւյան» տարածություն տեսնել»:
«Փիլիսոփայության ֆակուլտետում սովորելու շրջանում շատ էի մեկուսացել: Հիմա կարոտում եմ այն հոգեվիճակը, քանի որ ներքուստ ավելի հզոր էի: Ու դրա արդյունքում ես շատ բան հասցրեցի անել: Հիմա, մտածելով այդ շրջանի մասին, զարմանում եմ՝ ինչպե՞ս էի հասցնում սովորել երկու ֆակուլտետներում, հաջողությամբ մասնակցել ծրագրավորման մրցույթներին, աշխատանքի ընդունվել, խնդիրներ լուծել ու ուղարկել տպագրության «American Mathematical Monthly» ամսագրին: Կարելի է ասել, որ մինչեւ հիմա էլ ես այն ժամանակ արված գործերի ու հաջողությունների լիցքերով եմ ապրում»,-եզրափակում է Անուշը:

The Girl Who Wants to Be a Mathematician
In 2005, Anush Tserunyan received the Armenian President's Award in the category of Best Baccalaureate in Information Technology.
The last time I met Anush was at an open programming contest held in Armenia. Leading up to the contest, both the organizers and the participants were talking about Anush; she was always one of the strongest contestants. But Anush wasn't there on the first day of the contest-she was receiving the prize from the president instead.
Anush made it there for the team contest, coming in second. This fall there will be another contest, but the contest's most famous girl programmer thinks that her days of solving problems as fast as possible are over, and now the time is right to undertake lengthy and deep theoretical research.
"When I first solved a theory problem and it took four days, not ten minutes, I understood that this was an art and I was going to practice mathematics that way that I chose to. I am probably the only girl in Armenia who wants to be a mathematician," said Anush Tserunyan, now 22 years old and a first-year graduate student at Yerevan State University's Department of Informatics and Applied Mathematics.
The question of continuing her education was a serious one for Anush. At first she decided on physics, then music. In the end she chose programming, though at the time computer seemed to her like a mysterious box. Unlike many of her colleagues, she was not disappointed. The world of mathematics was opened to her by both the books she read and by her favorite professors, Josef Avetisyan, Ara Malkhasyan, and Anahit Chubaryan, to whom Anush is grateful for listening and talking to her.
Anush has decided to continue her studies abroad. "I don't care where. I need a mathematical atmosphere, new lectures, new people and new perspectives. Studying on my own is not enough for me and I have a need to listen to people, talk to them and to express myself," she said.
Despite many attempts and applications, she has not yet managed to find a place to continue her education. There have been various reasons given for the rejections- for instance, a university does not accept foreign students, or the recommendations from Armenian professors were not valued, since they're not famous worldwide.
"I know I want to do mathematics, do research, and even if I don't achieve anything new, even if I know that I am the world's unluckiest mathematician, that's still the path I'll take," Anush said, adding with a smile that she would like to achieve something new, of course.
Anush is already working as a programmer and believes that programming is only good for making money. "Programming does not require as much creative energy and intuition as mathematics. Programmers are always predetermined to achieve a result in the end, but mathematics is not like that. You can ponder a solution to a problem your whole life, but never solve it. In programming, after an algorithm has been thought of and written down, the programmer becomes a worker. If programming was reinvented, it would follow almost the same route; mathematics, on the other hand, would develop in a completely different way if several individuals had not existed."
Anush is as excited by philosophy as by mathematics, since she believes that deep down all mathematicians are also philosophers.
She studied for a year in YSU's Philosophy Department.
"I didn't find any contradictions between philosophy and mathematics. Quite the opposite-the two disciplines are the result of the progress of the human mind. In reality, they're deeply intertwined. I can't imagine anything more abstract than mathematics. Many people associate mathematics with numbers and calculations, but that isn't right. Mathematics is a very abstract science. Even philosophy isn't as abstract. Physics is more understandable, since you can explain it via real life examples but in mathematics, you can't wake up one day and see Sobolev Spaces.
"While I was studying in the department of philosophy I became very isolated. Now I long for that state, since back then I was much stronger mentally. As a result I managed to get a lot of things done. Now, when I think of that period, I wonder how I managed to study for two majors, successfully participate in programming contests, find a job, solve problems and send articles to the magazine American Mathematical Monthly. I could say that I'm still living off the work and success of that time," Anush concluded.