Ազատամարտիկի ընտանիքը պայքարում է բնակարանը չկորցնելու համար
Վանաձոր քաղաքում ապրող Բեջանյանների ընտանիքը Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայությունից բնակարանն ազատելու ծանուցում է ստացել: 6000 դոլար վարկի պատճառով նրանց բակարանն աճուրդի է հանվել և վաճառվել: Բեջանյանները պնդում են, որ աճուրդն ու դրան նախորդող վարույթը ոչ օրինական ճանապարհներով են իրականացրել, ինչի հետևանքով իրենք զրկված են եղել գրավադրված բնակարանը հետ վերադարձնելու հնարավորությունից:
Ռուզան Ալիխանյանն իր երեք երեխաների հետ բնակվել է Վանաձոր քաղաքի Վարդանանց 43/1 շենքի 39 բնակարանում, որը ժամանակին ձեռք է բերել Ռուզանի ամուսինը՝ Արցախում 1992թ. զոհված Աբրահամ Լենիկի Բեջանյանը: Ամուսնությունից և աշխատանքի անցնելուց հետո երկու դուստրերը ապրում են Երևանում, իսկ տիկին Ռուզանն ու որդին՝ Դավիթն իր նորաստեղծ ընտանիքի և մանկահասակ երեխայի հետ շարունակում են ապրել Վանաձորի այդ տանը:
Ընտանիքում որոշ խնդիրներ լուծելու համար պարտքեր են կուտակել, և Բեջանյանները որոշել են վարկ վերցնել: 2013թ. 6000 դոլար վարկ են վերցրել «Զարգացման հայկական բանկ» ԲԲԸ-ից: Սակայն չեն կարողացել վարկն ամբողջությամբ մարել, ինչից հետո՝ 2015թ. ապրիլին բանկը դիմել է դատարան՝ հօգուտ բանկի 5.590,47 ԱՄՆ դոլար բռնագանձելու պահանջով:
Նշված գումարից 5.163,69 դոլարը կազմել է վարկի մնացորդը, որից ժամկետանց` 626,83 դոլարը, 344,13 ԱՄՆ դոլարը` հաշվեգրված տոկոսագումարը, որից ժամկետանց` 308,30 դոլար, 12,32 ԱՄՆ դոլարը` տուգանքը, 50,47 ԱՄՆ դոլարը` ժամկետանց վարկի գծով չվճարված տույժը, իսկ 19,86 դոլարը` ժամկետանց տոկոսի գծով չվճարված տույժը, ինչպես նաև 57.015 դրամ պետական տուրքի գումարը:
«Հետք»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ «Արարատբանկը» հայտնել է, որ բանկի կողմից հայցադիմումը դատարան ներկայացնելու պահին վարկառու Աշխեն Բեջանյանի ունեցած ժամկետանց օրերի քանակը կազմել է 235 օր:
Վարկառու Բեջանյանների և բանկի կողմից համաձայնություն է կնքվել, և նոր ժամանակացույց սահմանվել, սակայն դա ևս ընտանիքը չի կարողացել մարել: Կուտակվել է 4282 դոլար չվճարված վարկ:
Բանկը դիմել է դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության, որպեսզի բռնագանձումը տարածվի գրավի առարկա բնակարանի վրա: Հարուցվել է կատարողական վարույթ:
Բեջանյանները վստահ են, որ հարկադիր կատարողն ու ոստիկանության ծառայողը, ում հայրն է աճուդով ձեռք բերել բնակարանը, կոռուպցիոն համագործակցության մեջ են մտել, որպեսզի իրենց բնակարանը շուկայականից ցածր արժեքով ձեռք բերի: Վանաձորի իրենց բնակարանը քաղաքի կենտրոնական հատվածում է, և արժեքը 20 հազար դոլարի սահմաններում է:
2018թ. հոկտեմբերի 15-ին բնակարանը ձեռք է բերել Ոստիկանության Լոռու մարզի Բազումի բաժնի ծառայող Իգոր Հովհաննիսյանի հայրը՝ Տելեմակ Հովհաննիսյանը: Չնայած, պաշտոնական կայքի համաձայն, աճուրդից 3 ժամ առաջ որևէ հայտ ներկայացված չի եղել: Արուսյակ Բեջանյանն ասում է, որ Տելեմակ Հովհաննիսյանը՝ որպես գազի ծառայության տեսուչ, դեռևս 2018թ. մայիսին մուտք է գործել իրենց բնակարան և ուսումնասիրել այն:
«Հարկադիր կատարողը, խախտելով հարկադիր աճուրդում ինձ և մյուս սեփականատերերին ծանուցելու օրենքով սահմանված պահանջները, իրար հաջորդող հարկադիր աճուրդներ է կազմակերպել, մեզ այդ մասին չտեղեկացնելով, ամեն անգամ աճուրդի գինն իջեցվել է: Նրանք գիտեին, որ մենք արդեն ունենք այդ գումարը և կարող ենք բնակարանը գնել կամ կատարել վարկային պատրավորությունը, և շուկայականից ցածր գնով բնակարանը վաճառել են ոստիկանին»,- իրենց բողոքում նշում են բնակարանի սեփականատերերը:
Վարկառուն Բեջանյանների դուստրն է՝ Աշխեն Բեջանյանը: Բնակարանը 12 անգամ աճուրդի դնելու մասին նա մեկ անգամ է ծանուցվել, չնայած նամակով տեղեկացրել է, որ 2015թ.-ից բնակվում է Երևանի հասցեում:
Բեջանյանները պահանջել են կատարողական վարույթի նյութերը, որպեսզի հասկանան, թե ովքեր են մասնակցել աճուրդին և ինչ գին են առաջարկել: Սակայն կատարողական վարույթի նյութերից հասկանալի չի դարձել մասնակիցների կամ գնային առաջարկների տվյալները: Առանձին գրավոր հարցմամբ էլ աճուրդի մասնակիցների վերաբերյալ ԴԱՀԿԾ-ն տեղեկություններ չի տրամադրել՝ նշելով, որ աճուրդի մասնակիցների մասին տեղեկությունները հրապարակման ենթակա չեն՝ համաձայն «Հրապարակային սակարկությունների մասին» օրենքի 35.1 հոդվածի 8-րդ կետի:
Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության տեսչական և վերլուծական բաժնի պետ, արդարադատության գնդապետ Լ. Բալյանը, Բեջանյանների գրությանն ի պատասխան՝ հաստատել է, որ Աշխեն Բեջանյանի նշված հասցեով աճուրդի մասին ծանուցում է ուղարկվել, որը, սակայն, «չպահանջված» նշումով վերադարձվել է ծառայություն:
2017թ. դեկտեմբերի 26-ին փորձագետի կողմից բնակարանը գնահատվել է 9,7 մլն դրամ: 2018թ. մայիսի 4-ին աճուրդի սկզբնական և բնակարանի մեկնարկային գին է սահմանվել 7 մլն 275 հազար դրամը: 12-րդ էլեկտրոնային աճուրդին այն վաճառվել է 3,4 մլն դրամով:
«Արարատբանկ»-ին նաև գրավոր հարցրել էինք, թե վարկի տրամադրման ժամանակ, գրավադրված գույքը որքա՞ն է գնահատվել, և ո՞վ է իրականացրել գնահատումը, ինչին ի պատասխան՝ բանկը հայտնել է, որ գրավադրված՝ «Վարդանանց փողոց, թիվ 43/1 շենք, բնակարան 39 հասցեում գտնվող անշարժ գույքը կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ գնահատվել է 5 մլն դրամ»:
Բնակարանի նոր սեփականատերը դիմել է ԴԱՀԿԾ-ին՝ իր նոր բնակարանն ազատելու և իրեն հանձնելու համար: Սակայն Բեջանյանները որևէ կերպ չեն համաձայնվում հանձնել հորից հիշատակ իրենց ժառանգություն մնացած բնակարանը, որտեղ այժմ ապրում է ընտանիքի մեծ մասը:
Նրանք ստեղծված իրավիճակում կոռուպցիոն համաձայնությունների և կաշառքի կասկածների մասին հայտնել են իրավապահներին: Հունվարի 31-ին Լոռու մարզի դատախազը ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության պետ Ա. Մանթաշյանի քննարկմանն է ուղարկել Բեջանյանների դիմում-բողոքը՝ նյութեր նախապատրաստելու և ընթացքը լուծելու վերաբերյալ:
Երկու օր առաջ Բեջանյանները բացատրություն տալու են հրավիրվել: Սակայն դեռ հայտնի չէ՝ քրեական գործ հարուցվելու է, թե ոչ:
Բեջանյանները նաև դիմել են դատարան: Նրանք խնդրել են անվավեր ճանաչել բնակարանի նկատմամբ կայացրած հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդը, որպես հետևանք անվավեր ճանաչել դրա հիման վրա կնքված առքուվաճառքի պայմանագիրն ու անշարժ գույքի սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը:
Բեջանյանները նաև խնդրել են պարտավորեցնել ԴԱՀԿԾ-ին ձեռնպահ մնալ Բեջանյանների բնակարանը տիրապետող այլ անձանց նույն բնակարանից վտարելուն՝ հարկադրաբար դուրս բերելուն ուղղված գործողություններ կատարելուց:
Դատարանը վարույթ է ընդունել հայցադիմումը և վերջին պահանջի մասով բավարարել է այն: Մարտի 15-ին նշանակված է գործով դատական նիստը:

Семья ополченца пытается сохранить свою квартиру
Живущая в Ванадзоре семья Беджанянов из-за взятого в банке кредита в 6000 долларов получила из Службы принудительного исполнения судебных актов извещение о том, что их квартира вынесена на аукционную продажу. Беджаняны утверждают, что аукцион и предшествовавшее ему производство были осуществлены незаконным путем, вследствие чего они лишились возможности вернуть заложенную в банке свою квартиру.
Рузан Алиханян жила в доме номер 43/1 по улице Вардананц в Ванадзоре. Квартиру в свое время приобрел ее муж, Абрам Беджанян, который в 1992 году погиб в Арцахе.
Две дочери Рузан вышли замуж и переехали в Ереван, а Рузан с сыном, невесткой и их маленькими детьми продолжает жить в ванадзорской квартире.
В свое время Беджаняны, пытаясь решить возникшие в семье проблемы, влезли в долги, после чего решили взять кредит. В 2013 г. они оформили кредит на сумму 6000 долларов в ОАО “Армянский банк развития”. Им, однако, не удалось полностью погасить задолженность, поэтому в апреле 2015 г. банк обратился в суд с требованием взыскать в свою пользу 5.590,47 долларов США.
После этого между Беджанянами и банком было заключено соглашение, составлен новый график, но, несмотря на это, семья все-таки не смогла выплатить кредит. Накопился долг на сумму 4.282 доллара.
Банк обратился в Службу принудительного исполнения судебных актов с требованием распространить конфискацию на заложенную у них квартиру. Было возбуждено исполнительное производство.
Бенджаняны уверены, что принудительный исполнитель и сотрудник полиции, отец которого и приобрел квартиру с аукциона, заключили коррупционную сделку, чтобы приобрести принадлежащую им квартиру по цене ниже рыночной. Квартира Беджанянов находится в центре Ванадзора, ее стоимость составляет примерно 20 тысяч долларов.
15 октября 2018 г. квартиру приобрел отец сотрудника полиции Лорийской области Игоря Ованнисяна, Телемак Ованнисян. Примечательно, что за три часа до начала аукциона на официальном сайте не было ни одной заявки. Арусяк Беджанян утверждает, что еще в мае 2018 г. Телемак Ованнисян, будучи инспектором газовой службы, приходил к ним домой и внимательно изучил квартиру.
По словам владельцев квартиры, принудительный исполнитель, нарушив требования закона, организовал подряд несколько аукционов, не известив об этом Беджанянов. И каждый раз цена на жилье снижалась. “Они знали, что у нас уже есть эта сумма, и мы можем выкупить квартиру или выполнить кредитное обязательство, поэтому продали квартиру полицейскомму ниже рыночной стоимости”,- отметили Беджаняны.
Должником банка является дочь Рузан, Ашхен Беджанян. О том, что квартира 12 раз выставлялась на аукцион, Ашхен была оповещена лишь один раз, хотя в письменной форме предупредила о том, что с 2015 г. живет в Ереване.
Беджаняны потребовали предоставить им материалы исполнительного производства, чтобы понять, кто участвовал в аукционах и какую цену предлагали покупатели. Однако в этих материалах не удалось найти ни данные участников торгов, ни ценовые предложения.
26 декабря 2017 г. эксперт оценил квартиру в 9,7 млн драмов. На аукционе 4 мая стартовая цена была назначена в размере 7 млн 275 тыс. драмов. И наконец на 12-ом по счету электронном аукционе квартира была продана за 3,4 млн драмов.
В своем письменном запросе мы поинтересовались у “Араратбанка”, в какую сумму была оценена заложенная недвижимость на момент выдачи кредита и кто проводил ее оценку. Банк сообщил, что с согласия сторон заложенная квартира была оценена в 5 млн драмов.
Новый владелец квартиры обратился в СПИСА по вопросу освобождения и передачи ему квартиры. Однако Беджаняны не соглашаются отдавать доставшуюся им в наследство от отца квартиру, в которой в настоящее время живет большая часть семьи.
О своих подозрениях относительно коррупционной сделки и получения взятки Беджаняны сообщили правоохранителям. 31 января прокурор Лорийской области передал их жалобу начальнику следственного управления А.Манташяну для подготовки материалов.
Два дня назад Беджаняны были приглашены для дачи объяснений, но пока неизвестно, будет возбуждено уголовное дело или нет.
Беджаняны обратились также в суд. Они просят признать недействительным электронный аукцион, на котором была продана их квартира и, как следствие, признать недействительным договор купли-продажи, а также государственную регистрацию права собственности на недвижимость.