Գարնանային ոռոգման սեզոնի նախապատրաստական աշխատանքների համար պետական աջակցություն կցուցաբերվի
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում շարունակվել է գյուղատնտեսական շրջանի նախապատրաստական աշխատանքների վերաբերյալ  քննարկումը: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի պաշտոնական կայքը:
Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանը վարչապետ Փաշինյանին զեկուցել է ոռոգման սեզոնի նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքի մասին և ներկայացրել մարզպետների, ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի և բոլոր մարզերում ջրօգտագործող ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ աշխատանքային քննարկումների արդյունքները: Նա նշել է, որ ոլորտում կա մեծ քանակությամբ կուտակված պարտք, որից 80 մլն դրամն այս տարվա հունվարին վերականգնվել է, ինչը, սակայն, բավարար չէ գարնանային նախապատրաստական աշխատանքներն սկսելու համար, և անհրաժեշտ է պետական աջակցություն:
Խորհրդակցությանը քննարկվել են ջրային տնտեսության համակարգի կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը, տարիներ շարունակ ջրօգտագործողների կողմից կուտակված պարտքերի հավաքագրմանը, ջրամբարներից ապօրինի ջրօգտագործման ռիսկերի կառավարմանը, վերահսկողությանը վերաբերող և մի շարք այլ հարցեր:
Վարչապետը կարևորել է ոռոգման սեզոնի նախապատրաստական աշխատանքների ժամանակին մեկնարկի համար գյուղացիական տնտեսություններին անհրաժեշտ քանակով ջրամատակարարման ապահովումը՝ նշելով, որ այդ նպատակով կառավարությունը կհատկացնի անհրաժեշտ ֆինանսական աջակցությունը: Նիկոլ Փաշինյանը միևնույն ժամանակ հանձնարարել է պատասխանատուներին՝ ներկայացնել հարցի համակարգային լուծման առաջարկներ. «Պայմանավորվեցինք հետևյալ կերպ. մենք գումարը հատկացնում ենք բյուջեից, և դրա ծախսումը խիստ հսկողության տակ է առնվում: Բայց նաև գնում ենք հավաքագրումների հետևից՝ փորձելու հասկանալ, թե ինչ է կատարվում այդ ոլորտում: Նաև խիստ հսկողության տակ ենք պահում ջրամբարներում առկա ջրի քանակությունը, որպեսզի համոզված լինենք, որ դրանք կառավարվում են: Վարկային ծրագրերով վերանայումներ ենք անում, թե որտեղ ինչ վերաբաշխումներ է հնարավոր անել, որ գումարներն առավել արդյունավետ ծախսվեն: Եվ ջրային համակարգում պետք է գնալ կառուցվածքային և կադրային շատ լուրջ փոփոխությունների»: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է՝ մարտի առաջին տասնօրյակի ավարտին գյուղացիական տնտեսությունները պետք է ապահովված լինեն կանոնավոր ջրամատակարարմամբ և համապատասխան հանձնարարականներ տվել:
Վարչապետը նաև հանձնարարել է գյուղատնտեսության նախարարի պարտականությունները կատարող Գեղամ Գևորգյանին՝ տեղեկանք ներկայացնել գարնանային գյուղատնտեսական սեզոնի նախապատրաստական փուլում իրականացված և իրականացվելիք ծրագրերի վերաբերյալ:

Будет предоставлена госпомощь для подготовительных работ к весеннему оросительному сезону
Сегодня в правительстве во главе с премьер-министром Николoм Пашиняном состоялось совещание, в ходе которого было продолжено обсуждение по подготовке к сельскохозяйственному сезону.
Министр территориального управления и развития Сурен Папикян доложил премьер-министру Пашиняну о подготовке к оросительному сезону и представил результаты рабочих обсуждений с губернаторами, Государственным комитетом по водному хозяйству и представителями обществ водопользователей во всех областях Армении. Он отметил, что в сфере накоплен большой объем долгов, из которых 80 миллионов драмов было восстановлено в январе этого года, однако этого недостаточно для начала весенних подготовительных работ и необходима государственная поддержка.
В ходе совещания были обсуждены вопросы, связанные с повышением эффективности управления системой водного хозяйства, сбором накопленной за годы задолженности водопользователей , управлением рисками незаконного водопользования из водохранилищ, контролем и др.
Премьер-министр подчеркнул важность своевременного начала ирригационного сезона для обеспечения сельских хозяйств необходимым объемом воды, отметив, что правительство выделит для этого необходимую финансовую помощь. Никол Пашинян также поручил ответственным лицам представить предложения по системному решению вопроса: “Мы договорились о следующем: мы выделяем деньги из бюджета, а их расходование строго контролируется. Но мы также следим за сбором налогов, чтобы попытаться понять, что происходит в этой сфере. Мы также строго контролируем количество воды в водохранилищах, чтобы быть уверенными в том, что оно регулируется. Мы пересматриваем кредитные программы, чтобы выяснить, какие возможны перераспределения для более эффективного расходования средств. И в водной системе необходимо провести очень серьезные структурные и кадровые изменения”. Глава правительства подчеркнул, что в первой декаде марта сельские хозяйства должны быть обеспечены регулярным водоснабжением, и дал соответствующие поручения.
Премьер-министр также поручил министру сельского хозяйства Гегаму Геворгяну представить сведения о программах, которые были и будут реализованы на подготовительном этапе весеннего сельскохозяйственного сезона.